Celnicy rozłożą kolczatkę i użyją paralizatora

Funkcjonariusze służby celnej mogą zastosować siłę fizyczną wobec zatrzymywanej osoby, która nie chce wykonać polecenia. W razie potrzeby celnicy użyją paralizatora.

Obowiązujące od dziś rozporządzenie z dnia 9 marca 2010 r. w sprawie użycia środków przymusu bezpośredniego przez funkcjonariuszy celnych precyzuje, co celnik może zrobić osobie niepoddającej się jego poleceniom.

Siłę fizyczną celnicy mogą stosować w celu odparcia bezpośredniego i bezprawnego zamachu na siebie, inną osobę lub mienie albo w celu zmuszenia do wykonania polecenia, np. zatrzymania czy umożliwienia przeprowadzenia kontroli.

Funkcjonariusze mają przy tym prawo do zastosowania takich środków jak: kajdanki, prowadnice, siatki obezwładniające czy pałki teleskopowe i wielofunkcyjne.

Porady prawne

Celnicy mogą również użyć paralizatora w celu obezwładnienia osoby, która odmawia porzucenia niebezpiecznego narzędzia. Elektroniczne paralizatory mogą być stosowane także do udaremnienia ucieczki osoby zatrzymanej czy w celu obrony przed atakującym.

W pościgu za przestępcą pomoże natomiast pies służbowy. Celnik może ściągnąć mu kaganiec w sytuacji, gdy zatrzymany zaatakuje jego lub inną osobę.

Ponadto uciekający przed celnikiem może się narazić na trafienie przez pocisk niepenetracyjny. Funkcjonariusz odda najpierw ostrzegawczy strzał w powietrze, po tym ma prawo celować w dolną część ciała ściganego (do wysokości pasa).

Pociski niepenetracyjne miotane z broni palnej mogą być wyłącznie pociskami gumowymi miotanymi z broni palnej gładkolufowej.

Do zatrzymania pojazdu celnik użyje natomiast kolczatki, która zostanie rozłożona na jezdni. Rozporządzenie zabrania stosowania takiego środka wobec motocyklistów. Ci mogą być zatrzymywani za pomocą „innych oznakowanych przeszkód” ustawianych na drodze.

Zastosowanie kolczatki czy innej przeszkody musi być poprzedzone sygnałem zatrzymania, podanym przez umundurowanego funkcjonariusza w sposób zrozumiały i widoczny dla kierowcy ściganego pojazdu. Ponadto należy wstrzymać ruch drogowy w obu kierunkach w odległości nie mniejszej niż 100 metrów od takich przeszkód.

Jeżeli wskutek zastosowania środka przymusu bezpośredniego nastąpiło zranienie osoby, to funkcjonariusz ma obowiązek udzielenia jej pierwszej pomocy, a w razie potrzeby zapewnienia pomocy lekarskiej.

Gdy użycie środków przymusu skończy się śmiercią zatrzymanego, to funkcjonariusze muszą przystąpić do zabezpieczenia śladów i dowodów, zawiadomić przełożonego i prokuraturę.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika