Sądy poinformują, kto nie zagłosuje

Wójt musi uwzględnić informacje z sądów o osobach, które zostały pozbawione wyrokami możliwości głosowania. One posłów i senatorów nie wybiorą.

Rozporządzenie w sprawie zawiadamiania gmin o osobach pozbawionych prawa wybierania obowiązuje od 5 września.

Zgodnie z nim sądy pierwszej instancji będą przekazywać gminom zawiadomienia o osobach, które prawomocnym orzeczeniem sądu zostały pozbawione praw publicznych lub ubezwłasnowolnione. Przypominamy, że takie osoby nie mogą startować w wyborach, ani w nich głosować.

Po otrzymaniu listy z sądu wójt wykreśli z rejestru wyborców osoby, które praw wyborczych zostały pozbawione. Zawiadomienie przesłać należy do właściwej gminy najpóźniej w terminie siedmiu dni od chwili uprawomocnienia się orzeczenia lub zwrotu akt z właściwego sądu.

Porady prawne

Sądy dostarczą do urzędu również informacje o tych osobach, wobec których orzeczenia zabraniające głosowania zostały uchylone bądź wygasły. W takim przypadku gmina ma być informowana w terminie siedmiu dni od dnia ustania tej przyczyny.

Niezależnie od tego z chwilą ogłoszenia wyborów sądy pierwszej instancji powiadomią gminy o osobach pozbawionych praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu, jeżeli koniec okresu, na który ten środek karny orzeczono, przypada nie wcześniej niż w dniu wyborów. Powiadomią także o ubezwłasnowolnionych do dnia wyborów.

O wyrokach Trybunału Stanu  gmina będzie informowana przez Sąd Najwyższy.

PODSTAWA PRAWNA: Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 31 sierpnia 2011 r.  w sprawie zawiadamiania gmin o osobach pozbawionych prawa wybierania (Dz.U. 2011 r. Nr 184 poz. 1091).

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika