Trudniej będzie podsłuchiwać obywateli

Policja nie sprawdzi tak łatwo zawartości paczek pocztowych, skrzynek e-mailowych czy listów. Teraz musi uzasadnić, dlaczego chce to zrobić.

Taki nakaz wprowadza nowelizacja kodeksu postępowania karnego, która obowiązuje od 11 czerwca.

Według odświeżonych przepisów do wniosku o zgodę na podsłuch lub inną formę tajnej kontroli (po uzyskaniu pisemnej zgody prokuratora) trzeba dołączyć materiały, które uzasadnią potrzebę zastosowania takich metod.

Do tej pory składany był jedynie wniosek bez materiałów uzasadniających. – Ta zmiana zapewni możliwość nie tylko formalnej, ale i merytorycznej oceny wnioskowanych czynności operacyjnych – tłumaczy Krzysztof Kwiatkowski na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Znowelizowany kodeks zapewni ponadto większą kontrolę nad podsłuchami. Prokurator Generalny będzie teraz musiał przedstawiać raz na rok informację o liczbie osób, którym założono podsłuchy. Z raportu przedstawianego posłom dowiemy się również w ilu przypadkach sąd odmówił podsłuchiwania. Dotychczas takie dane były objęte tajemnicą.

Materiały z podsłuchów, które w ocenie służb są istotne dla bezpieczeństwa państwa, będą mogły być przechowywane dopiero po zatwierdzeniu przez warszawski sąd okręgowy, na pisemny wniosek szefa służby, po uzyskaniu zgody Prokuratora Generalnego. 

Nowe przepisy zobowiązują również organy ścigania do powiadomienia prokuratora o wydaniu i wykonaniu zarządzenia dotyczącego zniszczenia materiałów z kontroli operacyjnej, które nie potwierdziły informacji o popełnieniu przestępstwa.

- Nowe przepisy to ważny krok. Jestem przekonany, że dzięki nim kontrola nad stosowaniem podsłuchów zdecydowanie się zwiększy, co jednocześnie wpłynie na zmniejszenie liczby stosowanych podsłuchów – twierdzi szef resortu sprawiedliwości.

PODSTAWA PRAWNA: Ustawa z 4 lutego 2011 r. o zmianie ustawy ? Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 53, poz. 273).

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

annymous

13.6.2011 14:25:22

Eliminacja przepisów panów Kaczyńskiego i Ziobry staje się faktem !!!!!

Koniec PISowskiej nadopiekuńczości


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 5.2.2015

  Egzamin na prawo jazdy 2015 - będzie trudniej?

  Najważniejsze zmiany w procedurze egzaminów na prawo jazdy 2015. Czy będzie trudniej zdać? 

 • 14.3.2017

  Nowe zasady zatrudniania cudzoziemców?

  Do Sejmu trafił rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.  W proponowanej nowelizacji ustawy określono nowe zasady przyjmowania cudzoziemców (...)

 • 16.7.2017

  Koncesja - Jakiego rodzaju działalność gospodarcza wymaga koncesji?

  Swoboda prowadzenia działalności gospodarczej stanowi konstytucyjną zasadę w prawie polskim. Wyjątkiem od tej zasady jest obowiązek uzyskania koncesji przed podjęciem działalności gospodarczej. (...)

 • 11.12.2017

  Nowy, stary rząd

  Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda powołał Mateusza Morawieckiego na urząd Prezesa Rady Ministrów. Powołał też członków Rady Ministrów. Prezydent odebrał również (...)

 • 18.10.2017

  Emerytury dla obywateli Ukrainy?

  Dzięki postanowieniom umowy o zabezpieczeniu społecznym możliwe jest transferowanie świadczeń dla świadczeniobiorców mieszkających w Polsce, na ich rachunki bankowe. Inną zasadą, (...)