Podatek akcyzowy - są zmiany w ustawie

Prezydent podpisał wczoraj nowelizację ustawy, której zasadniczym kierunkiem zmian była rezygnacja z wyeliminowania z systemu prawnego instytucji tzw. pośredniczącego podmiotu węglowego i przeniesienia obowiązków ewidencyjnych na nabywców finalnych.

Ponadto, w toku prac w Sejmie do ustawy dodano przepis upoważniający ministra właściwego do spraw finansów publicznych do określenia, w drodze rozporządzenia, norm dopuszczalnych ubytków wyrobów akcyzowych. W głosowaniu podczas trzeciego czytania udział wzięło 433 posłów, wszyscy głosowali za przyjęciem ustawy. Senat na posiedzeniu 20 czerwca 2013 r. rozpatrzył ustawę i uchwalił do niej pięć poprawek, które na 45. posiedzeniu, w dniu 12 lipca 2013 r. zostały przyjęte przez Sejm.

Porady prawne

Podstawowym celem ustawy jest zmiana zasad opodatkowania wyrobów węglowych podatkiem akcyzowym, w szczególności poprzez zniesienie części obowiązków instrumentalnych. W ocenie projektodawców rozwiązania przyjęte na gruncie obowiązujących przepisów ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2011 r. Nr 108, poz. 626, z późn. zm.) sprawiają poważne trudności podmiotom gospodarczym oraz organom podatkowym.

Problemy dotyczą przede wszystkim opodatkowania strat wyrobów węglowych powstających u podmiotów zużywających wyroby węglowe i korzystających ze zwolnienia od akcyzy, a także obowiązków instrumentalnych. W związku z powyższym zakłada się zmianę definicji legalnej pośredniczącego podmiotu węglowego oraz wprowadzenie instytucji finalnego nabywcy węglowego i nadanie takiemu nabywcy statusu podatnika podatku akcyzowego.

W myśl znowelizowanych przepisów w przypadku wyrobów węglowych przedmiotem opodatkowania akcyzą są następujące czynności: sprzedaż wyrobów węglowych na terytorium kraju finalnemu nabywcy węglowemu, nabycie wewnątrzwspólnotowe oraz import wyrobów węglowych przez finalnego nabywcę węglowego; użycie wyrobów węglowych przez pośredniczący podmiot węglowy; użycie lub sprzedaż wyrobów węglowych uzyskanych w drodze czynu zabronionego pod groźbą kary oraz powstanie ubytków wyrobów akcyzowych.

Ponadto, w trzech sytuacjach, opodatkowaniu podlegać będzie użycie wyrobów węglowych przez finalnego nabywcę węglowego. Przedłożona ustawa wprowadza również zmiany w zakresie zwolnień od podatku akcyzowego obrotu wyrobami węglowymi, a także nowe regulacje dotyczące obowiązków w zakresie ewidencjonowania obrotu.

źródło: www.prezydent.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika