Zmiany na rzecz przesłuchiwanych małoletnich

29 sierpnia wchodzi w życie ustawa zmieniająca Kodeks postępowania karnego. Zmiana ta - jak podkreślali już projektodawcy - jest wyrazem szczególnej ochrony psychiki małoletnich świadków, przesłuchiwanych w postępowaniu karnym, bez względu na to czy są oni pokrzywdzonymi przestępstwem czy też nie. Uczestniczenie dziecka w przesłuchaniu w ramach postępowania przygotowawczego a następnie na rozprawie głównej, wpływa na jego psychikę destrukcyjnie. Ten stan rzeczy dodatkowo pogłębia każde dodatkowe przesłuchanie. Omawiana zmiana przewiduje tę szczególną regulację jedynie dla małoletnich, którzy w chwili przesłuchania, a nie jak dotychczas w chwili czynu, nie ukończyli 15 lat.

Porady prawne

Jakie zmiany w postępowaniu karnym niesie nowela?

Do tej pory utrwalanie przesÅ‚uchania Å›wiadka byÅ‚o obwarowane takimi warunkami, z powodu których dzieci przesÅ‚uchiwane w sprawie musiaÅ‚y czÄ™sto kilkakrotnie powtarzać i  przywoÅ‚ywać czÄ™sto dramatyczne wspomnienia. Do tej pory przepis stanowiÅ‚, iż jeżeli wzglÄ™dy techniczne nie stoÅ‚y na przeszkodzie, przesÅ‚uchanie Å›wiadka lub biegÅ‚ego utrwalaÅ‚o siÄ™ za pomocÄ… urzÄ…dzenia rejestrujÄ…cego dźwiÄ™k, gdy zachodziÅ‚o niebezpieczeÅ„stwo, że przesÅ‚uchanie tej osoby nie bÄ™dzie możliwe w dalszym postÄ™powaniu,  albo gdy przesÅ‚uchanie nastÄ™powaÅ‚o w trybie okreÅ›lonym w art. 396.

Obecnie  jeżeli wzglÄ™dy techniczne nie stojÄ… na przeszkodzie:

  1. przesłuchanie świadka lub biegłego utrwala się za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk, gdy:
    a) zachodzi niebezpieczeństwo, że przesłuchanie tej osoby nie będzie możliwe w dalszym postępowaniu,
    b) przesłuchanie następuje w trybie określonym w art. 396,

  2. przesłuchanie pokrzywdzonego, który w chwili czynu nie ukończył 15 lat oraz świadka, który w chwili przesłuchania nie ukończył 15, utrwala się za pomocą urządzenia rejestrującego obraz i dźwięk.

Jak prawo chronić będzie dzieci, które nie ukończyły 15 lat?

W tym celu zostaÅ‚ zmieniony zostaÅ‚ przepis artykuÅ‚u 185a, zgodnie z którym obecnie „W sprawach o przestÄ™pstwa okreÅ›lone w rozdziaÅ‚ach XXV (PrzestÄ™pstwa przeciwko wolnoÅ›ci seksualnej i obyczajnoÅ›ci) i XXVI (PrzestÄ™pstwa przeciwko rodzinie i opiece) Kodeksu karnego pokrzywdzonego, który w chwili przesÅ‚uchania nie ukoÅ„czyÅ‚ 15 lat, przesÅ‚uchuje siÄ™ w charakterze Å›wiadka tylko raz, chyba że wyjdÄ… na jaw istotne okolicznoÅ›ci, których wyjaÅ›nienie wymaga ponownego przesÅ‚uchania, lub zażąda tego oskarżony, który nie miaÅ‚ obroÅ„cy w czasie pierwszego przesÅ‚uchania pokrzywdzonego".

Poza tym nowelą został dodany nowy przepis - artykuł 185b, zgodnie z którym świadka, który w chwili przesłuchania nie ukończył 15 lat, można przesłuchać w warunkach określonych w art. 185a w sprawach o przestępstwa popełnione z użyciem przemocy lub groźby bezprawnej lub o przestępstwa określone w rozdziale XXV Kodeksu karnego (Przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności), jeżeli zeznania tego świadka mogą mieć istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 3 czerwca 2005 r. o zmianie ustawy (Dz. U. 2005 r., Nr 141, poz. 1181).


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika