Zameldowanie na nowych zasadach

Jakie dane będą ewidencjonowane?

Zmiany w styczniu 2013 roku będą dotyczyły także obowiązku meldunkowego. Ewidencja ludności będzie obejmowała wyłącznie dane o:

  • miejscu pobytu osób,
  • urodzeniach,
  • zmianach stanu cywilnego,
  • obywatelstwa,
  • imion i nazwisk oraz 
  • zgonach,

nie będą natomiast ewidencjonowane dane dotyczące obowiązku wojskowego czy wykształcenia. 

  • wymeldowania i zameldowania dokonamy podczas jednej wizyty w urzędzie
  • wymeldowania dokonamy w każdym urzędzie - nie tylko w tym, w który jesteśmy zameldowani
  • mamy więcej czasu na dopełnienie obowiązku meldunkowego

Dopełnienie obowiązku meldunkowego będzie wiązało się z przedłożeniem dowodu osobistego, a w uzasadnionych przypadkach – innego dokumentu pozwalającego na ustalenie tożsamości. Osoba niepełnoletnia nieposiadająca dokumentu stwierdzającego tożsamość przedstawi odpis skrócony aktu urodzenia. 

Zameldowanie i wymeldowanie będzie mogło być dokonane przez pełnomocnika.

Termin na zameldowanie

Ustawodawca dokonał także zmiany terminu obowiązkowego zameldowania na pobyt stały bądź czasowy, trwający dłużej niż 3 miesiące. Dotychczas zobowiązany meldował się najpóźniej 4 dnia od chwili przybycia, od 1 stycznia będzie na to o wiele więcej czasu bo aż 30 dni od dnia przybycia do miejsca pobytu.

Jak dotąd wyjeżdżający za granicę na okres dłuższy niż 3 miesiące byli zobowiązani poinformować o tym fakcie właściwy organ gminy. Termin ten został uznany za zbyt krótki w związku z czym od 1 stycznia 2013 roku  wyjeżdżający poza granice Rzeczypospolitej Polskiej na okres dłuższy niż 6 miesięcy będzie zobowiązany zgłosić swój wyjazd oraz powrót właściwemu ze względu na miejsce pobytu stałego organowi gminy. Zgłoszenia wyjazdu dokonuje się najpóźniej w dniu opuszczenia dotychczasowego miejsca pobytu, a zgłoszenia powrotu - najpóźniej w 30. dniu, licząc od dnia powrotu. 

Wszystko w jednym urzędzie

Wydaje się, że najważniejszą zmianą jest jednak możliwość wymeldowania i zameldowania podczas jednej wizyty – wystarczy w urzędzie, w którym meldujemy się na pobyt stały lub czasowy, trwający ponad trzy miesiące wskazać adres dotychczasowego miejsca pobytu.

Od 1 stycznia 2013 roku zniknie obowiązek zameldowania obywateli polskich oraz obywateli UE na pobyt czasowy, nie przekraczający trzech miesięcy. Nie będzie także obowiązku meldunkowego wczasowiczów i turystów.

Kiedy koniec obowiązku meldunkowego?

Ostatecznie obowiązek meldunkowy zostanie zniesiony z początkiem stycznia 2016 roku.

e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • obserwator 2015-01-15 21:02:09

    Przeciez to nonsens. To jest tak jak z tym prawem cywilnych w Polsce. Ustanawiaja bo komus potrzeba w jakims celu wlasnie takich uzgodnien - potem sie to wywraca znow na poprzednie reguly! a tak naprawde jest to walka z najemcami gminnymi, ktorych trzeba sila przeciez powyrzycac z ich mieszkan - bo nie kazdemu skorumpowani urzednicy pozwola je wykupic! Walka z narodem - to najodpowiedniejsze slowo! nie trzyma sie zadnych regul - wolna amerykanka! ot co bezprawie i korupcja rzadza!!!!! a nie zameldowanie czy czasowo czy stale!!!!!! koltunstwo!!!!!!

  • Krys. 2015-01-03 11:51:11

    Jak bedzie wygladac zameldowanie turysty w pensjonacie. Czy w ogole bedzie obowiazek prowadzenia "ksiazki meldunkowej" ?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika