e-prawnik.pl Porady prawne

Informacje

 • 20.10.2020

  PFR dofinansuje restrukturyzowane spółki komandytowe

  Polski Fundusz Rozwoju SA (PFR) będzie finansował spółki, które następnie podlegają restrukturyzacji. Zgodnie z planowanymi zmianami dot. zasad opodatkowania spółek komandytowych, zakłada się nadanie takim spółkom podmiotowości podatkowej, tj. uznanie ich za (...)

 • 20.10.2020

  Podwojenie bazy łóżkowej i udogodnienia dla personelu medycznego

  Rząd przekształci część szpitali powiatowych, dzięki temu będą one wypełniać tylko i wyłącznie funkcje covidowe, a pozostałe przyjmować pacjentów z innymi schorzeniami, zostanie zwiększona liczba łóżek do walki z koronawirusem oraz wprowadzone udogodnienia (...)

 • 19.10.2020

  Umorzenie kredytu frankowego bez podatku

  NSA wydał korzystny wyrok w sprawie frankowicza, który ubiegał się o umorzenie zaległości podatkowej powstałej na skutek restrukturyzacji kredytu frankowego. Sąd podzielił stanowisko RPO, że zamiana zobowiązania cywilnego na zobowiązanie podatkowe jest sprzeczna z zasadą zaufania (...)

 • 19.10.2020

  Od 15 października postojowe i zwolnienie ze składek dla branży turystycznej

  Od 15 października kolejni przedsiębiorcy mogą wnioskować do ZUS o wsparcie w ramach tzw. tarczy turystycznej. Nowe przepisy wprowadzają trzy formy wsparcia dla przedstawicieli branży turystycznej, estradowej i wystawienniczej. Wnioski można składać przez Platformę Usług Elektronicznych do (...)

 • 18.10.2020

  Polska dołączyła do Paneuropejskiego Funduszu Gwarancyjnego dot. COVID 19

  Minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński 15 października 2020 r. podpisał umowę, zgodnie z którą Polska przystąpiła do Paneuropejskiego Funduszu Gwarancyjnego. Fundusz został stworzony przez państwa UE i pozwoli Grupie EBI (Europejski Bank Inwestycyjny (...)

 • 18.10.2020

  Zalecenia NFZ co do leczenia

  Aby minimalizować ryzyko transmisji infekcji COViD-19 oraz zapewnić dodatkowe łóżka szpitalne dla pacjentów wymagających pilnego przyjęcia do szpitala, Centrala NFZ zaleca ograniczenie do niezbędnego minimum lub czasowe zawieszenie udzielania świadczeń wykonywanych planowo.

 • 18.10.2020

  Więcej mobilnych punktów wymazów

  Obecnie mamy 465 punktów pobrań wymazów na obecność wirusa SARS-CoV-2. Codziennie liczba ta rośnie, wraz ze zwiększonym zapotrzebowaniem na wykonywanie testów. Tylko w ciągu ostatnich 5 dni przybyło w Polsce ponad 20 punktów. Kolejne będą uruchamiane w najbliższym (...)

 • 16.10.2020

  Rząd przyjął projekt usprawniający pracę instytucji publicznych

  Rada Ministrów przyjęła 13 października 2020 r. przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania administracyjnego oraz niektórych innych ustaw. Pozwoli on na wydawanie zaświadczeń przez administrację publiczną, np. przez (...)

 • 15.10.2020

  Do placówki opieki długoterminowej – tylko po teście

  Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich kieruje się do domu pomocy społecznej, zakładu opiekuńczo-leczniczego, zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego lub hospicjum – pamiętaj, że przed przyjęciem konieczne jest wykonanie testu na koronawirusa.

 • 15.10.2020

  Senat zakończył prace nad nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt

  Senat wprowadził 36 poprawek do ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz niektórych innych ustaw. „Wydaje się, że to jest najlepsze, co Senat mógł osiągnąć” – ocenił po głosowaniu Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki.

 • 15.10.2020

  Przeciwdziałanie skutkom COVID-19

  Podstawowym celem ustawy z dnia 7 października 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania społeczno-gospodarczym skutkom COVID-19 jest zminimalizowanie skutków pandemii poprzez umożliwienie finansowania istotnych zadań publicznych, związanych z realizacją polityki (...)

 • 14.10.2020

  Dokumenty rządowe przyjęte przez Radę Ministrów w trybie obiegowym

  Rada Ministrów podejmuje decyzje na posiedzeniach w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, ale pracuje także w trybie obiegowym. Dzięki temu może korespondencyjnie przyjmować wiele dokumentów, np. projektów ustaw, rozporządzeń, uchwał czy programów. W tygodniu 5-9 (...)

 • 14.10.2020

  Rozporządzenie w sprawie zakazów w ruchu lotniczym

  Od 14 października 2020 r. wprowadzony zostaje zakaz lądowania samolotów cywilnych wykonujących loty międzynarodowe z lotnisk położonych na terytorium niektórych państw. Chodzi o kraje, w których współczynnik – w zakresie 14-dniowej skumulowanej liczby zachorowań (...)

 • 14.10.2020

  Co z nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt?

  W środę, 14 padziernika br. o godz. 15.00 w Senacie planowane są głosowania nad ustawą o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz niektórych innych ustaw.

 • 13.10.2020

  Inicjatywa na rzecz zrównoważonych produktów

  Produkty wprowadzane na rynek UE będą bardziej przyjazne dla środowiska - taki ma być efekt inicjatywy na rzecz zrównoważonych produktów (Sustainable Products Initiative), którą przygotowano z myślą o przeglądzie dyrektywy w sprawie ekoprojektowania.

 • 11.10.2020

  Kto będzie mógł jeździć po drogach bez zezwoleń?

  Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o drogach publicznych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra infrastruktury. Na drogach publicznych w Polsce możliwy będzie ruch pojazdów o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi napędowej (...)

 • 10.10.2020

  Wracają godziny dla seniora

  Godziny dla seniora w sklepach, aptekach i drogeriach, zaostrzone zasady epidemiczne w placówkach opieki i domach pomocy społecznej, a także samoizolacja osób powyżej 70. roku życia – to wprowadzone przez rząd nowe zasady wsparcia osób starszych, które przedstawił (...)

 • 10.10.2020

  Aktualizacja „Programu polskiej energetyki jądrowej”

  Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie aktualizacji rządowego programu wieloletniego pn. „Program polskiej energetyki jądrowej”, przedłożoną przez ministra klimatu. W tej chwili dokument oczekuje na ogłoszenie w Dzienniku Urzędowym Monitor Polski.

 • 9.10.2020

  Maksymalne kary Prezesa UOKiK za Nord Stream 2

  Prezes UOKiK Tomasz Chróstny nałożył ponad 29 miliardów zł kary na Gazprom i ponad 234 miliony zł na 5 pozostałych spółek uczestniczących w budowie rurociągu  - to skutek braku zgody na transakcję Nord Stream 2. Na mocy decyzji Prezesa UOKiK podmioty mają (...)

 • 8.10.2020

  Od 10 października obowiązek zakrywania ust i nosa nawet na ulicy...

  Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski poinformowali dziś (8 października) o nowych obostrzeniach w związku z pandemią koronawirusa. Od soboty (10 października) zostaną wprowadzone nowe zasady bezpieczeństwa!