Ustawa o biopaliwach niezgodna z konstytucją

Przepisy zmuszające kierowców do tankowania paliwa z biokomponentami oraz zmuszające producentów do dodawania tych dodatków do paliwa są niezgodne z konstytucją. Tak uznał w dniu 21 kwietnia 2004 r. Trybunał Konstytucyjny. Wyrok Trybunału jest ostateczny.

Kwestionowana ustawa.

Trybunał zakwestionował uchwaloną przez Sejm w dniu 2 października 2003 r. ustawę o biokomponentach stosowanych w paliwach ciekłych i biopaliwach ciekłych. Na mocy wspomnianej ustawy producenci, dystrybutorzy oraz importerzy paliw byli zobowiązani do wprowadzania każdego roku określonej ilości biokomponentów do paliwa. Za uchylenie się od tego obowiązku groziła im kara. Ustawa nie dawała nabywcom biopaliw możliwości uzyskania informacji na temat ilości dodanych biokomponentów. Nie mogli przez to zweryfikować, czy zachowane są normy przewidziane w ustawie. Likwidowała także możliwość nabycia paliwa nie zawierającego dodatków.

Rozstrzygnięcie Trybunału.

Zgodnie z postanowieniem Trybunału ustawa, w tej formie, w jakiej została uchwalona przez Sejm, prowadzi do naruszenia zasady swobody gospodarczej. Widać to szczególnie w narzuconym przez ustawę obowiązku produkcji, importu i wprowadzania do sprzedaży paliw z biokomponentami. Swobodę gospodarczą ogranicza również brak możliwości nabycia paliw bez dodatków.

Zastrzeżenia wzbudza także roczne rozliczenie wprowadzanych biokomponentów. Może to prowadzić do tego, że w poszczególnych miesiącach w roku zawartość dodatków w paliwie będzie inna, czasem nawet przekraczająca ustawowe normy. Brak obowiązku informowania kupujących o ilości dodanych biokomponentów, jest zdecydowanie rozwiązaniem wadliwym - co potwierdził Trybunał.

W wyroku wspomniano także o tym, że obowiązkowe dodawanie biokomponentów może doprowadzić do dyskryminacji importowanych do Polski produktów z UE (w krajach UE biopaliwa nie są obowiązkowe). Byłoby to nie zgodne z unijną zasadą wspólnego rynku.

Co dalej z ustawą?

Ustawa o biokomponentach stosowanych w paliwach ciekłych i biopaliwach ciekłych już od dłuższego czasu jest przedmiotem dyskusji w Sejmie. Podejmowano już trzy próby jej uchwalenia. Ostatnia skończyła się negatywnym orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, wydanym na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich. Decyzja ta nie oznacza jednak, że cała idea biopaliw jest zła i nie powinna być wprowadzana w życie. Wyrok wspomina tylko o tym, że wadliwie zostały opracowane przepisy wprowadzające ją w życie.

Sejm będzie musiał w najbliższym czasie opracować nową ustawę, ponieważ w maju 2003 r. Parlament oraz Rada Europejska uchwaliły dyrektywę 2003/30/ WE w sprawie promocji użytkowania biopaliw i innych odnawialnych paliw w transporcie. Zobowiązuje ona kraje członkowskie UE do wprowadzenia odpowiednich uregulowań odnośnie biopaliw do dnia 31 grudnia 2004 r.

Podstawa prawna:

  • Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 21 kwietnia 2004 r. (Sygn. K 33/03).

Porady prawne

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika