e-prawnik.pl Porady prawne

Informacje

 • 5.12.2021

  Scam - kolejne działania Prezesa UOKiK wobec influencerów

  Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął postępowanie wyjaśniające, w którym sprawdzi, czy influencerzy promują tzw. scam. To kolejna odsłona działań Urzędu związana z reklamą w mediach społecznościowych. scam@uokik.gov.pl – to adres email, na który możesz (...)

 • 2.12.2021

  Polsko-amerykańska umowa w sprawie rozmieszczenia funkcjonariuszy ochrony lotu

  2 grudnia br. w siedzibie MSWiA wiceminister Bartosz Grodecki podpisał w imieniu rządu polskiego Umowę między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki dotyczącą „rozmieszczenia funkcjonariuszy ochrony lotu” (Air Marshal). W imieniu rządu (...)

 • 2.12.2021

  Nowe zasady kwarantanny dla podróżujących i zmienione limity osób dla niezaszczepionych

  Od 30 listopada do 13 grudnia rząd wprowadził zakaz lotów z krajów szczególnego ryzyka – Botswany, Eswatini, Lesotho, Mozambiku, Namibii, RPA, Zimbabwe. Dodatkowo osoby wracające z tych krajów będą musiały odbyć 14-dniową kwarantannę. Wydłużona kwarantanna (...)

 • 30.11.2021

  Informacja ws. podmiotu „Krajowy Fundusz Gwarancyjny Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie”

  Spółka Krajowy Fundusz Gwarancyjny S.A. nie jest Krajowym Funduszem Gwarancyjnym, który działa na podstawie ustawy z dnia 8 maja 1997 r. o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne w ramach Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). Produkty (...)

 • 29.11.2021

  VAT na artykuły spożywcze nie może być niższy...

  Zgodnie z dyrektywą VAT stosowanie stawki 0% VAT na żywność jest niedopuszczalne i stanowi naruszenie prawa UE. Polska aktywnie wspiera projekt reformy stawek VAT w UE, który dopuszczałby pod pewnymi warunkami stosowanie stawki 0% VAT także na żywność. Zawsze gdy Polska wnioskowała (...)

 • 29.11.2021

  Umowa podatkowa z Holandią

  Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ratyfikacji protokołu między Polską a Królestwem Niderlandów o zmianie umowy w sprawie podwójnego opodatkowania. Zmiany uszczelniają system, przeciwdziałają agresywnej optymalizacji i wzmacniają międzynarodową współpracę (...)

 • 28.11.2021

  Dla małych niezależnych producentów napojów alkoholowych

  Już od przyszłego roku gorzelnie należące do producentów owoców, mali producenci wina i napojów fermentowanych oraz miodów pitnych będą płacić o połowę niższą akcyzę. Zmiany wynikają z wdrożenia zmienionej dyrektywy alkoholowej. Zmiana była fakultatywna, (...)

 • 28.11.2021

  Nowe stypendia sportowe i wyższe świadczenia

  Nowelizacja ma na celu zwiększenie zakresu uprawnień ministra właściwego do spraw kultury fizycznej. Dzięki nowym zapisom Minister Sportu i Turystyki będzie miał m.in. prawo do przyznawania stypendium sportowego dla członków kadry narodowej w wieku od 16 do 23 lat oraz specjalnych stypendiów (...)

 • 26.11.2021

  3 lata ustawy o zarządzie sukcesyjnym

  Od 3 lat przedsiębiorcy wpisani do CEIDG i ich spadkobiercy mogą powołać zarządcę sukcesyjnego, aby zapewnić ciągłość działania swojej firmy i płynnie ją kontynuować. Procedura jest prosta i nie wymaga wielu formalności. Dotychczas wyznaczono 29,2 tys. zarządców sukcesyjnych, (...)

 • 26.11.2021

  Zmiana terminu realizacji Rządowego Programu „Klub”

  Decyzją Ministra Sportu i Turystyki termin realizacji Rządowego Programu Klub zostaje wydłużony do 15 grudnia 2021 roku.

 • 26.11.2021

  Od 1 grudnia koniec szlabanów na państwowych autostradach

  Zmieni się system poboru opłat za przejazd po płatnych odcinkach autostrad A2 Konin–Stryków i A4 Wrocław–Sośnica przez użytkowników samochodów osobowych i motocykli. System e-TOLL zastąpi funkcjonujący do 30 listopada br. Manualny System Poboru Opłat, a (...)

 • 25.11.2021

  Projekt nowego programu modernizacji służb mundurowych na lata 2022-2025

  Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o ustanowieniu „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022-2025” oraz o zmianie ustawy o Policji i niektórych innych ustaw. W ciągu trwania programu do Policji, (...)

 • 24.11.2021

  Trwają konsultacje objaśnień dla Estońskiego CIT 2.0

  Projekt objaśnień dotyczy Estońskiego CIT, czyli ryczałtu od dochodu spółek, z którego przedsiębiorcy mogą korzystać od stycznia 2021 r. Estoński CIT to opcjonalny, uproszczony i maksymalnie proinwestycyjny model opodatkowania, który można zastosować zamiast ogólnych (...)

 • 24.11.2021

  Więcej czasu na rozliczenie nadwyżki z Tarczy Finansowej 2.0

  Został wydłużony termin, w jakim przedsiębiorcy, którzy odczuli negatywne skutki pandemii Covid-19, będą mogli rozliczyć nadwyżkę z pomocy z Tarczy Finansowej PFR 2.0. Dzięki temu firmy zyskają dodatkowy czas na ustabilizowanie swojej sytuacji finansowej oraz zabezpieczenie środków (...)

 • 22.11.2021

  Polski Ład w walce z szarą strefą...

  Polski Ład to również działania mające ograniczyć pracę „na czarno” oraz wypłacanie wynagrodzeń „pod stołem”. Już od przyszłego roku, konsekwencje podatkowo-składkowe z tych tytułów ponosić będą nieuczciwi pracodawcy, a nie ich pracownicy. Przepisy (...)

 • 18.11.2021

  Prezydent RP podpisał ustawę o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym

  Dzięki ustawie o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym, osoby które posiadają zdolność kredytową i stać je na spłatę kredytu hipotecznego, ale nie mają oszczędności na tzw. wkład własny, będą wreszcie mogły uzyskać kredyt hipoteczny na budowę domu lub zakup mieszkania. To jedna (...)

 • 18.11.2021

  Wezwania z PFR do podpisania umowy o zarządzanie PPK na PUE ZUS

  Podmioty zatrudniające, które nie podpisały jeszcze umowy o zarządzanie Pracowniczym Planem Kapitałowym (PPK), na swój profil płatnika składek na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS mogą otrzymać z Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. (PFR) wezwania do zawarcia takiej umowy.

 • 17.11.2021

  Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą podatkową część Polskiego Ładu

  Już od przyszłego roku 9 mln osób przestanie płacić PIT, w tym osoby najmniej zarabiające i ok. 2/3 emerytów. Kwota wolna od podatku wyniesie 30 tysięcy złotych, czyli będzie na europejskim poziomie. Podatek w wysokości 32 proc. płacić będzie o połowę mniej osób niż (...)

 • 16.11.2021

  Fundamentalna reforma sądownictwa w drodze

  Szybsze postępowanie przed sądem i rozprawy on-line, w których można brać udział również przez smartfon, radykalne ograniczenia biurokracji i stanowisk funkcyjnych, równomierne rozłożenie pracy między sędziów – tak mają wyglądać polskie sądy po wprowadzeniu (...)

 • 15.11.2021

  Projekt nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwowej

  Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwowej i niektórych innych ustaw. Nowe przepisy mają przede wszystkim zapewnić skuteczność działań podejmowanych przez Straż Graniczną w celu ochrony granicy w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa państwa lub porządku (...)