Wydawanie uprawnień do kierowania pojazdami

Od 29 maja 2006 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 20 kwietnia 2006 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wydawania uprawnień do kierowania pojazdami.

Porady prawne

Zmiany w dokumentach

Zmieniono przede wszystkim załączniki do rozporządzenia:

  • nr 1 - wzór decyzji o wydaniu prawa jazdy, pozwolenia lub międzynarodowego prawa jazdy,

  • nr 2 - wzór skierowania na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji w zakresie prawa jazdy/pozwolenia,

  • nr 3 - wzór zaświadczenia o spełnianiu warunków dla poddania się kontrolnemu sprawdzeniu kwalifikacji w zakresie prawa jazdy/pozwolenia,

  • nr 4 - wykaz Państw-Stron Konwencji o ruchu drogowym, sporządzonej
    w Wiedniu dnia 8 listopada 1968 r.

Jak należy udowodnić, że się przebywa w Polsce przez co najmniej 185 dni w każdym roku kalendarzowym albo że studiuje się od co najmniej 6 miesięcy?

Prawo jazdy w Polsce otrzymuje osoba, jeżeli:  

  1. osiągnęła wymagany dla danej kategorii wiek; 

  2. uzyskała orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem i orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem, o ile jest ono wymagane; 

  3. odbyła wymagane dla danej kategorii szkolenie; 

  4. zdała z wynikiem pozytywnym egzamin państwowy wymagany dla danej kategorii; 

  5. przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez co najmniej 185 dni w każdym roku kalendarzowym ze względu na swoje więzi osobiste lub zawodowe albo przedstawi zaświadczenie, że studiuje od co najmniej sześciu miesięcy. 

Zgodnie z nowym brzmieniem § 5 ust. 1a rozporządzenia w sprawie wydawania uprawnień do kierowania pojazdami, osoba ubiegająca się o wydanie prawa jazdy składa oświadczenie o spełnianiu warunku, o którym mowa w art. 90 ust. 1 pkt 5 ustawy [tzn. że przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez co najmniej 185 dni w każdym roku kalendarzowym ze względu na swoje więzi osobiste lub zawodowe albo przedstawi zaświadczenie, że studiuje od co najmniej 6 miesięcy], a cudzoziemiec dołącza ponadto do wniosku kserokopię karty pobytu, wizy pobytowej lub innego dokumentu potwierdzającego posiadanie prawa pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej albo zaświadczenie, że studiuje co najmniej od sześciu miesięcy

Dotychczas przepis ten stanowił tylko, iż cudzoziemiec ubiegający się o otrzymanie polskiego prawa jazdy jedynie w określonych przypadkach miał dołączać kserokopię karty pobytu.

Jak będą potwierdzane dane przy wymianie prawa jazdy wydanego przez inne państwo członkowskie UE?

Dzięki zmiannie organ wymieniający prawo jazdy wydane przez państwo członkowskie Unii Europejskiej może wystąpić do właściwego organu państwa, który wydał prawo jazdy, o potwierdzenie danych zamieszczonych na dokumencie prawa jazdy. W przypadku wymiany prawa jazdy wydanego przez państwo niebędące państwem członkowskim Unii Europejskiej, gdy nie jest możliwe ustalenie organu wydającego, wystąpienie o takie potwierdzenie bedzie dokonywane za pośrednictwem polskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego w tym państwie.

Obie ww. zmiany będą dotyczyły również praw jazdy będących w posiadaniu organu.

Co z prawami jazdy z "zakazami"?

Prawo jazdy kierowców, jeżeli wydane zostało przez polski organ, w którego zakresie ustalony został zakaz, przechowywane w teczce akt ewidencyjnych (po wcześniejszym wprowadzeniu danych o zakazie do systemu informatycznego), wydane przed dniem 1 lipca 1999 r., można, na wniosek jego posiadacza, po upływie okresu zakazu, unieważnić i wydać nowy dokument. 

Co z wnioskami, które już zostały złożone?

Do wniosków złożonych a nierozpatrzonych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe.

Podstawa prawna:

  • Rozporządzenie Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 20 kwietnia 2006 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wydawania uprawnień do kierowania pojazdami (Dz. U. 2006 r., Nr 73, poz. 514);
  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 21 stycznia 2004 r. w sprawie wydawania uprawnień do kierowania pojazdami (Dz. U. 2004 r., Nr 24, poz. 215 i Nr 286, poz. 2884)
  • Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. 2005 r., Nr 108, poz. 908, ze zm.)  

 


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika