Właściciele dostaną wsparcie na remont kamienic

Właściciel budynku z mieszkaniami na wynajem, który sfinansuje remont z własnych środków, otrzyma premię kompensacyjną. Nie będzie musiał przy tym zaciągać kredytu w banku.

Obowiązująca od dziś nowelizacja ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów (Dz.U. 2010 nr 76 poz. 493) zmienia zasady uzyskiwania premii kompensacyjnych na remonty starych kamienic.

Poprawione przepisy mają zapewnić praktyczne zastosowanie regulacji z 2008 roku, które wprowadziły premie kompensacyjne dla właścicieli. Uchwalona wówczas ustawa uzależniała przyznanie premii od zaciągnięcia kredytu na remont w banku. Uzyskanie wsparcia nie było możliwe nawet wtedy, jeżeli właściciel chciał pokryć koszty remontu z własnych środków.

Od dziś właściciel kamienicy otrzyma premię na remont budynku, jeżeli będzie go finansował z dowolnych środków, również z własnych oszczędności.

Właściciel budynku może liczyć na wsparcie w wysokości 2 proc. wskaźnika przeliczeniowego za każdy 1 mkw. powierzchni użytkowej lokalu kwaterunkowego za każdy rok, w którym obowiązywały ograniczenia dotyczące wysokości czynszu za najem. Wniosek o wsparcie należy składać bezpośrednio do Banku Gospodarstwa Krajowego.

Kto może starać się o premię kompensacyjną?

Właściciel budynku, który z powodu trybu, w jakim jeszcze w okresie PRL nawiązany został najem należących do niego lokali mieszkalnych, nie mógł w okresie od 12 listopada 1994 r. do 25 kwietnia 2005 r. uzyskiwać przychodów z tytułu ich najmu w wysokości umożliwiającej utrzymanie budynku w stanie niepogorszonym.

Premia jest przyznawana tym właścicielom, którzy podejmą się odnowienia budynku wielorodzinnego lub jednorodzinnego z przynajmniej jednym lokalem kwaterunkowym.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

mer

27.7.2010 17:5:52

Re: Właściciele dostaną wsparcie na remont kamienic

Albo po tylu latach dopłacania do interesu wreszcie pozbyli się lokatorów. No i teraz nie ma ani jednego z przydziału, więc wnioskuję, że wsparcie na remont mi się nie należy.

nomen omen

10.6.2010 18:59:41

Re: Właściciele dostaną wsparcie na remont kamienic

Dzielni nasi przedstawiciele przez ponad piętnaście lat od zmiany ustroju bronili wbrew wszelkiej logice czynszów regulowanych twierdząc, że po ich uwolnieniu dojdzie do lokatorskiej tragedi. Oczywiście odbywało się to kosztem właścicieli budynków. Do niczego takiego nie doszło. Teraz po 21 latach chcą w części zrekompesnować właścicielom owe straty. szkoda tylko, że tak wielu z tego nie skorzysta bo już wcześniej wyremontowali budynki ze środków własnych albo je wczesniej sprzedali.

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 13.3.2017

  Reprywatyzacja do weryfikacji...

  Ustawa o szczególnych zasadach usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich, wydanych z naruszeniem prawa zakłada powołanie specjalnej Komisji. (...)

 • 4.9.2018

  Renta socjalna już z podwyżką

  Z dniem 1 września weszła w życie ustawa podwyższająca rentę socjalną. Otrzymujący to świadczenie dostaną dodatkowo wyrównanie liczone od czerwca.

 • 11.10.2017

  Koniec patologii przy reprywatyzacji

  Przygotowano pierwszy po 1989 roku kompleksowy projekt ustawy pozwalający definitywnie uregulować kwestie reprywatyzacji dóbr przejętych przez władze komunistyczne po 1944 roku. Nowa (...)

 • 15.2.2019

  Nowelizacja ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów

  Od 11 lutego w życie weszły przepisy, które pozwalają uruchomić pilotażowy program termomodernizacji jednorodzinnych budynków mieszkalnych i wymiany wysokoemisyjnych źródeł (...)

 • 10.4.2015

  Nowe zasady Mieszkania dla młodych (MDM)

  W Sejmie trwają prace nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi.