Przestępstwo

Kiedy zostaniesz ukarany za znieważenie funkcjonariusza publicznego?

Od kiedy zmienia się Kodeks karny?

Ustawa z dnia 9 maja 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks karny wchodzi w życie 25 lipca 2008 r.

Kiedy znieważanie funkcjonariusza jest karalne?

Nowelizacja ta przewiduje, że w art. 226 § 1 otrzymuje brzmienie: „§ 1. Kto znieważa funkcjonariusza publicznego lub osobę do pomocy mu przybraną, podczas i w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.". Dookreślono więc, kiedy znieważanie funkcjonariusza jest karalne.

Więcej o tej zmienie pisaliśmy już na etapie prac sejmowych: Kiedy ma być karane znieważenie funkcjonariusza publicznego?

Podstawa prawna:

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

GRABA

21.11.2012 12:33:23

Re: Kiedy zostaniesz ukarany za znieważenie funkcjonariusza publicznego?

polskie prawo jes pojebane... rzucilem zwinieta kartka w kierunku nauczyciela kulka spadla 2m od niego. skazali mnie na rok pozbawienia wolnosci do tego musialem zaplacic 40tys kary grzywny na korzysc pokrzywdzonego

andrzej

16.9.2009 22:25:51

Re: Kiedy zostaniesz ukarany za znieważenie funkcjonariusza publicznego?

Czy w wyżej omówionej sytuacji skazany zostaje wpisany do rejestru karanych, a jeśli tak to na jak dłogu jest tam ten wpis?

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 19.8.2017

  Mandat zapłacisz kartą na Policji

  Nowelizacja ustawy – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia pozwoli Policji i innym służbom używanie terminali płatniczych. Dzięki nowym przepisom, ukarany będzie mógł od razu (...)

 • 28.7.2018

  Zmiany ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie

  Zwiększenie z 50 do 80% możliwej wartości przyznanej dotacji przewiduje nowelizacja przepisów. Wprowadzone rozwiązanie powinno pozwolić na usprawnienie realizacji zadań istotnych ze względu (...)

 • 15.3.2017

  Szansa na 1% dla spóźnionych NGO

  Ustawa z dnia 10 lutego 2017 r. o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie daje szansę na 1% podatku organizacjom pożytku publicznego, które spóźnią (...)

 • 11.8.2018

  Więcej dotacji na pożytek publiczny

  Nowelizacja ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie zwiększa z 50 do 80% możliwą wartość przyznanej dotacji.

 • 4.5.2018

  Zmiana zasad bezpośredniego zawierania umów w transporcie kolejowym

  Nowelizacja ustawy o publicznym transporcie między innymi: zmienia zasady bezpośredniego zawierania umów w transporcie kolejowym, zobowiązuje organizatorów publicznego transportu (...)