Koniec kar za błędnie wypisane recepty

Będzie też abolicja dla tych lekarzy, którzy niewłaściwie wypisali je przed dniem 9 lutego 2012 roku.

Takie zmiany zakłada nowelizacja ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

Ustawa dziś wchodzi w życie. Zgodnie z nią lekarze nie będą karani za niewłaściwe wypisanie recepty, czyli np. niezgodnie z uprawnieniami pacjenta.

Ci z nich, którzy do chwili wejścia w życie nowych przepisów wystawili taką receptę, będą objęci abolicją.

Abolicja dotyczy ponadto aptekarzy, którzy w tym okresie zrealizowali błędnie wypisane przez medyków recepty. Nowelizacja przewiduje odpowiedzialność finansową aptekarzy, ale daje im możliwość wnoszenia odwołań od decyzji kontrolerów Narodowego Funduszu Zdrowia.

Porady prawne

Zmieni się ponadto sposób naliczania marży detalicznej dla leków i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego sprowadzanych z zagranicy.

Przepisy przeszły przez parlament w trybie ekspresowym. Projekt wpłynął do Sejmu 11 stycznia 2012 roku i tego samego dnia nastąpiło jego pierwsze czytanie na posiedzeniu Komisji Zdrowia. Drugie czytanie przeprowadzono na posiedzeniu Sejmu 12 stycznia, a trzecie – 13 stycznia. Senat nie wniósł poprawek do ustawy. Prezydent podpisał nowelę 23 stycznia.

PODSTAWA PRAWNA: Ustawa z dnia 13 stycznia 2012 r. o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2012 nr 0 poz. 95).

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika