EURES (Europejskie Służby Zatrudnienia) w Polsce

21 kwietnia 2005 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 15 marca 2005 r. w sprawie szczegółowego sposobu realizacji przez organy zatrudnienia zadań wynikających z udziału publicznych służb zatrudnienia w sieci EURES.

Czego dotyczy nowe rozporządzenie?

EURES (EURopean Employment Services) - Europejskie Służby Zatrudnienia, to sieć współpracy publicznych służb zatrudnienia i ich partnerów na rynku pracy, wspierająca mobilność w dziedzinie zatrudnienia na poziomie międzynarodowym i transgranicznym, w krajach Unii Europejskiej oraz Norwegii, Islandii i Szwajcarii. Sieć EURES została powołana przez Komisję Europejską aby ułatwiać swobodny przepływ pracowników na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego poprzez:

Porady prawne
  • międzynarodowe pośrednictwo pracy,

  • informowanie na temat warunków życia i pracy w krajach członkowskich oraz sytuacji na rynkach pracy tych krajów.

Sieć EURES nastawiona jest na informowanie, doradztwo i wspomaganie poszukujących pracy z Europejskiego Obszaru Gospodarczego, którzy chcą pracować w innym kraju członkowskim oraz pracodawców, którzy chcą rekrutować pracowników z innych krajów członkowskich.

Do dyspozycji poszukujących pracy oraz pracodawców pozostają:

  • baza ofert pracy pracodawców zainteresowanych rekrutacją pracowników z zagranicy,

  • baza CV poszukujących pracy zainteresowanych pracą zagranicą
    oraz wiele innych użytecznych informacji, znajdujących się na stronie internetowej EURES Komisji Europejskiej.

Owo nowe rozporządzenie określa szczegółowy sposób realizacji przez organy zatrudnienia zadań wynikających z udziału publicznych służb zatrudnienia w sieci EURES związanych z: planowaniem krajowej działalności sieci EURES, procedurami, trybem i warunkami finansowania z Funduszu Pracy kosztów poniesionych na realizację działalności krajowej, określonych w odrębnych procedurach finansowych państw Unii Europejskiej, sposobem wyznaczania i szkoleniem krajowego koordynatora EURES, kierowników liniowych EURES, doradców EURES i asystentów EURES oraz zakresem, formami, warunkami i trybem współpracy między nimi, przekazywaniem informacji między publicznymi służbami zatrudnienia oraz trybem i zakresem tego przekazywania, procedurą wymiany ofert pracy między publicznymi służbami zatrudnienia, współpracą transgraniczną w ramach sieci EURES oraz jej zakresem, trybem, warunkami i formami, a także monitorowaniem i oceną krajowej działalności sieci EURES.

Jakie działania EURES regulowane są na terenie RP?

Działania organów zatrudnienia związane z udziałem publicznych służb zatrudnienia w sieci EURES są ustalane w krajowym planie działalności sieci EURES. Marszałek województwa przekazuje ministrowi właściwemu do spraw pracy w celu akceptacji, w ustalonym przez ministra terminie, wojewódzki plan działalności sieci EURES opracowany we współpracy ze starostami powiatów i prezydentami miast na prawach powiatu. Natomiast minister opracowuje krajowy plan działalności sieci EURES, z uwzględnieniem wojewódzkich planów działalności sieci EURES oraz przekazuje go Komisji Europejskiej.

Krajowy i wojewódzkie plany działalności sieci EURES są opracowywane na okresy określane przez Komisję Europejską.

Kto finansuje działalność krajowych organów zatrudnienia w sieci EURES?

Działalność krajowa organów zatrudnienia związana z realizacją zadań wynikających z udziału publicznych służb zatrudnienia w sieci EURES jest współfinansowana ze środków Funduszu Pracy w trybie określonym dla działań finansowanych bezpośrednio przez ministra ze środków tego Funduszu. Środki z Funduszu Pracy stanowią wkład własny zgodnie z umową o współfinansowaniu realizacji działań ujętych w krajowym planie działalności sieci EURES zawieraną między ministrem a Komisją Europejską.

Jak wybierany jest krajowy koordynator EURES?

Krajowy koordynator EURES jest wyznaczany przez ministra w ramach obsługującego go urzędu spośród pracowników realizujących zadania z zakresu promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia oraz aktywizacji zawodowej, posiadających:

  1. umiejętności z zakresu zarządzania,

  2. umiejętności komunikowania się,

  3. umiejętność pracy w środowisku międzynarodowym i międzykulturowym,

  4. znajomość języka angielskiego lub niemieckiego, lub francuskiego,

  5. odpowiednie doświadczenie zawodowe niezbędne do wykonywania zadań.

Kto może wykonywać zadania doradcy EURES?

Powierzenie pracownikowi wojewódzkiego urzędu pracy wykonywania zadań doradcy EURES jest możliwe pod warunkiem uzyskania przez tego pracownika dokumentu potwierdzającego ukończenie szkolenia przygotowawczego, organizowanego przez Komisję Europejską. Dyrektor powiatowego urzędu pracy wyznacza spośród pośredników pracy asystenta EURES.

Oferty pracy pracodawców działających na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej oraz państw, z którymi Unia Europejska podpisała umowy o swobodzie przepływu osób, otrzymywane przez krajową kadrę sieci EURES od przedstawicieli sieci EURES z zagranicy są obsługiwane przez doradców EURES.

Oferty pracy pracodawców krajowych zainteresowanych rekrutacją kandydatów do pracy w którymś z powyższych państw, korzystających z usług publicznych służb zatrudnienia, są rozpowszechniane za granicą, w szczególności za pomocą systemu informatycznego utrzymywanego przez ministra, i są obsługiwane głównie przez doradców EURES.

Podania o pracę i życiorysy, sporządzane przez bezrobotnych i poszukujących pracy zainteresowanych podjęciem pracy na terenie tych państw są przekazywane za pośrednictwem doradcy EURES do innych właściwych doradców EURES lub bezpośrednio do zainteresowanych pracodawców działających na terenie tych państw.

Podstawa prawna:

  • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 15 marca 2005 r. w sprawie szczegółowego sposobu realizacji przez organy zatrudnienia zadań wynikających z udziału publicznych służb zatrudnienia w sieci EURES (Dz. U. 2005 r., Nr 57, poz. 492).


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika