Prawo cywilne: Przelew - Porady prawne (strona: 2)

Sprzedaż wierzytelności w trakcie egzekucji

Posiadam wierzytelność od mojego dłużnika w wysokiej kwocie, Komornik Sądowy na mój wniosek dokonał już zajęcia nieruchomości dłużnika i oczekuję obecnie na licytację z nieruchomości dłużnika. (...)

Potrącenie wierzytelności z wyroku sądowego

Mam możliwość kupna wierzytelności, w której odsetki dwukrotnie przewyższają kwotę podstawową. Są też koszty procesowe, gdyż wierzytelność stwierdzona jest tytułem wykonawczym. Jest to dług (...)

Cesja wierzytelności z umowy z funduszem

Kontrahent proponuje ustanowić zabezpieczenie zobowiązania finansowego w formie cesji praw do wierzytelności z tytułu odkupienia jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym. Czy jest prawnie dopuszczalna (...)

Opłata skarbowa od rejestracji dla celów VAT

Gdzie należy dokonać opłaty 152 zł (rejestracyjna VAT), jeżeli miejsce zamieszkania a siedziba firmy to dwa różne urzędy skarbowe? Przy czym, jeżeli zakres działalności - to siedziba firmy i (...)

Cesja a pozew o zapłatę

Czy po dokonanej cesji wierzytelności, w przypadku gdy dłużnik odmawia zapłaty cedent może wystąpić do sądu z pozwem o zapłatę? Czy to prawo przysługuje już tylko cesjonariuszowi?

Cesja a podatek od czynności cywilnoprawnych

Czy w przypadku umowy trójstronnej (cesja wierzytelności), konieczna jest opłata skarbowa od czynności cywilnoprawnych (podatek)?

Powierniczy przelew wierzytelności a likwidacja firmy

Na podstawie umowy powierniczego przelewu przejąłem od spółdzielni handlowej prawa do wierzytelności celem jej dochodzenia od dłużnika tej spółdzielni. Zanosi się na to, że spółdzielnia ta (...)

Cesja przyszłych należności za roboty budowlane

Załóżmy, że jestem podwykonawcą budowlanym, gdzie klientem - inwestorem jest Urząd Gminy. Firma budowlana, dla której jestem podwykonawcą, dokonała na moją prośbę zabezpieczenia moich przyszłych (...)

Zawiadomienie dłużnika przy cesji

Czy po sprzedaży wierzytelności między podmiotami gospodarczymi, jeden z nich musi zawiadomić o tym dłużnika? Która ze stron transakcji jest do tego zobowiązana? Jaki jest termin dokonania tego (...)

Zgoda dłużnika na cesję wierzytelności

W umowie sprzedaży jest zapis wymagający pisemnej zgody dłużnika-kupującego na dokonanie cesji wierzytelności wynikających z tej umowy. Czy występując do dłużnika, który zalega z zapłatą (...)

Spłata długu przez przelew wierzytelności

Poprzez cesję wierzytelności od wierzyciela pierwotnego dochodzę należności od dłużnika. Dłużnik deklaruje, że sam ma dłużnika, który mu nie płaci i dlatego on sam nie jest teraz w stanie (...)

Cesja odszkodowania

Skradziono nam auto, które było ubezpieczone AC obydwoje z mężem jesteśmy współwłaścicielami tegoż samochodu. Jesteśmy w trakcie rozwodu i mąż wystąpił do PZU o ulokowanie należności z (...)

Wpis sądowy w postępowaniu nakazowym

Na skutek powierniczego przelewu wierzytelności przejąłem prawa do należności wobec dłużnika. Skierowałem dochodzenie roszczenia do sądu i otrzymałem wezwanie do usunięcia braków formalnych (...)

Cesja wierzytelności jako forma spłaty długu

Dłużnik zaproponował, że ureguluje swój dług wobec mnie cesją wierzytelności, którą ma wobec swojego kontrahenta. Cesja byłaby warunkowa, tzn. obowiązywałaby o ile ta trzecia osoba uzyska (...)

Przejęcie zobowiązań przez nabywcę firmy

W 1998 roku likwidujące się przedsiębiorstwo, które wypłacało mi rentę po śmierci ojca zostało zakupione przez inne duże przedsiębiorstwo. Nowy właściciel wypłacił mi jedno świadczenie (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika