Co się zmienia w rentach strukturalnych?
Z mocą obowiązującą od 11 listopada br. wprowadzono zmiany do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 kwietnia 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania pomocy finansowej na uzyskiwanie rent strukturalnych objętej planem rozwoju obszarów wiejskich.
Przyznawanie takich rent wiąże się z zapisami planu rozwoju obszarów wiejskich i jest dofinansowywane ze środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej.
Kto może dostać rentę strukturalną?
Rentę strukturalną przyznaje się producentowi rolnemu będącemu osobą fizyczną prowadzącą na własny rachunek działalność rolniczą w gospodarstwie rolnym położonym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli łącznie spełnia on następujące warunki:
-
ma ukończone 55 lat, lecz nie osiągnął wieku emerytalnego i nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty z ubezpieczenia społecznego lub zaopatrzenia emerytalnego, lub ubezpieczenia społecznego rolników;
-
prowadził nieprzerwanie działalność rolniczą w gospodarstwie rolnym w okresie co najmniej 10 lat bezpośrednio poprzedzających złożenie wniosku o rentę strukturalną i przez okres co najmniej 5 lat podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu, określonemu w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników;
-
w dniu złożenia wniosku o rentę strukturalną podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu;
-
przekazał gospodarstwo rolne o łącznej powierzchni użytków rolnych wynoszącej co najmniej 1 ha;
-
wpisany został do ewidencji producentów, stanowiącej część krajowego systemu ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności;
-
nie posiada zaległości z tytułu opłacania składek na ubezpieczenie społeczne rolników.
Według zmienionych przepisów, ww. warunek zaprzestania prowadzenia działalności rolniczej uważa się za spełniony, jeżeli po przekazaniu gospodarstwa rolnego:
-
łączna powierzchnia użytków rolnych posiadanych (współposiadanych) przez uprawnionego do renty strukturalnej i jego małżonka nie przekracza 0,5 ha, a działalność rolnicza prowadzona na tych użytkach służy wyłącznie zaspokajaniu potrzeb własnych uprawnionego oraz osób pozostających z nim we wspólnym gospodarstwie domowym;
-
zarówno uprawniony do renty strukturalnej, jak i jego małżonek nie prowadzą działu specjalnego produkcji rolnej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników.
Jak weryfikowany jest wniosek o przyznanie renty strukturalnej?
Kierownik biura powiatowego Agencji weryfikuje wniosek o przyznanie renty strukturalnej, złożony przez rolnika ubiegającego się o taką rentę, w terminie 40 dni od dnia złożenia wniosku.
Jeśli w wyniku weryfikacji wniosku o przyznanie renty strukturalnej zostanie ustalone, że:
-
wnioskodawca nie spełnia ww. warunków, oprócz warunku przekazania gospodarstwa rolnego i zaprzestania prowadzenia działalności rolniczej, lub w skład przekazywanego gospodarstwa rolnego wchodzą użytki rolne przejęte również w trybie określonym w przepisach o rentach strukturalnych w rolnictwie albo w trybie omawianego zmienianego rozporządzenia (chyba że rolnik prowadził działalność rolniczą na tych użytkach przez co najmniej 5 lat), lub też
-
wnioskodawca nie jest właścicielem gospodarstwa rolnego o powierzchni co najmniej 1 ha użytków rolnych, współwłaścicielem takiego gospodarstwa wraz z małżonkiem, ani właścicielem takiego gospodarstwa nie jest małżonek rolnika
- wówczas kierownik biura powiatowego Agencji, w drodze decyzji administracyjnej, odmawia przyznania renty strukturalnej.
Sprecyzowano, że jeżeli w wyniku weryfikacji wniosku zostanie ustalone, że wnioskodawca jednak spełnia warunki określone w powyższym punkcie 1 oraz jest właścicielem gospodarstwa rolnego o powierzchni co najmniej 1 ha użytków rolnych, współwłaścicielem takiego gospodarstwa wraz z małżonkiem albo właścicielem takiego gospodarstwa jest małżonek rolnika, kierownik biura powiatowego Agencji wydaje postanowienie o spełnieniu tych warunków w terminie 40 dni od dnia złożenia kompletnego wniosku. Na to postanowienie nie przysługuje zażalenie.
Obserwuj nas na:
Potrzebujesz porady prawnej?
DODAJ KOMENTARZ
ZOBACZ TAKŻE:
-
28.12.2018
Nowe terminy i sposób przesyłania informacji o dochodach
Od 2019 r. zmienia się sposób przesyłania informacji o uzyskanych w poprzednim roku dochodach. PIT-8C, PIT-11, PIT-11A, PIT-40A oraz PIT-R za 2018 r. przekazywane są do urzędu skarbowego (...)
-
27.1.2005
Od 16 września 2004 r. rzadsze podwyżki dla emerytów i rencistów
Od 16 września 2004 r. obowiązuje nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Ma ona duże znaczenia dla wszystkich tych, którzy już pobierają emerytury i renty. Nie będzie już corocznej (...)
-
19.2.2012
Prawo do emerytury górniczej
Obowiązująca od 1 stycznia br. ustawa z dnia 27 lipca 2005 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy – Karta Nauczyciela umożliwiła górnikom (...)
-
22.7.2009
Rekompensaty dla osób, które nie mogą przejść na emeryturę pomostową
W ustawie z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych przewidziano rekompensaty dla osób, które pracowały przez co najmniej 15 lat w szczególnych warunkach lub w szczególnym (...)
-
16.9.2004
Emerytury i renty nauczycieli akademickich
Nauczyciel akademicki oraz członkowie jego rodziny mają prawo do zaopatrzenia emerytalnego na zasadach ogólnych, wynikających z ustawy o emeryturach i rentach Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (...)
KOMENTARZE (3)
bos130
18.2.2011 10:20:1
Re: Co się zmienia w rentach strukturalnych?
renta strukturalna 2011 to okpienie ludzi którym jej nie przyznano a spełnili wszystkie warunki może ktoś wie gdzie można się odwołać od decyzji ARiMR
stopa
17.3.2010 2:4:37
Re: Co się zmienia w rentach strukturalnych?
Przecież, to sa przepisy sprzed 5 lat. Obecne sa zupełnie inne Drodzy Państwo.
sddffr
29.12.2009 12:27:15
Re: Co się zmienia w rentach strukturalnych?
poca barany zmienialiscie