Wskaźniki przyrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia

Ile wyniosą wskaźniki przyrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia 2009 r.?

Mocą nowego rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wskaźników przyrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w 2009 r. ustalono, że w 2009 r.:

  1. maksymalny roczny wskaźnik przyrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wynosi 8,0 %; 
  2. orientacyjne wskaźniki przyrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kolejnych kwartałach roku, w stosunku do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z roku poprzedniego, wynoszą: 
    • w I kwartale - 5,0 %, 
    • w II kwartale - 7,0 %, 
    • w III kwartale - 8,0 %, 
    • w IV kwartale - 12,0 %. 

Kogo dotyczą te wskaźniki?

Trójstronna Komisja do Spraw Społeczno-Gospodarczych jest upoważniona do uzgadniania i ustalania wskaźników przyrostu wynagrodzeń zaliczanych w ciężar kosztów u przedsiębiorców zatrudniających powyżej 50 osób.

Chodzi przedsiębiorców będących podmiotami gospodarki narodowej prowadzącymi działalność gospodarczą, w tym również jednostkami organizacyjnymi działającymi na podstawie prawa bankowego, prawa o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych oraz na podstawie przepisów o działalności ubezpieczeniowej, a także samodzielnymi publicznymi zakładami opieki zdrowotnej, zatrudniającymi powyżej 50 osób.  

"Wynagrodzenie" zaś stanową wydatki pieniężne oraz wartość świadczeń w naturze, wypłacone pracownikom z tytułu zatrudnienia u przedsiębiorcy, obliczone według zasad statystyki zatrudnienia i wynagrodzeń określonych przez Główny Urząd Statystyczny jako wynagrodzenia bez wypłat z zysku. Przez "przeciętne miesięczne wynagrodzenie" należy rozumieć iloraz ww. wynagrodzenia i przeciętnego miesięcznego zatrudnienia ustalonego zgodnie z obowiązująca metodologią Głównego Urzędu Statystycznego oraz liczby miesięcy za okres sprawozdawczy. 

Podstawa prawna:

  • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 20 listopada 2008 r. w sprawie wskaźników przyrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w 2009 r. (Dz. U. 2008 r., Nr 213, poz. 1339);
  • Ustawa z dnia 16 grudnia 1994 r. o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń u przedsiębiorców oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. 1995 r., Nr 1, poz. 2, ze zm.)

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika