Strażnik skontroluje czas pracy kierowcy

Straż Graniczna może od dzisiaj zatrzymywać samochody i kontrolować czas pracy kierowców - wynika z rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z 3 listopada 2009 roku.

Wchodzące dzisiaj w życie przepisy zmieniają rozporządzenie w sprawie wykroczeń, za które funkcjonariusze Straży Granicznej są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego. Nowe uprawnienia nadał strażnikom minister spraw wewnętrznych i administracji.

Straż Graniczna stała się tym samym kolejną - po Policji i Inspekcji Transportu Drogowego - służbą, która ma prawo wlepić kierowcy zawodowemu mandat za zbyt długie siedzenie za kółkiem.

Funkcjonariusze sprawdzą, czy pojazd jest wyposażony w analogowe urządzenie rejestrujące czas pracy (tzw. tachograf). Strażnik będzie mógł ukarać kierowcę mandatem wtedy, gdy podczas kontroli drogowej okaże się, że przekroczył on maksymalny dozwolony czas prowadzenia samochodu, stosował za krótkie przerwy w podróży lub prowadził zbyt długo bez żadnego postoju.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (4)

TADEUSZ

12.12.2009 21:47:20

Re: Strażnik skontroluje czas pracy kierowcy

tak na prawdę to powinno się cały towar co teraz przewożony jest tirami ponad 500km to ten towar powinien być przewożony koleją tj.na szynach nie na drogach samochodami. Wtedy więcej pracy było by na miejscu a nie szlajanie się ludzi(kierowców) po drogach. Byli by normalnie codziennie z rodzinami i życie ludzi ustabilizowało by się. Nie było by prowadzenia życia po k.....ku. Tych ludzi(kierowców)dzieci i żony stały by się ŻONAMI i matkami swych dzieci jak BÓG przykazał nie wspomnę o KIEROWCACH.

Sesek

11.12.2009 17:47:5

Re: Strażnik skontroluje czas pracy kierowcy

Też to pochwalam. Mało tego, każdy teki "tirowiec" (określenie- brat TIRówki) powinien mieć zamontowany pod skórą nadajnik GPS by bez trudu można było by zlokalizować. Czy nachlany leży na pryczy w aucie czy obok w rowie. Po za tym żona jego też powinna mieć stały podgląd. Buźka

szreder

11.12.2009 11:42:59

Re: Strażnik skontroluje czas pracy kierowcy

Nie ma co generalizować, nie wszyscy przecież tak postępują - i Ci nie mają się czego bać ;-) Resztę - ukrócić ;-) Nadanie straży nowych uprawnień to dobry pomysł - bezpieczeństwo na drodze przede wszystkim!!!

orion51

11.12.2009 9:1:26

Re: Strażnik skontroluje czas pracy kierowcy

Dobrze się dzieje że coraz więcej instytucji może kontrolować "tirowców", gdyż czują się oni bezkarni. Najpierw okradanie baków z paliwa i zarabianie na boku przez oszukiwanie tachografów po przez pijaństwo i jazda ponad stan wytrzymałości ludzkiego organizmu. Ukrócić to :)

Pokaż wszystkie komentarze (4)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: