Paliwa zwolnione z akcyzy

Z dniem 1 stycznia 2007 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2006 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego.

Co bedzie zwolnione od akcyzy?

Rozporządzenie to zwalnia od akcyzy następujące wyroby

 • biokomponenty przeznaczone do paliw ciekłych i biopaliw ciekłych, w rozumieniu odrębnych przepisów, spełniające wymagania jakościowe określone w odrębnych przepisach, 
 • benzynę silnikową nieetylizowaną i olej napędowy, jeżeli spełniają wymagania jakościowe określone w odrębnych przepisach i zawierają powyżej 2% biokomponentów - w wysokości 1,50 zł od każdego litra biokomponentów dodanych do benzyny oraz 1,00 zł od każdego litra biokomponentów dodanych do oleju, 
 • biokomponenty, stanowiące samoistne paliwo, spełniające wymagania jakościowe określone w odrębnych przepisach - w wysokości 1.680 zł/1000 l. 

Zwolnienia te nie mogą być jednak wyższe niż należna kwota akcyzy z tytułu sprzedaży tych wyrobów

Jakie obowiązki nałożono na korzystających ze zwolnienia?

Zgodnie z nowymi przepisami, podmiot korzystający ze zwolnienia powinien prowadzić dokumentację techniczną wskazującą na sposób wytworzenia paliw ciekłych lub biopaliw ciekłych i zawartość biokomponentów - w przypadku producentów takich paliw lub ewidencję pozwalającą na wyodrębnienie wyrobów zwolnionych i wyrobów nieobjętych zwolnieniem - w odniesieniu do nabywców takich paliw. 

Podstawa prawna:

 • Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2006 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. 2006 r., Nr 243, poz. 1766)

Polub nas na Facebooku:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 17.10.2017

  Płyn do e-papierosów i wyroby nowatorskie objęte akcyzą?

  Płyn do papierosów elektronicznych oraz wyroby nowatorskie mają być opodatkowane akcyzą od 1 stycznia 2018 r. Produkty te będą traktowane tak samo jak tradycyjne wyroby tytoniowe. 

 • 2.3.2017

  Podatek akcyzowy

  Podatek akcyzowy, podobnie jak podatek od towarów i usług, jest podatkiem pośrednim. Podatki pośrednie, stosownie do zapisów traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, są zharmonizowane (...)

 • 29.6.2018

  Będą preferencje podatkowe na CNG i LNG?

  Zaproponowano uproszczenia i ułatwienia w prowadzeniu działalności gospodarczej związanej z wyrobami akcyzowymi przez zmniejszenie obciążeń administracyjnych dla przedsiębiorców, ograniczenie (...)

 • 10.2.2010

  Zwolnienie szkół jazdy z podatku VAT stan do 31.12.2010 r.

  Zgodnie z obecnie obowiązującym art. 43 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: „ustawa o VAT\") zwolnione z podatku VAT są usługi, które zostały wymienione w załączniku nr 4 (...)

 • 25.6.2017

  Akcyza na elektroniczne papierosy i wyroby nowatorskie

  Ministerstwo Finansów skierowało do konsultacji publicznych projekt ustawy, która wprowadza akcyzę na płyny do e-papierosów i wyroby nowatorskie. Przewiduje też obowiązek (...)