Walka z rakiem ma być skuteczniejsza
Czego dotyczą nowe przepisy?
15 kwietnia 2008 r. wchodzi w życie ustawa o zmianie ustawy o ustanowieniu programu wieloletniego "Narodowy program zwalczania chorób nowotworowych". Dotyczy on racjonalnego wykorzystywania środków finansowych przeznaczonych na realizację "Narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych" w ramach którego realizowane są zadania z zakresu profilaktyki i promocji zdrowia, prewencji pierwotna nowotworów, wczesnego wykrywania raka szyjki macicy, programu wczesnego wykrywania raka piersi, programu badań przesiewowych dla wczesnego wykrywania jelita raka grubego oraz program opieki nad rodzinami wysokiego, dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na nowotwory złośliwe.
Co przewiduje nowelizacja?
Zgodnie z nowym brzmieniem przepisu, planowane nakłady na realizację działań z zakresu wczesnego wykrywania chorób nowotworowych muszą stanowić rocznie nie mniej niż 10 % nakładów na Program.
Nowa regulacja umożliwi optymalne dostosowanie środków finansowych do rzeczywistych potrzeb poszczególnych zadań realizowanych w ramach programu.
Czego dotyczy „Narodowy program zwalczania chorób nowotworowych”?
Narodowy program zwalczania chorób nowotworowych jest programem interwencyjnym – obejmuje najważniejsze działania mające doprowadzić do poprawy sytuacji w polskiej onkologii. Realizacja działań profilaktycznych jest jednym z priorytetów Narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych.
W ramach programu realizowane są następujące zadania z zakresu profilaktyki i promocji zdrowia:
Prewencja pierwotna nowotworów.
Populacyjny program profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy.
Populacyjny program wczesnego wykrywania raka piersi.
Program badań przesiewowych dla wczesnego wykrywania raka jelita grubego.
Program opieki nad rodzinami wysokiego, dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na nowotwory złośliwe, w tym:
Moduł 1 – Wczesne wykrywanie nowotworów złośliwych w rodzinach wysokiego, dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na raka piersi i raka jajnika,
Moduł 2 – Wczesne wykrywanie i prewencja nowotworów złośliwych w rodzinach wysokiego, dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na raka jelita grubego i błony śluzowej trzonu macicy.
Jak nowelizacja ma się przyczynić do poprawy skuteczności profilaktyki chorób nowotworowych?
Dotychczas obowiązujące przepisy stanowiły, że środki przewidywane w budżecie państwa na realizację „Narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych” kształtują się w danym roku na określonym poziomie. Zmuszało to do wykorzystania pieniędzy w ustawowej wysokości i we wskazanym czasie. Jeżeli odpowiednie instytucje nie zdołały tego dokonać, środki przepadały. Stąd postanowiono uelastycznić przepisy.
Nowelizacja ma zapobiec marnotrawstwu zagwarantowanych na ten cel środków, zwłaszcza że profilaktyka onkologiczna w Polsce jest mniej skuteczna niż w innych państwach, zaś właściwa realizacja Narodowego programu może doprowadzić do zmniejszenia zachorowalności na raka o ok. 10% i do osiągnięcia europejskiej średniej skuteczności leczenia (40% u mężczyzn i 50% u kobiet).
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 7 lutego 2008 r. o zmianie ustawy o ustanowieniu programu wieloletniego "Narodowy program zwalczania chorób nowotworowych" (Dz. U. 2008 r., Nr 54, poz. 325);
Ustawa z dnia 1 lipca 2005 r. o ustanowieniu programu wieloletniego „Narodowy program zwalczania chorób nowotworowych” (Dz. U. 2005 r., Nr 143, poz. 1200)
Obserwuj nas na:
Potrzebujesz porady prawnej?
DODAJ KOMENTARZ
ZOBACZ TAKŻE:
-
10.12.2018
Bliżej zmian w egzekucji świadczeń alimentacyjnych
Nawet 60 tys. dzieci będzie mogło dodatkowo skorzystać z funduszu alimentacyjnego – wszystko dzięki rządowej nowelizacji podnoszącej do 800 zł kryterium dochodowe przy przyznawaniu świadczeń (...)
-
23.6.2018
Egzekucja alimentów ma być skuteczniejsza
Elektroniczny przepływ informacji w sprawie dłużników alimentacyjnych między służbami i instytucjami a komornikami sądowymi oraz sankcje za nielegalne zatrudnienie oraz aktywizacja (...)
-
-
19.6.2017
Lepsza ochrona pracowników przed rakiem
Rada ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Ochrony Konsumentów wypracowała porozumienie, dzięki któremu ponad 4 mln pracowników będzie lepiej chronionych w pracy przed (...)
-
15.10.2017
Nowe święto państwowe
Ustawa o ustanowieniu Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej ma na celu ustanowienie świętem państwowym dzień 12 lipca - dla upamiętnienia zasług polskiej wsi i jej patriotycznej postawy w walce (...)
-
25.4.2018
Rząd przykręci śruby przestępcom
Odstraszające kary dla złodziei i oszustów, walka z przestępstwami finansowymi, bezwzględne ściganie lichwiarzy i nieuczciwych windykatorów, ochrona praw pracowniczych, a także zaostrzenie (...)
KOMENTARZE (0)
Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!