Zmiany w prawie łowieckim

Na 77 posiedzeniu w dniu 17 czerwca 2004 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy prawo łowieckie. Projekt został przygotowany przez grupę posłów. Przewidziano w nim regulacje dotyczące zmiany uprawnień strażników Państwowej Straży Łowieckiej, zasad wykonywania polowania, w tym wymagań dotyczących broni myśliwskiej. Reguluje sposób postępowania z ranną zwierzyną.

Posłowie uzasadniają konieczność zmian w ustawie - Prawo łowieckie koniecznością doprecyzowania przepisów. Ustawa w dotychczasowej formie dawała wiele swobody kłusownikom. Nowelizacja ma temu zapobiec.

Państwowa Służba Łowiecka

Porady prawne

Strażnicy Państwowej Straży Łowieckiej uzyskują uprawnienia do zwalczania przestępstw i wykroczeń w zakresie ochrony przyrody. Do przestępstw tych zalicza się między innymi kłusownictwo. W celu lepszego realizowania uzyskanych uprawnień strażnicy będą mogli:

  • Legitymować świadków przestępstw i wykroczeń
  • Zatrzymywać pojazdy na obszarach obwodów łowieckich oraz ich pobliżu, w celu sprawdzenia zawartości bagaży
  • Przeszukiwać osoby w sytuacjach uzasadniających podejrzenie, że dopuściły się przestępstwa lub wykroczenia, przeszukanie będzie dokonywane na zasadach określonych w kodeksie postępowania karnego

Strażnicy mają również prawo do kontrolowania przedsiębiorców przetwórstwem i handlem dziczyzną. Strażnicy uzyskują także uprawnienie do wystawiania mandatów za wykroczenia w zakresie szkodnictwa łowieckiego.

Ranne zwierzęta

Dzierżawcy oraz zarządcy obwodów łowieckich zobowiązani będą do wyznaczenia w swoim obwodzie osoby odpowiedzialnej za postępowanie z rannymi zwierzętami. Osoba ta zobowiązana będzie również do uśmiercania zwierząt łownych z widocznymi objawami wścieklizny. Dane wybranej osoby powinny zostać przekazane Policji, organom ruchu drogowego oraz organom gminy. Pozwoli to na uniknięcie wypadków, w których Policja lub inne organy nie wiedzą jak postępować, gdy pojawia się zgłoszenie o poszkodowanej zwierzynie.

Przepisy karne

Zaostrzone zostały przepisy karne dotyczące uchybień w zakresie sposobu prowadzenia polowań. Chodzi tutaj o przepisy rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad i warunków wykonywania polowania oraz obowiązku znakowania. Podobne zmiany dotyczą regulacji w zakresie polowań prowadzonych przez cudzoziemców na terenie Polski.

Źródło:

  • Projekt i uzasadnienie projektu ustawy o zmianie ustawy - Prawo łowieckie (druk sejmowy 2010)


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika