Bazy tajnych informatorów będą czyszczone

Informacje, których ujawnienie może doprowadzić do identyfikacji policyjnych informatorów, będą usuwane - wynika z wchodzącej w życie ustawy o gromadzeniu, przetwarzaniu i przekazywaniu informacji kryminalnych.

Obowiązujące od dzisiaj przepisy o wykorzystaniu informacji kryminalnych nakazują usuwanie takich danych w kilku przypadkach: jeżeli ich gromadzenie jest zabronione, jeżeli okazały się one nieprawdziwe oraz - o co prosiła Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego - gdy jest to uzasadnione ze względu na bezpieczeństwo państwa lub jego obronność. Dane zostaną usunięte również wtedy, gdy minie 15 lat od ich zarejestrowania w systemie Krajowego Centrum Informacji Kryminalnych.

Usunięcie informacji leży w gestii szefa Centrum. W dwóch pierwszych sytuacjach - danych zabronionych lub fałszywych - wskazuje on informację kryminalną, miejsce, datę i tryb jej usunięcia oraz skład osobowy komisji. W przypadku zagrożenia bezpieczeństwa powinien on skasować dane niezwłocznie po otrzymaniu odpowiedniego wniosku. „Przeterminowane" dane znikną natomiast z bazy automatycznie.

Pozostałe informacje kryminalne muszą być udostępnione przez szefa Centrum niezwłocznie po otrzymaniu zapytania od zainteresowanych podmiotów.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: