Nowe egzaminy na aplikacje rzeczników

Kandydat na rzecznika patentowego rozwiąże test i odpowie na trzy pytania.

Od 27 września obowiązują nowe zasady przeprowadzania egzaminów dla aplikantów rzecznikowskich. Dotychczas kandydaci  musieli przejść przez trwającą około 15 minut rozmowę kwalifikacyjną.

Nowy egzamin będzie się składał z zestawu 100 pytań zawierających po trzy propozycje odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa. Kandydat będzie wybierał jedną odpowiedź, którą zaznaczy na karcie odpowiedzi stanowiącej integralną część testu. Za każdą prawidłową dostanie 1 punkt.

Do części ustnej egzaminu konkursowego dopuszczeni zostaną kandydaci, którzy uzyskają z testu co najmniej 70 punktów. Pozostali uzyskują negatywny wynik z egzaminu.

W części ustnej kandydat będzie musiał wylosować trzy pytania i udzielić na nie odpowiedzi. W siedmioosobowej komisji, w której każdy członek może przyznać do dziesięciu punktów, egzaminowany musi zdobyć minimum 52 punkty w każdym z zadań.

Ponadto ustna część obejmie tłumaczenie tekstu z zakresu terminologii prawnej lub technicznej, według wyboru kandydata, z języka angielskiego, francuskiego lub niemieckiego na język polski, przygotowanego przez Komisję Egzaminacyjną.

PODSTAWA PRAWNA: Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 8 września 2011 r.  w sprawie przedmiotu szkolenia aplikantów rzecznikowskich, szczegółowego trybu i sposobu przeprowadzania egzaminu konkursowego i egzaminu kwalifikacyjnego (Dz.U. z 12 września 2011 Nr 189 poz. 1124).

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 29.8.2019

  Nowe rozporządzenie w sprawie przeprowadzania egzaminów zawodowych

  28 sierpnia 2019 r. zostało podpisane nowe rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu zawodowego i egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie.

 • 25.9.2019

  Nie będzie wyższych opłat za aplikacje

  Adepci zawodów prawniczych nie muszą obawiać się podniesienia opłat za aplikacje. Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro, na wniosek wiceministra Sebastiana Kalety, zmieni (...)

 • 19.7.2019

  Bezpieczne aplikacje mobilne

  Od kilku dni, nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie media społecznościowe zalewa fala zmodyfikowanych, „postarzonych” zdjęć użytkowników. Różni eksperci wskazują (...)

 • 19.8.2019

  Jak bezpiecznie korzystać z aplikacji mobilnych?

  Moda na aplikacje mobilne nie jest niczym nowym. UODO od lat przypomina, że korzystanie z nich nie powinno usypiać naszej czujności. Bezrefleksyjne korzystanie z wielu nowoczesnych narzędzi (...)

 • 18.10.2018

  Asystenci medyczni wystawią e-zwolnienie

  Pielęgniarki, ratownicy medyczni, sekretarki medyczne – wszyscy już od najbliższego poniedziałku będą mogli wystawić e-zwolnienie w imieniu lekarza. Zakład Ubezpieczeń Społecznych właśnie (...)