Projekt zmian w ustawie o powszechnym obowiązku obrony RP

W Senacie znajduje się projekt nowelizacji ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP. W ramach nowelizacji określono m.in:

Kategorie zdolności do czynnej słuzby wojskowej

Wprowadzono do ustawy oznaczenie oraz przydatność poborowych do służby, w zależności od nadanej kategorii. I tak:

  • kategoria A - zdolny do odbywania zasadniczej służby wojskowej, nadterminowej zasadniczej służby wojskowej, zajęć wojskowych w czasie trwania studiów wyższych, przeszkolenia wojskowego, okresowej służby wojskowej, ćwiczeń wojskowych, zasadniczej służby i szkolenia poborowych w obronie cywilnej, służby zastępczej, jak również służby wojskowej pełnionej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny,
  • kategoria B - czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej, co oznacza przemijające upośledzenie ogólnego stanu zdrowia albo ostre lub przewlekłe stany chorobowe, które w okresie do dwudziestu czterech miesięcy od dnia badania rokują odzyskanie zdolności do służby wojskowej, o której mowa w pkt 1, w czasie pokoju,
  • kategoria D - niezdolny do czynnej służby wojskowej, o której mowa w pkt 1, w czasie pokoju,
  • kategoria E - trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej, o której mowa w pkt 1, w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.

Podstawa odroczenia.

Porady prawne

Do obecnie obowiązujących podstaw oroczenia wpisano dodatkową. Poborowemu może zostać oroczona służba wojskowa, ze względu na kształcenie w celu zdobycia kwalifikacji przydatnych w wojsku na podstawie umowy zawartej z wojskowym komendantem uzupełnień, na podstawie której poborowy, przed odbyciem służby wojskowej zobowiązał się do uzyskania określonych kwalifikacji przydatnych w wojsku.

Ponadto, jeżeli odroczenie od służby wojskowej nastąpiło ze względu na pobieranie nauki w szkole ponadgimnazjalnej, a do dnia 31 sierpnia 2008 r. także w szkole ponadpodstawowej, odroczenie nastepuje na czas trwania tej nauki, nie dłużej jdnak niż do ukończenia 23 roku życia - do tej pory odroczenie z tego względu mogło nastapić na okres pobierania nauki, jednak nie dłużej niż do ukończenia 22 roku życia.

Krótsza służba wojskowa.

W projekcie zaproponowano, by zasadnicza służba wojskowa trwała nie 12, lecz 9 miesięcy.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika