e-prawnik.pl Porady prawne

Informacje

 • 7.5.2021

  Wierzyciele wyślą elektronicznie tytuły wykonawcze do urzędu skarbowego

  Od 1 lipca 2021 roku wnioski egzekucyjne i tytuły wykonawcze będą przekazywane do urzędu skarbowego drogą elektroniczną.

 • 6.5.2021

  Od 10 maja osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie z pierwszeństwem w punktach szczepień

  Już wkrótce, bo od 10 maja, osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności będą miały pierwszeństwo w punktach szczepień powszechnych. Taka osoba wraz z opiekunem nie będzie musiała umawiać się na termin

 • 6.5.2021

  Od 16 maja w dokumentach ZUS ZUA i ZUS ZZA trzeba wykazywać kod wykonywanego zawodu

  Zmienią się wzory formularzy zgłoszeniowych ZUS ZUA i ZUS ZZA. Od 16 maja trzeba będzie w nich podawać informację o zawodzie wykonywanym przez ubezpieczonego.   

 • 6.5.2021

  Projekt ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych w konsultacjach

  Projektowana ustawa ma regulować działalność platform crowdfundingowych, dostosowując polskie prawo do unijnego. Crowdfunding będzie prostszy, szybszy i na jednolitych zasadach w całej UE. Platformy crowfundingowe będą podlegać nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego. Podawanie (...)

 • 4.5.2021

  Skuteczna i bezpieczna praca Służby Więziennej w czasie epidemii

  Ministerstwo Sprawiedliwości wskazało, że od początku epidemii COVID-19 skutecznie zapobiega rozprzestrzenianiu się koronawirusa w zakładach karnych i aresztach śledczych. Dba o ochronę zdrowia i życia funkcjonariuszy, pracowników więziennictwa oraz osadzonych. Sytuacja epidemiczna jest (...)

 • 30.4.2021

  Pomoc dla sklepików szkolnych, najemców galer

  Przedsiębiorcy prowadzący sklepiki szkolne otrzymają pomoc finansową, zaś najemcy galerii handlowych obniżkę czynszu w czasie lockdownu w wysokości 80 procent – zdecydowała we wtorek Rada Ministrów. Pomoc obejmie także branżę turystyczną – zostaną przedłużone terminy (...)

 • 30.4.2021

  Od 1 maja cudzoziemcy mogą wystąpić o nadanie PESEL do celów podatkowych

  1 maja 2021 r. wchodzi w życie zmiana ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników w zakresie definicji podatników, których identyfikatorem podatkowym jest PESEL. Dzięki nowym przepisom urzędy gminy będą mogły nadawać numer PESEL cudzoziemcom (...)

 • 30.4.2021

  Porozumienie dla polskiego górnictwa

  Umowa społeczna dotycząca transformacji sektora węgla kamiennego została parafowana. Przedstawiciele rządu oraz strony społecznej potwierdzili w Katowicach ustalenia, jakie zostały wypracowane w ostatnich miesiącach. Od 4 maja można wystąpić o zwolnienie ze składek i świadczenie postojowe 30 (...)

 • 29.4.2021

  SLIM VAT 2 - bilety jako faktury

  Do konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia zmieniającego zasady uznawania biletów za faktury. To wyjście naprzeciw oczekiwaniom wielu przewoźników i realizacja postulatów zgłaszanych na forum dialogu Ministerstwa Finansów z biznesem. To również (...)

 • 29.4.2021

  Luzowanie obostrzeń

  Jeżeli trend spadkowy będzie utrzymywał się również w nadchodzących dniach, możliwe będzie luzowanie kolejnych obostrzeń. Otwarte galerie handlowe, siłownie, restauracje i powrót uczniów do szkół – sprawdź, jak wygląda wstępny harmonogram na maj.

 • 29.4.2021

  Zwolnienie z opłacania składek – wnioski do 30 kwietnia

  Płatnicy składek z branż określonych tarczą antykryzysową do 30 kwietnia mogą wystąpić o zwolnienie z obowiązku opłacania składek za grudzień 2020 r., styczeń 2021 r. albo za luty 2021 r. na podstawie przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z 26 lutego 2021 r. Dokumenty rozliczeniowe (...)

 • 28.4.2021

  TAX FREE w nowej odsłonie?

  Ułatwienia dla przedsiębiorców i dla podróżnych, wszystkie informacje w jednym miejscu, równe szanse na rynku, wygoda i oszczędność czasu – to główne korzyści nowego TAX FREE, który zacznie działać od 1 stycznia 2022 r. TAX FREE to system zwrotu (...)

 • 28.4.2021

  Nowelizacja ustawy o pomocy społecznej

  Zwiększenie kwoty dodatku do wynagrodzenia pracowników socjalnych, zapewnienie im pomocy psychologicznej w sytuacji zagrożenia i ustalenie ścieżki awansu zawodowego – to jedne z najważniejszych założeń podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy o pomocy społecznej. (...)

 • 28.4.2021

  Wyciek danych funkcjonariuszy

  Do Urzędu Ochrony Danych Osobowych wpłynęło zgłoszenie naruszenia ochrony danych osobowych polegającego na ujawnieniu danych osobowych funkcjonariuszy służb mundurowych. Sprawa jest obecnie analizowana i uzupełniania pod kątem dodatkowych materiałów i informacji, które (...)

 • 27.4.2021

  Sytuacja FUS jest stabilna

  "COVID-19 miał istotny wpływ na sytuację Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w 2020 roku. Gdyby nie epidemia, zapewne mówilibyśmy dziś o rekordowych wpłatach składek. Wskazywały na to wyniki z I kwartału 2020 r." - wyjaśnił wiceprezes ZUS Paweł Jaroszek.

 • 27.4.2021

  ZIP połączył się z IKP

  Od 1 maja 2021 r. Zintegrowany Informator Pacjenta (ZIP) przestanie być aktywny. Jego dotychczasowi użytkownicy będą mogli korzystać już tylko z Internetowego Konta Pacjenta (IKP).

 • 27.4.2021

  Szczepienia osób w wieku 18-39 lat

  Od 29 kwietnia e-skierowanie na szczepienie przeciw COVID-19 będą otrzymywać osoby w wieku 39-18 lat. Do 10 maja wszystkie osoby pełnoletnie będą miały już wystawione e-skierowania.

 • 26.4.2021

  Rehabilitacja postcovidowa

  Już ponad 100 placówek medycznych przystąpiło do programu rehabilitacji postcovidowej w formie stacjonarnej i prowadzonej w uzdrowiskach. Specjaliści będą pomagać pacjentom w odzyskaniu pełni sił po przebytej chorobie COVID-19. Wkrótce program rehabilitacji postcovidowej zostanie (...)

 • 26.4.2021

  Projekt ustawy o fundacji rodzinnej w drodze

  Zagadnienia dotyczące rozwiązań podatkowych, zachowku, możliwości prowadzenia działalności gospodarczej przez fundację rodzinną, a także nazwa „fundacja rodzinna”, były najczęściej komentowane przez uczestników konsultacji projektu ustawy o fundacji rodzinnej.

 • 26.4.2021

  Rusza transformacja sektora elektroenergetycznego

  Ministerstwo Aktywów Państwowych złożyło do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wniosek o wpisanie do wykazu prac Rady Ministrów programu rządowego, który dotyczy transformacji sektora elektroenergetycznego. Tym samym rusza proces zmierzający do wydzielenia aktywów (...)