Nadzór nad gospodarowaniem środkami publicznymi przez ARiMR

Jakie nowe przepisy dotyczą pomocy publicznej w rolnictwie?

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 marca 2009 r. w sprawie nadzoru nad Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w zakresie gospodarki finansowej wejdzie w życie 8 maja 2009 r. Zastąpi ono poprzednio obowiązujące przepisy. 

Co reguluje nowe rozporządzenie?

Minister finansów ma nadzorować gospodarowanie środkami publicznymi przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Chodzi o środki z Unii Europejskiej i krajowe środki publiczne, przeznaczone na współfinansowanie projektów realizowanych za pieniądze unijne. Ma to dotyczyć także krajowych środków publicznych, przeznaczonych na funkcjonowanie Agencji i realizację jej zadań oraz pomoc publiczną w rolnictwie.

Nadzór ministra finansów nad ARiMR będzie polegał na sprawdzeniu, czy jest ona przygotowana do wydawania pieniędzy, zgodnie z wymogami unijnymi. Minister finansów będzie także nadzorował przygotowanie projektu planu finansowego Agencji na dany rok. Będzie mógł też żądać od prezesa Agencji informacji i wyjaśnień oraz udostępniania dokumentów, a także wnioskować o przeprowadzenie kontroli w Agencji. Sprawdzi też, czy pieniądze są właściwie wydawane.

Prezes ARiMR będzie musiał informować ministra finansów o wszczęciu kontroli w Agencji przez organy skarbowe, Najwyższą Izbę Kontroli oraz służby UE. Będzie musiał także przekazać ministrowi wyniki kontroli wraz zaleceniami pokontrolnymi oraz swoją opinią. Na podstawie tych informacji minister będzie mógł podejmować kolejne czynności związane z nadzorem.

Źródło: www.kprm.gov.pl

Podstawa prawna:

  • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 marca 2009 r. w sprawie nadzoru nad Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w zakresie gospodarki finansowej (Dz. U. 2009 r., Nr 63, poz. 521);
  • Ustawa z dnia 9 maja 2008 r. o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U. 2008 r., Nr 98, poz. 634, ze zm.)

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika