Policyjne jednostki badawcze wykryją przestępstwo

Jednostki badawczo-rozwojowe mogą wykonywać od dzisiaj niektóre ustawowe zadania Policji. Dzięki nowym kompetencjom pomogą one funkcjonariuszom w wykrywaniu przestępstw i wykroczeń oraz ściganiu ich sprawców.

Wchodząca w życie nowelizacja ustawy policyjnej rozszerza zakres działalności jednostek badawczo- rozwojowych oraz rozwiązuje problem ich finansowania.

Jednostki badawczo-rozwojowe otrzymują z budżetu państwa dotacje celowe i podmiotowe na finansowanie działalności związanej z wykonywaniem ustawowych zadań Policji - głosi art. 13 ust. 1a ustawy.

Wsparcie prac dochodzeniowo-śledczych Policji przez jednostki badawcze będzie polegało np. na zbieraniu przez nie dowodów przestępstw. Jednostki będą mogły prowadzić międzynarodową wymianę danych i wyników analizy DNA. Zajmą się również nadzorem funkcjonowania laboratoriów kryminalistycznych komend wojewódzkich.

- W dobie szybkiego rozwoju różnych dziedzin nauki i techniki konieczne i uzasadnione staje się powołanie jednostki badawczo-rozwojowej, co stworzy podstawy do wykonywania badań naukowych i prac badawczo-wdrożeniowych na rzecz poprawy bezpieczeństwa państwa, poprzez usprawnienie procesów wykrywczych i dowodowych realizowanych przez Policję - czytamy w uzasadnieniu nowelizacji.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika