e-prawnik.pl Porady prawne

Informacje

 • 14.6.2021

  Prezydent RP podpisał ustawę, która przyśpieszy informatyzację polskiego sądownictwa

  Nowelizacja ustawy - Kodeks postępowania cywilnego wprowadzającą rozwiązania informatyczne, które ułatwią pracę wymiaru sprawiedliwości. Usprawnienie pracy sądownictwa, lepszy dostęp obywatela do wymiaru sprawiedliwości, szybsze dostosowanie sądów do potrzeb XXI wieku poprzez (...)

 • 13.6.2021

  Obostrzenia na wakacje

  Już od 13 czerwca wprowadzono łagodniejsze zasady bezpieczeństwa. Zmiany umożliwią sprzedaż oraz spożywanie jedzenia i picia w kinach, teatrach, na koncertach oraz w innych instytucjach kultury i rozrywki. Od 26 czerwca zwiększone będą także limity – więcej widzów w kinach i (...)

 • 13.6.2021

  Powstanie uczelnia kształcąca kadry resortu finansów

  Ministerstwo Finansów we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki utworzą uczelnię. Planuje, że pierwsi studenci będą mogli rozpocząć naukę już w roku akademickim 2022/2023.

 • 9.6.2021

  Projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami

  Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra rozwoju, pracy i technologii.

 • 9.6.2021

  Reforma przepisów o nieletnich

  Obecna ustawa o postępowaniu w sprawach nieletnich, pochodząca z 1982 r., jest archaiczna. Nie obejmuje wielu czynów karalnych. Rząd chce zmienić przepisy, aby skutecznie izolować sprawców najcięższych przestępstw.

 • 8.6.2021

  Założenia do projektu budżetu państwa na 2022 r.

  Rada Ministrów przyjęła „Założenia projektu budżetu państwa na rok 2022”. Polityka rządu będzie nakierowana na szybką odbudowę potencjału gospodarczego Polski. W założeniach przyjęto m.in. wzrost PKB w 2022 r. o 4,3 proc., stopę bezrobocia na poziomie 5,8 na (...)

 • 8.6.2021

  Podatnik Bezgotówkowy dla firm już od 2022 r.

  Ministerstwo Finansów proponuje przedsiębiorcom program Podatnik Bezgotówkowy. To propozycja dla tych firm, które większość transakcji płatniczych przeprowadzają w systemie cashless. Uzyskanie takiego statusu „Klienta Premium” będzie możliwe od (...)

 • 7.6.2021

  Zmienione zasady bezpieczeństwa od 6 czerwca

  W związku ze zmniejszającą się liczbą zachorowań na COVID-19 od 6 czerwca br. łagodzone będą kolejne obostrzenia. Co ważne do 25 czerwca zostają przedłużone dotychczasowe zasady bezpieczeństwa.

 • 7.6.2021

  Egzaminy zawodowe w sesji letniej 2021 r.

  Rozpoczyna się letnia sesja egzaminów zawodowych w trzech formułach – Formuła 2012, Formuła 2017, Formuła 2019. Dziś, 7 czerwca br. startuje sesja egzaminu zawodowego w Formule 2019. Z kolei 21 czerwca br. rozpocznie się sesja egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie w Formule (...)

 • 6.6.2021

  Raport w sprawie założeń reformy szpitalnictwa

  Ministerstwo Zdrowia przedstawia raport pn. „Założenia reformy podmiotów leczniczych wykonujących działalność leczniczą w rodzaju świadczenia szpitalne”. Dokument jest efektem prac zespołu powołanego przez ministra zdrowia 23 grudnia 2020 roku. Założenia zawarte w tym dokumencie (...)

 • 3.6.2021

  Koncerty na otwartym powietrzu

  W związku z pojawiającymi się wątpliwościami w interpretacji rozporządzenia z dnia 25 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń́, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii w zakresie dotyczącym organizacji koncertów resort (...)

 • 2.6.2021

  Grupy VAT w prekonsultacjach

  Grupa VAT to istotne uproszczenie rozliczeń pomiędzy powiązanymi podmiotami i znaczna korzyść finansowa dla przedsiębiorstw. Jej założenie to jeden zbiorczy JPK_VAT zamiast oddzielnych JPK_VAT składanych przez poszczególne spółki, brak faktur wewnątrz grupy i ekonomiczna (...)

 • 2.6.2021

  „Rodzina 500+” - rozpoczął się nowy okres świadczeniowy

  Rok 2021 przyniósł zmiany w programie „Rodzina 500+” – od teraz prawo do świadczenia wychowawczego ustalane jest na okres od 1 czerwca do 31 maja następnego roku.

 • 2.6.2021

  Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 25 czerwca

  Rodzice dłużej będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie na mocy którego dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał do 25 czerwca. Nie zmieniają się zasady przyznawania zasiłku – będzie on przysługiwał (...)

 • 31.5.2021

  Nowelizacja ustawy o działaczach opozycji antykomunistyczne wchodzi w życie

  Większa pomoc dla szczególnie zasłużonych dla Polski – to główne założenie nowelizacji ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych, która właśnie weszła w życie.

 • 30.5.2021

  TPK – nowa usługa zdrowotna

  Szukasz pomocy medycznej w godzinach wieczornych i nocnych, w weekend lub święto? Zadzwoń na 800 137 200 i skorzystaj z Teleplatformy Pierwszego Kontaktu (TPK).

 • 30.5.2021

  Sejm uchwalił ustawę wprowadzającą Społeczne Agencje Najmu

  Nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz niektórych innych ustaw zakłada m.in. wprowadzenie do systemu prawa modelu społecznych agencji najmu (SAN). Dzięki pośrednictwu spółek gminnych i organizacji społecznych, gmina będzie mogła (...)

 • 30.5.2021

  W walce z pedofilią liczy się surowość kary...

  Nawet na 30 lat trafi za kraty pedofil za zgwałcenie dziecka, a najbardziej zaburzonym sprawcom grozić będzie bezwzględne dożywocie. Zbrodnie pedofilskie nigdy nie będą się przedawniać, skończą się też kary „w zawiasach” dla zwyrodnialców. W „rejestrze pedofilów” (...)

 • 29.5.2021

  Będą nowe rozwiązania dla OSP

  W piątek (28 maja br.) w MSWiA odbyło się spotkanie z przedstawicielami klubu parlamentarnego PiS, które było poświęcone nowym rozwiązaniom ustawowym dla OSP.

 • 29.5.2021

  Umowa społeczna dla górnictwa podpisana

  Po dziewięciu miesiącach trudnych negocjacji rząd i przedstawiciele związków zawodowych podpisali w piątek umowę dotyczącą transformacji sektora górnictwa kamiennego. Przyjęte w dokumencie propozycje rozwiązań systemowych chronią pracowników kopalń, a jednoczenie zapewniają (...)