Czym będą się zajmowały rady ławnicze?

Z dniem 2 marca 2006 r. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 31 stycznia 2006 r. w sprawie sposobu wyboru, składu i struktury organizacyjnej, trybu działania oraz szczegółowych zadań rady ławniczej

Skąd się bierze rada ławnicza?

Zgodnie z ustawą - Prawo o ustroju sądów powszechnych, ławnicy każdego sądu wybierają ze swego grona radę ławniczą, jej przewodniczącego i zastępców. Istnieje zatem konieczność zorganizowania się ławników każdego sądu w ramach samorządu ławniczego. Rady ławnicze muszą być powołane odrębnie dla każdego sądu. Ustawa nie przewiduje wspólnej reprezentacji rad ani zależności między poszczególnymi radami. 

Porady prawne

Do zadań rady ławniczej należy w szczególności podnoszenie poziomu pracy ławników i ich reprezentowanie oraz pobudzanie działalności wychowawczej ławników w społeczeństwie.  

Jaki jest skład rady ławniczej?

Rada ławnicza sądu okręgowego i rejonowego stanowi reprezentację wybranych ławników do danego sądu. W skład takiej rady wchodzą: 

  • przewodniczący; 

  • dwóch zastępców przewodniczącego; 

  • członkowie.  

W jaki sposób dokonuje się wyboru ławników do rady ławniczej?

Wyboru członków rady dokonuje się na pierwszym zebraniu ławników zwołanym przez prezesa sądu, chyba że prezes sądu zarządzi inaczej. Wyboru dokonuje ogół ławników sądu. Członkowie rady wybierani są w składzie reprezentatywnym dla wydziałów sądu - w liczbie od ośmiu do dwudziestu ławnikówDo ważności wyboru członków rady konieczna jest zwykła większość głosów ławników obecnych na zebraniu. O jawności albo tajności głosowania decydują zebrani ławnicy zwykłą większością głosów. 

Przewodniczący rady i jego zastępcy wybierani są na pierwszym zebraniu rady. Do ważności wyboru konieczna jest obecność co najmniej połowy jej członków. Wyboru dokonuje się zwykłą większością głosów. W razie równości głosów decyduje głos przewodniczącego. O jawności albo tajności głosowania decyduje rada. O wynikach wyborów rada zawiadamia niezwłocznie prezesa sądu oraz wszystkich ławników.  

Czym zajmuje się przewodniczący rady ławniczej sądu okręgowego i rejonowego?

Przewodniczący rady:

  • reprezentuje radę na zewnątrz; 

  • zwołuje posiedzenia rady i przewodniczy im; 

  • przedkłada prezesowi sądu do zatwierdzenia opracowany przez jej członków projekt regulaminu pracy rady; 

  • informuje prezesa sądu o pracach rady; 

  • kieruje bieżącymi pracami rady i prowadzi sprawozdawczość w zakresie jej działalności. 

Przewodniczący rady zwołuje jej posiedzenie z własnej inicjatywy, na żądanie prezesa sądu lub na wniosek co najmniej 1/3 członków rady. O terminie posiedzenia rady przewodniczący zawiadamia prezesa sądu. Przewodniczący rady lub jego zastępca przewodniczy posiedzeniom rady. Posiedzenia rady ławniczej sądu okręgowego i rejonowego odbywają się w razie potrzeby, lecz nie rzadziej niż raz na kwartał.  

Jakie obowiązki mają zastępcy przewodniczącego rady ławniczej?

Zastępcy przewodniczącego zastępują przewodniczącego rady w czasie jego nieobecności oraz wykonują inne czynności zlecone przez przewodniczącego rady. Kolejność pełnienia obowiązków w zastępstwie przewodniczącego rady ustala regulamin pracy rady.  

Jak wygląda tryb działania rady i jakie ma ona zadania?

Rada działa według uchwalonego przez nią regulaminu pracy, wyraża opinie, zgłasza wnioski i podejmuje uchwały w sprawach należących do jej zadań. Do zadań rady ławniczej sądu okręgowego i rejonowego należy natomiast:

  1. reprezentowanie wszystkich ławników w sądzie; 
  2. współdziałanie z prezesem sądu w zakresie sporządzania list ławników do poszczególnych wydziałów sądu; 
  3. współdziałanie z prezesem sądu w zakresie podjęcia działań zmierzających do odwołania z funkcji ławnika; 
  4. podejmowanie działań umożliwiających podnoszenie poziomu pracy wykonywanej przez ławników; 
  5. współdziałanie z prezesem sądu w ustalaniu przez niego terminów i tematyki narad sędziowsko-ławniczych; 
  6. przedstawianie prezesowi sądu propozycji dotyczących potrzeb szkoleniowych, w tym zakresu tematycznego i form szkolenia ławników; 
  7. wydawanie opinii w sprawach przedłożonych przez prezesa sądu; 
  8. opracowanie projektu regulaminu pracy rady; 
  9. przekazywanie prezesowi sądu oraz rzecznikowi prasowemu sądu, na ich prośbę, informacji o działalności ławników. 

Do ważności uchwał rady konieczna jest obecność co najmniej połowy jej członków

Uchwały rady ławniczej sądu okręgowego i rejonowego zapadają zwykłą większością głosów. W razie równości głosów decyduje głos przewodniczącego. O jawności albo tajności głosowania uchwał decyduje rada. O treści uchwał rada zawiadamia niezwłocznie prezesa sądu oraz wszystkich ławników. 

Prezes sądu udostępnia pomieszczenie sądu celem odbycia posiedzenia rady. 

Podstawa prawna:

  • Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 31 stycznia 2006 r. w sprawie sposobu wyboru, składu i struktury organizacyjnej, trybu działania oraz szczegółowych zadań rady ławniczej (Dz. U. 2006 r., Nr 23, poz. 174);

  • Ustawa z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. 2001 r., Nr 98, poz. 1070, ze zm.)


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Barbara B. 2013-12-09 12:19:42

    "Do zadań rady ławniczej należy w szczególności podnoszenie poziomu pracy ławników i ich reprezentowanie oraz pobudzanie działalności wychowawczej ławników w społeczeństwie." - interesuje mnie zwłaszcza to "pobudzanie działalności wychowawczej ławników w społeczeństwie": jak widzi to ustawodawca, czy nie jest to aby tekst, który tylko p o w i n i e n się tu znaleźć, ale nic z niego nie wynika? Jestem ławnikiem od ośmiu lat, oczywiście, że obserwacje z sali sądowej przenosi się (bez zdradzania szczegółów sprawy) na życie "ku przestrodze", ale dlaczego nikt nie uczy nas jak to robić na większą skalę? Uważam, że to martwy zapis. Jak wiele w naszym kraju...


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika