Prokurator generalny i minister sprawiedliwości rozdzieleni

Niezależny prokurator generalny pokieruje pracą śledczych. Minister sprawiedliwości nadal będzie jednak wydawał rozporządzenia dotyczące funkcjonowania prokuratury.

Od dziś obowiązuje nowelizacja z 9 października 2009 r., odświeżająca ustawę o prokuraturze (Dz.U. nr 178, poz. 1375 z późn. zm.). Zgodnie z dokumentem ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym nie będzie już ta sama osoba.

Funkcję ministra zachował Krzysztof Kwiatkowski. Stanowisko prokuratora objął natomiast Andrzej Seremet.

- Ta ustawa zmienia porządek prawny w Polsce, przybliżając ją do najlepszych europejskich i światowych standardów, gdzie urzędy Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego są od siebie niezależne – powiedział w trakcie konferencji prasowej Krzysztof Kwiatkowski.

Porady prawne

Minister sprawiedliwości podkreślił ponadto, że nowelizacja, dając prokuraturze niezależność, zwiększa tym samym bezpieczeństwo obywateli. Dzięki zmianie prawa żaden prokurator nie będzie już mógł powiedzieć, że podjęta przez niego decyzja jest efektem nacisku politycznego – czytamy słowa Kwiatkowskiego na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Nowy prokurator generalny nadal będzie zależny od ministra w sprawach budżetu oraz organizacji. Minister zajmie się również wydawaniem rozporządzeń regulujących funkcjonowanie prokuratury.

Nowelizacja wprowadza także nowy organ – Krajową Radę Prokuratorów. Do zadań Rady będzie należało wskazanie kandydata na stanowisko prokuratora generalnego oraz opiniowanie projektów dot. prokuratury, które sporządzi Ministerstwo Sprawiedliwości.

Pierwszą kadencję prokuratora generalnego objął Andrzej Seremet. Poprowadzi on prokuraturę przez najbliższe 6 lat.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika