Nowelizacja Kodeksu cywilnego - umowa najmu lokalu użytkowego na czas oznaczony

Jakie nowe przepisy dotyczą umowy najmu? 

W dniu 1 stycznia 2009 roku wejdzie w życie nowelizacja Kodeksu cywilnego. Zmiana nie jest znaczna (ustawodawca dodał tylko jeden paragraf), lecz ma istotne znaczenia z punktu widzenia prowadzenia działalności gospodarczej.

Na czym polega zmiana?

Wedle zmienionego przepisu, najem zawarty między przedsiębiorcami na czas dłuższy niż lat trzydzieści poczytuje się po upływie tego terminu za zawarty na czas nie oznaczony (art. 661 § 2 k.c.).

Nowelizacja umożliwia zawarcie umowy najmu nieruchomości użytkowej (w tym lokalu użytkowanego) przez przedsiębiorcę na czas oznaczony do lat trzydziestu. Dopiero po upływie tego terminu umowa najmu na czas oznaczony przekształcać się będzie w umowę najmu na czas nie oznaczony. Dotychczas przedsiębiorców obowiązywał ogólny przepis, przyjmujący dziesięcioletni termin, jako granicę pomiędzy umowami na czas oznaczony a nie oznaczony. Od 1 stycznia nowego roku sytuacja ulegnie zmianie.

Jak więc wynika z powyższego, począwszy od nowego roku przedsiębiorcy będą mogli zawierać umowy najmu lokali użytkowych na czas oznaczony trwający maksymalnie trzydzieści lat. Regulacja ta ma istotne znaczenie zarówno z punktu widzenia najemcy - przedsiębiorcy jak i wynajmującego.

Przyjmuje się, iż dopuszczenie możliwości zawierania takich umów będzie miało istotne znacznie dla zwiększenia trwałości stosunku prawnego jakim jest stosunek najmu lokalu użytkowego. Zgodnie z przepisem art. 673 § 3 Kodeksu cywilnego, umowa najmu zawarta na czas oznaczony może zostać rozwiązana zarówno przez najemcę jak i wynajmującego w wypadkach określonych w umowie. W związku z powyższym, nowelizacja zwiększy trwałość stosunku najmu lokalu użytkowego zawartego na okres do 30 lat, dopuszczając możliwość wypowiedzenia go wyłącznie w wypadkach wskazanych w umowie, jednocześnie uniemożliwiając wypowiedzenie go w każdym czasie bez uzasadnionej przyczyny (a tak było dotychczas w przypadku umów najmu nieruchomości zawieranych na okres powyżej dziesięciu lat).

Nowelizacja ma istotne znaczenie tak dla przedsiębiorcy-najemcy, jak i wynajmującego. Z jednej bowiem strony chroni przedsiębiorcę przed możliwością wypowiedzenia mu umowy najmu, zawartej na okres powyżej dziesięciu lat, bez uzasadnionej przyczyny przez wynajmującego. Nowela gwarantuje więc pewien stopień bezpieczeństwa i możliwość spokojnego planowania rozwoju działalności swojej firmy bez obawy o nieuzasadnioną utratę lokum przedsiębiorstwa. Z drugiej strony nowelizacja zapewnia wynajmującemu szersze bezpieczeństwo w zakresie osiągania stałego dochodu z wynajmowanej nieruchomości i większej pewności zwrotu zainwestowanych w tę nieruchomość środków.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 23 października 2008 roku - o zmianie ustawy - Kodeks cywilny


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika