Celnicy przeszukają bez pozwolenia sądu

Legitymacja służbowa pozwoli celnikom przeszukać osoby, samochody, bagaże czy mieszkania.

Będzie to możliwe tylko w sytuacjach niecierpiących zwłoki, gdy postanowienie sądu lub prokuratora nie zostało wydane.

Wtedy wystarczy nakaz przeszukania od naczelnika urzędu celnego lub legitymacja funkcjonariusza. Dopiero po przeszukaniu celnik będzie się zwracał do sądu lub prokuratora z prośbą o zatwierdzenie przeszukania.

Takie kompetencje celników wynikają z obowiązującego od dzisiaj rozporządzenia w sprawie sposobu wykonywania niektórych czynności przez funkcjonariuszy celnych oraz trybu i zakresu współpracy Służby Celnej z Policją i Strażą Graniczną (Dz. U. Nr 212, poz. 1386).

Dokument określa sposób postępowania podczas zatrzymania osób, przeszukania ich czy doprowadzania na policję.

Po zatrzymaniu celnik będzie mógł nas wylegitymować, odebrać np. niebezpieczne przedmioty i broń palną. Funkcjonariusz obowiązkowo poinformuje również o prawie do wniesienia zażalenia na sposób zatrzymania lub samo zatrzymanie Powinno ono być wniesione w ciągu siedmiu dni do sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce, w którym doszło do zatrzymania.

Celnicy będą doprowadzać podejrzanych na komendę policji pieszo lub samochodem służbowym. Możliwe będzie również skorzystanie z komunikacji miejskiej lub pociągów.

W przypadku autobusu zatrzymanego umieszcza się na siedzeniach najbardziej oddalonych od drzwi, przy oknach. Funkcjonariusze zajmują siedzenia znajdujące się obok siedzenia zajmowanego przez tę osobę, w sposób uniemożliwiający odebranie im broni palnej.

Gdy funkcjonariusze będą korzystali z PKP," to podejrzany ma siedzieć tyłem do kierunku jazdy, między funkcjonariuszami.

Podczas odprowadzania na policję celnicy nie mogą pozwalać na jakiekolwiek rozmowy zatrzymanego z napotkanymi osobami i nie mogą zdjąć mu kajdanek lub prowadnic bez zgody dowódcy.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (6)

Slawek

23.5.2012 8:57:54

Re: Celnicy przeszukają bez pozwolenia sądu dom posesje bo jestem adresatem listu z holandii z ?

Celnicy bez nakazu sadu przweszukali mi dom ,posesje wraz z psem poniewaz zostalem adresatem listu holandia z niewielka iloscia substancji niezgodnych z prawem

Kolba_PL

1.12.2011 21:57:0

Re: Celnicy przeszukają bez pozwolenia sądu

Szanowni państwo są zupełnymi laikami. Te przepisy (w niemal takim samym zakresie) obowiązują od dawna, a takie uprawnienia nieprzerwanie przysługiwały celnikom zgodnie z Kodeksem Karnym Skarbowym. Ostatnio jedynie zwiększył się zakres ich właściwości rzeczowej. Panie e-prawnik! Troszkę należało wcześniej posprawdzać. Kuchni tej służby nie będę opisywał, ale czasami - czytając wypowiedzi komentatorów (w tym rzekomego celnika) - ręce opadają. Wszystkim wydaje się, że państwo ma wobec nich tylko obowiązki i jest to związek jednokierunkowy. Jeżeli chodzi o państwo policyjne, to JEŻELI NIE WIECIE O TAKICH PAŃSTWACH NICZEGO< NIE WYPOWIADAJCIE SIĘ, a tak: uczepiło się g... statku i mówi: "płyniemy". Ha, ha! Panie od miru domowego - przeczytaj pan przepisy, bo jeżeli SC będzie miało podstawy do wejścia, to pan, razem z tymi zatrzaśniętymi drzwiami wylądujecie początkowo na podłodze, a później (już bez drzwi) w pokoju zatrzymań. Przepisy trzeba znać i rozumieć.

zniesmaczony

29.5.2011 22:22:26

Re: Celnicy przeszukają bez pozwolenia sądu

Niewola i poddaństwo w imieniu prawa!!! Straż miejska robi za policję jak ORMO, a straż graniczna ma wykonywać rozkazy Łukaszenki - usunąć Łukaszenkę!!!

celnik/prawnik

4.2.2011 17:0:27

Re: Celnicy przeszukają bez pozwolenia sądu

...jestem celnikiem ale z przedmówcami sie zgadzam.Kapica to naśladowca szefów poudniowo-amerykańskich dyktatorów.Popieram zdania/komentarze j.w

Stary

2.2.2011 9:6:35

Re: Celnicy przeszukają bez pozwolenia sądu

Takie uprawnienia są możliwe tylko w państwie policyjnym. No ale nasi rzecznicy np. Praw Obywatelskich i tym podobni pilnują aby to im i rządzącym włos z głowy nie spadł. Zwykły obywatel to dla nich nic nie znaczący parobek. Bezprawie w imieniu prawa.

Polak - fachowiec

24.11.2010 20:5:27

Re: Celnicy przeszukają bez pozwolenia sądu

Za naruszenie miru domowego , prywatności mieszkania oraz mienia prywatnego , przy podejrzeniu za czyny nie zagrażąjace zdrowiu i życiu innych osób , celnikom i innym funkcjonariuszom nalży zamknąć drzwi przed nosem a jak próbują sforsować siłą , strzelać bez ostrzeżenia . Demokracja, prywatność i wolność . Funkcjonariusze to służba a nie władza absolutna dla ludzi pracy i nie tylko . Faktyczni podatnicy - produkujący dobra materialne i je dystrybuujący wydają polecenia funkcjonariszom kiedy , kogo i w jakiej kwestii kontrolować innych obywateli w tym szcególnie funkcjonariuszy zawodowych.

Pokaż wszystkie komentarze (6)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 26.6.2018

  Kolejna zmiana ustawy o kierujących pojazdami

  Dzięki zmianom w ustawie o kierujących pojazdami, osobie ubiegającej się o prawo jazdy oraz o pozwolenie na kierowanie tramwajem będą realnie groziły konsekwencje prawne w przypadku złożenia nieprawdziwego (...)

 • 4.3.2017

  Mniej formalności przy budowie

  1 stycznia 2017 r. weszła w życie ustawa z 16 grudnia 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców. Ustawa wprowadziła ułatwienia i uproszczenia (...)

 • 17.1.2017

  Nakaz rozbiórki a kara grzywny

  Prawo budowlane w art. 48 oraz 49b przewiduje nakazanie przez właściwy organ w drodze decyzji administracyjnej rozbiórki obiektu budowlanego, lub jego części, będącego w budowie albo wybudowanego (...)

 • 22.4.2014

  Czy na wyburzenie ścianki działowej potrzebne jest pozwolenie na budowę?

  Ścianki działowe to rodzaj ścian wewnętrznych budynku, których zadaniem jest rozdzielenie pomieszczeń. Istotnym jest, że nie stanowią one elementu konstrukcyjnego całego budynku, przez co jego (...)

 • 20.6.2012

  List żelazny - czyli glejt dla oskarżonego

  Instytucja listu żelaznego jest jedną z najstarszych instytucji procesu karnego. List ten stanowi swego rodzaju glejt dla oskarżonego, dzięki któremu jest on chroniony w danym kraju przed aresztowaniem, (...)