Adwokat uwierzytelni dokument

Adwokat sam uwierzytelni kopię dokumentu czy odpis swojego pełnomocnictwa, które otrzymają w ten sposób charakter urzędowy - wynika z uchwalonej przez Sejm nowelizacji ustaw w zakresie uwierzytelniania dokumentów.

Nowela - która zacznie obowiązywać od początku przyszłego roku - rozszerza możliwość uwierzytelniania dokumentów na pełnomocników stron: adwokata, radcę prawnego, rzecznika patentowego, doradcę podatkowego oraz radcę Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa. Dodatkowo - zgodnie z uchwalonymi zmianami - reprezentanci wspomnianych profesji otrzymają prawo do uprawomocniania odpisów udzielonego im pełnomocnictwa. Przykładowo adwokat będzie mógł w postępowaniu cywilnym przedstawiać poświadczony przez siebie odpis pełnomocnictwa oraz uwierzytelnioną kopię dokumentu.

W ten sposób zniknie konieczność wyzbywania się oryginalnych dokumentów na czas postępowania sądowego. Zamiast tego przedstawimy potwierdzony z oryginałem odpis pisma. Sąd będzie mógł jednak zażądać w uzasadnionych okolicznościach przedłożenia oryginału - zastrzega ustawodawca.

Celem nowelizacji jest znaczne „ umniejszenie uciążliwości polegającej na konieczności wyzbycia się przez strony postępowania, często na długi czas dokumentów oryginalnych albo poniesienia kosztów ich notarialnego uwierzytelniania bądź uzyskania ich urzędowych odpisów" - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: