sąd administracyjny Wyszukiwarka e-prawnik.pl
Ostatnia deska ratunku, czyli skarga kasacyjna w postępowaniu sądowoadministracyjnym
Administracyjny? Naczelny Sąd Administracyjny rozpoznając skargę kasacyjną merytorycznie może ją oddalić lub uwzględnić. Naczelny Sąd Administracyjny oddala skargę (...)
. akt: I SA/Wa 115/14 - jako stanowiska niepojawiającego się wcześniej w orzecznictwie badanym przez Naczelny Sąd Administracyjny podejmujący uchwałę I OPS 2/16, a wyrażonego po raz pierwszy (...)
Skarga kasacyjna w postępowaniu sądowoadministracyjnym
;dzki sąd administracyjny orzekł w sprawie, w której jest właściwy Naczelny Sąd Administracyjny. Rozpoznanie sprawy w granicach skargi kasacyjnej oznacza, że Naczelny Sąd (...)
Nie jest dopuszczalna transkrypcja zagranicznego aktu urodzenia dziecka ze związku partnerskiego...
Naczelny Sąd Administracyjny, na podstawie art. 15 § 1 pkt 3 p.p.s.a. podjął uchwałę, że przepis art. 104 ust. 5 i art. 107 pkt 3 p.a.s.c. w związku z art. 7 p.p.m., nie dopuszcza (...)
Jak złożyć skargę kasacyjną od wyroku wojewódzkiego sądu administracyjnego w sprawie podatkowej?
uzupełniła w wyznaczonym do tego terminie. Jak Naczelny Sąd Administracyjny rozpatruje skargę kasacyjną? Naczelny Sąd Administracyjny rozpoznaje sprawę w granicach skargi (...)
NSA o przedawnieniu zobowiązań podatkowych
Administracyjnego R. Wiatrowskiego do wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 11 kwietnia 2017 r., sygn. I FSK 1453/15). Odmienne stanowisko wyraził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku (...)
W którym sądzie należy wszcząć postępowanie sądowoadministracyjne?
. skargę wnosi się do wojewódzkiego sądu administracyjnego właściwego ze względu na siedzibę organu, którego działalność została zaskarżona, sąd administracyjny powinien (...)
Sprawy o wywłaszczenie nie da się tak łatwo umorzyć...
Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 22 stycznia 2008 r., sygn. akt I OSK 1882/07; orzeczenia.nsa.gov.pl sprawy o wywłaszczenie, NSA, WSA, umorzenie, sąd administracyjny, zawieszenie, wywłaszczanie
Jak zaskarżyć decyzję administracyjną do sądu?
, nie ma jeszcze decyzji). Jeżeli do rozpoznania sprawy właściwy jest inny sąd administracyjny, sąd, który stwierdzi swą niewłaściwość, przekaże sprawę właściwemu (...)
Wyrok NSA w sprawie zapłaty odsetek
on nieprawidłowo sformułowany, gdyż Kodeks postępowania administracyjnego reguluje postępowanie administracyjne przed organami administracji państwowej, natomiast Wojewódzki Sąd Administracyjny (...)
Wniesienie skargi kasacyjnej do NSA
. Sąd ten w razie dostrzeżenia uchybień powinien wezwać stronę do ich uzupełnienia pod rygorem odrzucenia skargi. Tak powinien postąpić wojewódzki sąd administracyjny w sytuacji, gdy (...)
Prawo wglądu w akta sprawy administracyjnej obejmuje też pobieranie kopii
Naczelny Sąd Administracyjny, na podstawie art. 15 § 1 pkt 2 oraz art. 264 § 1 i 2 P.p.s.a., orzekł jak w sentencji uchwały. udostępnianie akt stronie, prawo wglądu, akta sprawy, postępowanie
Kiedy orzeczenie sądu administracyjnego staje się prawomocne?
uprzednio prawomocnie osądzona. Który sąd stwierdza prawomocność? Prawomocność orzeczenia stwierdza wojewódzki sąd administracyjny, na posiedzeniu niejawnym, bądź (...)
Możliwości rozstrzygnięcia skargi przez NSA
możliwość wynika z art. 188 ustawy prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, który został uznany za niezgodny z Konstytucją w zakresie uprawnia Naczelny Sąd Administracyjny - po (...)
Zwrot wydatków na noclegi nie stanowi przychodu
"przysporzeniu" lub o "zrefinansowaniu pracownikowi kosztów", lecz wyłącznie o ich zwrocie. Z tych względów Naczelny Sąd Administracyjny, na podstawie przepisu art. 188 p.p.s.a. (...)
Struktura sądu administracyjnego
Administracyjny oraz wojewódzkie sądy administracyjne. Wojewódzki sąd administracyjny tworzy się dla jednego województwa lub dla większej liczby województw. Tworzenie (i znoszenie) (...)
Wykreślenie budynku z ewidencji zabytków.
wartości historycznej i naukowej. W wyroku z dnia 16 listopada 2011r. Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie (sygn. Akt: I SA 906/00; wskazał, że: „O skreśleniu z rejestru zabytków (...)
administracyjny odbywa się w oparciu o system kasacyjny. Oznacza to, że sąd administracyjny jest umocowany jedynie do kontroli zgodności z prawem aktów wydawanych przez organy administracji. (...)
Przy wnoszeniu skargi trzeba dołączyć pełnomocnictwo
możliwości weryfikacji zawartości poprzednich akt sądowych, ani też uznania ich za część składową akt w kolejnej sprawie sądowoadministracyjnej. Naczelny Sąd Administracyjny przypomniał (...)
Postanowienia Trybunału Konstytucyjnego i Naczelnego Sądu Administracyjnego
Trybunał Konstytucyjny i Naczelny Sąd Administracyjny bronią statusu sędziów Trybunał Konstytucyjny i Naczelny Sąd Administracyjny podjęły wiążące postanowienia, które (...)
Wystarczy pełnomocnictwo w aktach administracyjnych
Wojewódzki Sąd Administracyjny odrzucił skargę na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej. W uzasadnieniu Sąd stwierdził, że skargę wniósł adwokat, który jednak nie (...)
Kiedy sąd administracyjny orzeka postanowieniem?
protokołu posiedzenia. Kiedy sąd umarza postępowanie sądowe? Sąd wydaje postanowienie o umorzeniu postępowania: jeżeli skarżący skutecznie cofnął skargę; w razie śmierci strony, (...)
W sądzie istotne argumenty podatnika
). Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, iż wydając wyrok, sąd nie może brać pod uwagę jedynie faktów ustalonych przez organy skarbowe. Musi też odnieść się do argumentów podatnika (...)
Jak zaskarżyć niekorzystne postanowienie sądu administracyjnego?
dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. 2002 r., Nr 153, poz. 1270). zażalenie, postępowanie sądowoadministracyjne, sąd administracyjny, postanowienie
Funkcjonariusz publiczny odpowie za szkody?
instancji lub sąd administracyjny z powodu ich niezgodności z prawem również stanowi nowość w Polskim ustawodawstwie. W jaki sposób funkcjonariusz publiczny poniesie odpowiedzialność odszkodowawczą? Art. (...)
Zasady ponoszenia kosztów w Prawie budowlanym – wybrane zagadnienia
Sąd Administracyjny w Rzeszowie w wyroku z dnia 28 stycznia 2015 roku w sprawie o sygn. akt II SA/Rz 1209/14). Również Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku (...)
;łkę osobową". Podobnie przyjął Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z dnia 19 stycznia 2012 r., I SA/Wr 1486/11, w którym podniesiono, że „zyskiem niepodzielonym, (...)
Ratusza, można zaskarżyć do sądu? Życie Warszawy 26.01.2006 r. sąd, sądownictwo, decyzja, administracja
Naruszenie jakich przepisów przez WSA może być podstawą skargi kasacyjnej do NSA?
, jeżeli uchybienie to mogło mieć istotny wpływ na wynik sprawy. Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że w skardze kasacyjnej nie można wskazywać na naruszenie Ordynacji podatkowej, gdyż (...)
Sprzeczność z prawem zarządzenia wójta
naruszenia prawa. zarządzenie, skarga, sąd administracyjny, sprzeczność z prawem, informajca publiczna
Potwierdzenie elektronicznego doręczenia pism sądowych
W sprawie rozpoznawanej przez Naczelny Sąd Administracyjny pojawiła się kwestia doręczenia przez sąd administracyjny wezwania dla strony w formie elektronicznej. Zgodnie z art. 65 (...)
Na odmowę zawieszenia postępowania zażalenie nie przysługuje
Administracyjnego z dnia 15 września 2008 roku, sygn. akt II OZ 856/08 postępowanie sądowoadministracyjne, sąd administracyjny, zawieszenie postępowania, odmowa zawieszenia, postanowienie, zażalenie, (...)
NSA o podatku od gruntów objętych służebnością przesyłu
rozumowanie w przedmiocie przedstawionego zagadnienia prawnego Naczelny Sąd Administracyjny na podstawie art. 15 § 1 pkt 2 i art. 264 § 1 i 2 p.p.s.a. podjął uchwałę o treści jak w (...)
NSA uchylił decyzję ws. głośnej reprywatyzacji w Michałowicach
. poprzedniego wieku. Inny sposób wykładni tego przepisu, przyjęty przez Wojewódzki Sąd Administracyjny, utrwalił się w latach 90. Pominięcie tej późniejszej wykładni przy (...)
WSA w Warszawie oddalił skargi PKN Orlen i Orlen Koltrans
, dotychczas zostało rozpoznanych 9 i wszystkie na korzyść Prezesa UTK. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargi PKN Orlen S.A. lub Orlen Koltrans sp. z o.o. w każdej ze spraw. (...)
Kodeks postępowania administracyjnego
. § 3. Jeżeli podanie wniesiono do organu niewłaściwego, a organu właściwego nie można ustalić na podstawie danych podania, albo gdy z podania wynika, że właściwym w sprawie jest sąd powszechny, (...)
Aby poprzeć wniosek o referendum lokalne, trzeba podać wiele swoich danych
lokalnego wymaga złożenia na karcie poparcia wszystkich danych osobowych i daty udzielenia poparcia, potwierdzonych własnoręcznym podpisem. Z tych wszystkich względów Naczelny Sąd Administracyjny, (...)
Jak wpłynąć na zmianę stronniczego sędziego w postępowaniu sądowoadministracyjnym? Skład sądu
sędziego: sąd administracyjny rozpoznaje sprawy na posiedzeniu niejawnym, sąd rozpoznaje sprawy w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym, Naczelny Sąd Administracyjny (...)
Z jakimi kosztami należy się liczyć w postępowaniu sądowo-administracyjnym?
orzeczonych w postępowaniu przed sądem administracyjnym (Dz. U. 2003 r., Nr 221, poz. 2194). postępowanie sądowoadministracyjne, sądowo-administracyjne, sąd administracyjny
Kto może zaskarżyć uchwałę lub zarządzenie organu administracji do sądu administracyjnego?
Naczelny Sąd Administracyjny również odmówił skarżącym legitymacji skargowej wskazując, iż nie wykazali oni normy prawa materialnego, z której wynikałby ich interes prawny. (...)
Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania zastopowała kilkusetmilionową optymalizację
podatkowe wynikające z tych czynności (§ 2). Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że zawarta w zaskarżonej odmowie wydania opinii zabezpieczającej ocena czynności (...)
Skarga szefa CBA skazana na niepowodzenie?
na rzecz odwołującego się (jedynie) stosowne odszkodowanie" - zakłada Marek Kijowski. Dariusz Madejski, e-prawnik.pl CBA, Centralne Biuro Antykorupcyjne, sądy, Sąd Administracyjny, (...)
Zasady odpowiedzialności członków zarządu spółek kapitałowych za zaległości podatkowe.
bezskuteczność egzekucji uważa się postanowienie o oddaleniu wniosku o ogłoszenie upadłości z powodu braku majątku dłużnika. Jak słusznie zauważył Wojewódzki Sąd Administracyjny (...)
Czy będzie zwrot akcyzy od sprowadzanych samochodów?
prawa wspólnotowego. Rzecznik jest zdania, że Trybunał powinien udzielić następujących odpowiedzi na pytania prejudycjalne przedłożone przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie: Podatek
Nakaz inspektora nadzoru budowlanego
- tak też słusznie orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 7 lutego 1985 r., SA/Gd 1221/84 (niepubl.). W przypadku współwłasności (bez względu na jej rodzaj) adresatami decyzji (...)
Podwyżka „wieczystego” zaskarżalna...
uznanie takiej skargi za dopuszczalną. użytkowanie wieczyste, aktualizacja, opłata, SKO, sąd administracyjny, skarga
Do każdej sprawy trzeba dołączyć osobny odpis z KRS
Sąd, że taki odpis znajduje się w aktach innej sprawy (w tym samym sądzie). WSA uznał, że braki nie zostały uzupełnione i skargę odrzucił. Spółka wniosła skargę kasacyjną. Naczelny Sąd
Przepisy o kasacji wyroku NSA niekonstytucyjne?
wniesienia skargi kasacyjnej. Naczelny Sąd Administracyjny uznał iż skarga kasacyjna skarżącego została wniesiona z uchybieniem ustawowego terminu i jako spóźniona podlegała odrzuceniu. Skarżący (...)
Prawo dopuszcza istnienie zwrotów niedookreślonych
skarżącego uznał decyzję poprzedniej instancji uzasadniając, że kluczowa dla rozstrzygnięcia w tej sprawie jest kwestia interpretacji terminu nieodstępowanie. Naczelny Sąd Administracyjny (...)
Zwolnienie z VAT wynajmu na cele mieszkaniowe
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wlkp. w wyroku z dnia 7 czerwca 2017 r., I SA/Go 166/17). Przesłanki do zastosowania zwolnienia są następujące: świadczenie usługi na (...)
czy takie odwołanie może nastąpić bez pisemnego powiadomienia drugiej strony? Od orzeczenia wydanego przez Naczelny Sąd Administracyjny nie można wnieść odwołania do Ministerstwa Sprawiedliwości
Szersze wyłączenie sędziego w postępowaniu przed sądami administracyjnymi
postępowania, nie jest niedozwolony na mocy kwestionowanych przepisów i skargę kasacyjną oddalił. Fundacja wniosła skargę konstytucyjną. Zdaniem wnioskodawcy przyjęta przez Naczelny Sąd Administracyjny
Informacja publiczna udostępniana w BIP
Administracyjny w Szczecinie w wyroku z dnia 11 maja 2005 r., sygn. II SAB/Sz 78/2004. Sąd uznał protokoły sesji organu za informację publiczną, co umożliwia ich udostępnienie w BIP lub innej (...)
Sposób prowadzenia kontroli u przedsiębiorcy można zaskarżyć do sądu administracyjnego
rozstrzygnięć organów administracji publicznej, wydanych w następstwie sprzeciwu kontrolowanego przedsiębiorcy, sprawowaną przez niezależny sąd administracyjny, podważa konstytucyjne (...)
Czy trzeba udokumentować dochody żony?
z dnia 4 czerwca 2013 roku, sygn. akt II FZ 218/13, orzeczenia.nsa.gov.pl sąd administracyjny, koszty, zwolnienie od kosztów, dokumenty,
Czynności kontrolnych zaskarżyć się nie da
Administracyjny rozpatrywał skargę kasacyjną spółki cywilnej, która zaskarżyła do sądu administracyjnego czynności kontrolne organu kontroli skarbowej. Wojewódzki Sąd (...)
Przed sądem administracyjnym sam podpis elektroniczny nie wystarczy
obarczoną brakiem formalnym.Postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 24 lipca 2008 roku, sygn. akt I OPP 25/08 sąd administracyjny, postępowanie, podpis, podpis elektroniczny, (...)
Pożyczka przez internet. To jednak działalność gospodarcza
. Rozpatrzył ją właśnie Naczelny Sąd Administracyjny (II FSK 1472/10). Wynik? Osoba, która przynajmniej raz w miesiącu chce pożyczać pieniądze on-line na serwisach „social lending” (...)
Kiedy rodzice mogą wymeldować dzieci?
kasacyjną. Naczelny Sąd Administracyjny skargę kasacyjną oddalił. W uzasadnieniu stwierdził, że opuszczenie lokalu winno mieć charakter dobrowolny. Za tego rodzaju dobrowolne opuszczenie stałego (...)
Można się zameldować w ogrodzie działkowym
żadnych uprawnień do miejsca zameldowania. Stanowisko potwierdził następnie Naczelny Sąd Administracyjny wskazując, że o zameldowaniu lub odmowie zameldowania muszą decydować jedynie przesłanki (...)
Prawomocność wyroku sądu administracyjnego
-administracyjne, wojewódzki sąd administracyjny, wyrok, prawomocność
Zaskarżanie uchwał rady miasta
granicach pomiędzy 100 000 a 200 000 osób. gmina, uchwała, rada gmina, rada miasta, zaskarżanie, sąd administracyjny
Skutki wadliwej (nieistniejącej) decyzji GIS
wydania decyzji Takie stanowisko zajął m.in. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w wyroku z 24 czerwca 2008 r., sygn. II SA/Op 164/2008, Naczelny Sąd Administracyjny w (...)
Lunch w restauracji to koszt podatnika
. Inny charakter ma spotkanie w celach biznesowych, a inny w celu zachęcenia kontrahentów do nawiązania, podtrzymania lub rozszerzenia kontaktów handlowych. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił (...)
Prezydent RP podpisał ustawę, która przyśpieszy informatyzację polskiego sądownictwa
ostatniego z nich Naczelny Sąd Administracyjny nie jest związany wnioskiem strony o przeprowadzenie rozprawy. Nowe regulacje utrzymują przy tym zasadę, iż na posiedzeniu niejawnym w tych sprawach (...)
korzyść w postaci czynszu dzierżawnego. Stąd trzeba przyjąć, że w tym znaczeniu podatnik używa samochodów, których jest właścicielem. Wojewódzki Sąd Administracyjny (...)
Jak przygotować pismo w postępowaniu przed sądem administracyjnym?
przedstawić urzędowo poświadczony odpis lub wyciąg. Sąd zażąda udzielenia odpisu lub wyciągu, jeżeli strona sama uzyskać ich nie może. Gdy sąd uzna za konieczne przejrzenie oryginału (...)
Fryzjer ponad obostrzeniami...
WSA uzasadnił swoje orzeczenie? Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu zważył, co następuje: Skarga jest zasadna, choć także z innych przyczyn niż w niej wskazane. Na podstawie art. (...)
Nierozpatrzenie zarzutów skargi przez WSA
sąd nie wydał rozstrzygnięcia w co do wszystkich aktów i czynności objętych zakresem skargi, nawet jeżeli byłaby ona bezzasadna. Nie można jednak żądać uzupełnienia wyroku, jeżeli sąd (...)
Nie ma co liczyć na "dobrą wolę" sądu
postępowaniu przed sądami administracyjnymi.Postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 1 lutego 2008 r., sygn. akt I OZ 40/08 sąd administracyjny, wyrok, uzasadnienie, wniosek, termin, (...)
Gdy ustanie bezczynność organu, postępowanie przed sądem należy umorzyć
, sąd administracyjny, bezczynność organu, skarga na bezczynność, umorzenie, oddalenie
Dane biometryczne mogą być wykorzystywane tylko w wyjątkowych sytuacjach
przetwarzaniem danych biometrycznych. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 1 grudnia 2009 r. sygn. akt I OSK 249/09 uznał, że wykorzystywanie danych biometrycznych pracowników (...)
Wykorzystywanie samochodu służbowego do celów prywatnych a PIT
udostępnionego pracownikowi paliwa, a tym samym wartość paliwa stanowi odrębne świadczenie, którego wysokość należy określić w oparciu o art. 12 ust. 2 i 3 u.p.d.o.f. Naczelny Sąd Administracyjny
Reprezentacja Wspólnoty Mieszkaniowej w postępowaniu sądowoadministracyjnym
, znalazła pomocnicze zastosowanie także w postępowaniach sądowoadministracyjnych. Naczelny Sąd Administracyjny, w uzasadnieniu do wyroku z dnia 27 lutego 2018 r., sygn. akt: II OSK 1339/16 zawarł (...)
Oferta kanalizacji kablowej w NSA
następujące. Naczelny Sąd Administracyjny postanowieniem wydanym na rozprawie 3 lipca 2008 r. uchylił zaskarżone przez TP postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...)
Jakimi zasadami winna się kierować administracja publiczna?
treści, przepisów prawa materialnego. Zaznaczyć trzeba, że sąd administracyjny nie jest związany zarzutami skargi ani ich sformułowaniem oraz żądaniami. Kontrolę może sprawować (...)
Prawo pomocy w zakresie ustanowienia pełnomocnika z urzędu
były uzasadnione. Trybunał Konstytucyjny, prawo pomocy, ustanowienie pełnomocnika z urzędu, pełnomocnik z urzędu, adwokat, radca prawny, wznowienie postępowania, sąd administracyjny, postępowanie
Sąd w trakcie zawieszenia postępowania nie może być bezczynny
własnym zakresie naraża sąd administracyjny na usprawiedliwiony zarzut przewlekłości postępowania w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenie prawa (...)
Naruszenie prawa do wypowiedzenia się w postępowaniu podatkowym
administracyjne decyzji z powodu naruszenia przez organ odwoławczy art. 200 § 1 w związku z art. 123 § 1 Ordynacji podatkowej. Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że niezastosowanie w danej (...)
Miejsce opodatkowania VAT usług pośrednictwa wykonywanego bez pełnomocnictwa na rzecz podmiotu z UE
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie rozstrzygnął spór podatniczki z organami podatkowymi dotyczący miejsca opodatkowania VAT usług pośrednictwa wykonywanych w imieniu i na rzecz zagranicznego
Sąd administracyjny nie jest organem kontrolnym
., II FSK 1716/07.Rzeczpospolita 26.03.2009 r. kontrola, organ, sąd, czynność
Zwolnienie z kosztów i prawo pomocy przed WSA/NSA
, pozostawia się bez rozpoznania. koszty, zwolnienie, prawo pomocy, sąd administracyjny,
Adwokat musi wnieść opłatę bez wezwania - nawet we własnej sprawie
sądowoadministracyjne, sąd administracyjny, opłata, adwokat, radca prawny, status zawodowy, spółka, reprezentacja
Zamknięta droga do sądu w sprawie opłaty za studia
zaocznych. Sąd Okręgowy orzekł, że sąd cywilny może jedynie kontrolować prawidłowość opłat ustalanych przez uczelnie niepaństwowe. Natomiast rozstrzygnięcia rektorów wyższych szkół (...)
Wniosek o wstrzymanie wykonania decyzji trzeba uzasadnić
natomiast ocena argumentów i dowodów przedstawionych przez stronę. Sąd administracyjny może co prawda wyjść poza zarzuty i podstawy skargi (art. 134 § 1 p.p.s.a.), ale w sytuacji, (...)
Prawo do zwrotu VAT po wykreśleniu z rejestru podatników VAT
Sąd Administracyjny w Łodzi uchylił tę decyzję. Sąd zarzucił organom podatkowym błędną interpretację wskazanego wyżej przepisu art. 88 ust. 4 ustawy o VAT. Zdaniem sądu, przepis (...)
Wydatki na imprezy integracyjne dla pracowników a koszty uzyskania przychodów
. Rozpatrując spór podatnika z organami podatkowymi, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję izby skarbowej przekazując sprawę do ponownego rozpoznania. Sąd uznał (...)
Wyrok WSA uchylający decyzję a ponowna decyzja
być korzystna dla podatnika. organ podatkowy, decyzja, sąd administracyjny, uchylenie decyzji
Ograniczenia kontroli działalności gospodarczej
kontroli miało miejsce z rażącym naruszeniem prawa. Ponadto sąd administracyjny może orzec, z urzędu albo na wniosek strony, o wymierzeniu organowi kontroli grzywny bądź przyznać od (...)
Procedura umorzenia kredytu studenckiego
zaangażowania publicznych środków finansowych. Naczelny Sąd Administracyjny oczekiwał też dokonania przez Trybunał ogólnej wykładni prawa. Sądowi pytającemu chodziło o wyjaśnienie wątpliwości, (...)
Opodatkowanie sprzedaży odziedziczonego majątku
wyciągnięcie wniosku, iż podatnik zbywający papiery wartościowe może pomniejszyć przychód tylko o te wydatki, które sam podniósł. Naczelny Sąd Administracyjny wydaje (...)
Dywidenda rzeczowa - praktyczne aspekty podatkowe
gotówki oraz wypłacie w formie przeniesienia własności składnika majątkowego.” Stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego Naczelny Sąd Administracyjny wyrokiem z dnia 8 lutego (...)
Umorzenie należności publiczno-prawnych, w kontekście koncepcji obejścia prawa podatkowego
. Natomiast Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 22 maja 2007 r. (sygn. Akt I FSK 546/06) twierdził, iż w sytuacji niezdefiniowania w omawianej ustawie użytego w niej pojęcia obejścia
ust. 2 updop. Ponadto w ustnym uzasadnieniu Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że przychodów z tytułu otrzymania dywidendy od spółki komandytowo-akcyjnej nie można kwalifikować (...)
Niekorzystna interpretacja podatkowa – jak ją zmienić?
przywrócenia jest dyskutowana w doktrynie i orzecznictwie. Korzystną dla podatnika wersje przedstawił Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 3. Marca 2011 roku(sygn. I FPS 5/10), w (...)
Co zrobić, gdy postępowanie sądowe się wlecze – skarga na bezczynność sądu
żądanie skarżącego sąd może zalecić podjęcie przez sąd rozpoznający sprawę co do istoty, odpowiednich czynności w wyznaczonym terminie. Zalecenia nie mogą wkraczać w zakres oceny faktycznej (...)
Sąd administracyjny nie może decydować o przebiegu drogi
, budowa, sąd administracyjny,
Liczy się data stempla pocztowego
OSK 1957/09 sąd administracyjny, postępowanie, opłata, poczta, data stempla, termin
W postępowaniu wpadkowym o przyznanie wynagrodzenia stroną jest tylko radca
oddalić.Postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 20 stycznia 2009 roku, sygn. akt I OZ 939/08 sąd administracyjny, postępowanie, radca prawny, wynagrodzenie, koszty, zażalenie, (...)
Organ nie może oceniać, czy skarga do sądu jest dopuszczalna
jest odrębnym postępowaniem wszczynanym na wniosek skarżącego, w rozumieniu art. 63 p.p.s.a. Skoro zaś jest to postępowanie prowadzone w odrębnej sprawie, to w tym postępowaniu sąd administracyjny (...)