Kto płaci, ten jedzie!

Od pierwszego stycznia przedsiębiorcy wykonujący transport drogowy na terytorium Polski oraz wykonujący przewozy na potrzeby własne będą musieli uiszczać opłatę za przejazd pojazdu samochodowego po drogach krajowych. Aby rozpocząć działalność i zarabiać na wykonywaniu transportu drogowego trzeba będzie uzyskać odpowiednią licencję - takie obowiązki wprowadza ustawa z dnia 6 wrzesnia 2001r. o transporcie drogowym.

Maksymalna wysokość opłaty nie może być wyższa niż równowartość 800 euro rocznie. Płacić nie będą jednak musieli taksówkarze czy przedsiębiorcy zajmujący się zbiorowym transportem miejskim. Ustawa nie dotyczy przewozu drogowego wykonywanego pojazdami samochodowymi przeznaczonymi konstrukcyjnie do przewozu więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą - w niezarobkowym krajowym i międzynarodowym przewozie drogowym osób; nie dotyczy również pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 t.

Porady prawne
Opłaty (dobowe, siedmiodniowe, miesięczne, półroczne i roczne) będzie można uiszczać m.in. w urzędach celnych, na stacjach benzynowych lub w siedzibach organizacji zrzeszających przewoźników drogowych.

Podjęcie i zarobkowe wykonywanie transportu drogowego wymaga uzyskania do końca 2004 roku odpowiedniej licencji (decyzja administracyjna). Aby uzyskać taką licencję, przedsiębiorca musi spełniać szereg warunków, o których mówi ustawa. Między innymi musi wykazać, że posiada zabezpieczenie (w grę wchodzą różne formy zabezpieczenia) w wysokości 9000 euro na pierwszy samochód i 5000 euro na każdy następny.

Ustawa powołuje do życia Inspekcję Transportu Drogowego, która ma kontrolować przestrzeganie przepisów. Jej inspektorzy będą mogli - w skrajnych przypadkach -użyć siły fizycznej i broni palnej.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika