Łatwiej odzyskamy zaległą pensję

Byli pracownicy, którzy nie doczekali się zaległej wypłaty – mimo posiadanego orzeczenia sądu przeciwko pracodawcy – dostaną pieniądze z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Od dziś obowiązują przepisy ustawy o przywróceniu terminu do wypłaty świadczeń pracowniczych z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (Dz.U. 2010 nr 106 poz. 674).

Nowe regulacje pozwolą odzyskać pieniądze osobom, które nie otrzymały pensji za okres sprzed 1 października 2006 roku, ponieważ nie zdążyły w odpowiednim terminie złożyć wniosku o wypłatę zaległości z FGŚP.

Chodzi o byłych pracowników, którzy posiadali korzystne dla siebie orzeczenie sądu w sprawie wypłaty wynagrodzenia, a mimo to nie odzyskali pieniędzy. Od dziś mogą oni wystąpić o wypłatę zaległości do kierownika Biura Terenowego FGŚP.

Do wniosku należy dołączyć prawomocne orzeczenie sądu oraz dokumenty potwierdzające bezskuteczność przeprowadzonej egzekucji lub bezskuteczność dochodzenia zaległości w postępowaniu likwidacyjnym lub upadłościowym prowadzonym wobec niewypłacalnego pracodawcy.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 19.7.2018

  Odblokowane wyodrębnianie mieszkań w starych budynkach

  Będzie łatwiej uzyskać własność lokali mieszkalnych budowanych przed 1995 r. Po uchwaleniu przez obie izby parlamentu nowelizacja ustawy o własności lokali czeka na podpis Prezydenta.

 • 3.10.2017

  Małe i średnie firmy łatwiej dostaną pomoc publiczną

  Rząd przyjął rozwiązania ułatwiające i przyspieszające udzielanie pomocy publicznej na restrukturyzację małych i średnich firm, które znalazły się w trudnej sytuacji. Umożliwią (...)

 • 13.8.2007

  Koszty uzyskania przychodu u pracownika

  Podstawą potrącenia kosztów uzyskania przychodu jest dla pracodawcy jako płatnika, wypłata w danym miesiącu wynagrodzenia ze stosunku pracy. Jeżeli pracownik świadczy pracę na rzecz swojej (...)

 • 4.10.2018

  Jak wypłacać wynagrodzenie pracownikowi od 2019 roku?

  Zatrudniający pracowników i płacący im pensję w gotówce muszą od 1 stycznia 2019 zmienić sposób wypłaty wynagrodzenia. Podstawową formą będzie wypłata na konto bankowe pracownika. (...)

 • 9.3.2011

  PIT 2010 – przez Internet szybko i prosto

  Czasy, kiedy podatnicy godzinami stali w Urzędach Skarbowych, aby złożyć zeznanie na dzienniku podawczym przed końcem kwietnia odchodzą do lamusa. Coraz mniej zeznań wysyłamy także pocztą. W (...)