Nowelizacja ustawy o paszportach

Od dnia 22 lipca 2002 r. obowiązuje znowelizowana 5 kwietnia 2002 r. ustawa o paszportach.

Istotną zmianą wprowadzoną przez nowelizację ustawy o paszportach jest zastąpienie dotychczasowego paszportu blankietowego paszportem tymczasowym. Dzisiejsze paszporty blankietowe (a więc paszporty wydawane przez konsula w celu umożliwienia powrotu do kraju obywatelom polskim przebywającym czasowo za granicą i nie posiadającym paszportu wydanego w kraju) w dalszym ciągu będą jednak ważne aż do upływu terminów ich ważności.

Porady prawne

Paszport tymczasowy będzie wydawany przez konsula obywatelom polskim, którzy np. zgubili swój paszport za granicą, a chcą wrócić do kraju a także obywatelom polskim przebywającym na stałe za granicą, czekającym na wydanie paszportu w kraju. Do tej pory taką funkcję pełnił paszport blankietowy, ale na granicy odbierali go funkcjonariusze Straży Granicznej. Paszport ten będzie ważny przez rok, a jego wydanie będzie odpłatne. Paszport tymczasowy będzie miał sztywną, czerwoną okładkę i w odróżnieniu od paszportu zwykłego nie będzie zawierał specjalnej strony ze zdjęciem i danymi personalnymi. Ponadto będzie mógł zostać wypisany nawet ręcznie (w placówkach konsularnych, w których nie ma odpowiedniego sprzętu komputerowego).

Wprowadzenie paszportu tymczasowego wynika po pierwsze z wprowadzenia w 2001 r. nowoczesnej technologii wydawania paszportów oraz gromadzenia i przesyłania danych do Centrum Personalizacji Dokumentów w Warszawie a także ze wzrostu podań o wydanie paszportu przez osoby mieszkające za granicą. Szacuje się, ze do 2005 r. wydawanych będzie rocznie ok. 100 tys. paszportów tymczasowych.

Wzór paszportu tymczasowego, a także innych rodzajów paszportów znajdują się w rozporządzeniu ministra spraw wewnętrznych i administracji określającego wzory oraz tryb wydawana paszportów, dokumenty wymagane do ich otrzymania, a także tryb postępowania funkcjonariuszy Straży Granicznej w razie ujawnienia wad w paszportach.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika