Masz prawo jazdy, będziesz mógł jeździć motocyklem

Jeszcze w 2014 roku posiadacze prawa jazdy kat. B mogą uzyskać zezwolenie na prowadzenia motocykli o pojemności skokowej do 125 cm3.

Takie zmiany  związane są z nowelizacją ustawy o kierujących pojazdami, która najprawdopodobniej wejdzie w życie już w tym roku. Zgodnie z nowym przepisem:

„Na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej prawo jazdy kategorii B uprawnia do kierowania motocyklem o pojemności skokowej silnika nie przekraczającej 123 cm3, mocy nie przekraczającej 11 kW, i stosunku mocy do masy własnej, nie przekraczającym 0.1 kW/kg z automatyczną skrzynią biegów pod warunkiem, że osoba posiada prawo jazdy kat. B od co najmniej 3 lat”.

Jak dotąd posiadający prawo jazdy kat. B mogli prowadzić motorowery i słabsze skutery. Po zmianie będą mogli prowadzić silniejsze jednostki, jednakże tylko z automatyczną skrzynią biegów. Zwolennicy zmian opowiadają się  za możliwością prowadzenia motocykli ze skrzynią manualną – wówczas można by prowadzić także crossy i motocykle szosowo - turystyczne, których pojemność skokowa nie przekracza 125 cm3.

e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

malsed

18.5.2014 11:14:23

Re: Masz prawo jazdy, będziesz mógł jeździć motocyklem

a jeżeli ktoś stracił uprawnienia na okres 2 lat i ponownie zdał egzamin i ma prawo jazdy od roku to czy liczy się okres posiadania prawa jady w całości czy tylko od chwili ostatniego egzaminu ?

Mir

10.5.2014 11:5:50

Re: Masz prawo jazdy, będziesz mógł jeździć motocyklem

Ciekawi mnie, jakie kary mogą zastosować, gdyby zachować wszystke parametry motocykla z ustawy, oprucz tej nieszczęsnej skrzyni automatycznej

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

NA SKÓTY