e-prawnik.pl Porady prawne

Informacje

 • 17.7.2021

  Nowa umowa podatkowa z Gruzją

  Polska i Gruzja podpisały nową umowę w sprawie eliminowania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu oraz zapobiegania uchylaniu się i unikaniu opodatkowania. Do jej podpisania doszło 7 lipca br. w Tbilisi. To efekt prowadzenia przez Polskę aktywnej polityki (...)

 • 17.7.2021

  Rzęd chce dalszego zawieszenia stabilizującej reguły wydatkowej

  Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych. Nowelizacja zakłada, że klauzula powrotu do stosowania standardowej stabilizującej reguły wydatkowej (SRW) zostanie wydłużona na rok 2022 r. Wprowadzone zmiany pozwolą na dodatkowe wsparcie gospodarki (...)

 • 15.7.2021

  Z viaTOLL można korzystać tylko do 30 września

  Od 1 lipca rozpoczął się okres przejściowy dla przewoźników. Oznacza to, że równolegle funkcjonują dwa systemy - viaTOLL i nowy e-TOLL. Warto, aby przewoźnicy przechodzili do nowego systemu e-TOLL i nie zostawiali tego na ostatnią chwilę. W systemie e-TOLL (...)

 • 13.7.2021

  Nagrody w loterii szczepionkowej bez PIT

  Minister Tadeusz Kościński wydał rozporządzenie, na mocy którego nagrody otrzymane w loterii o wartości przekraczającej 2 280 zł, nie będą opodatkowane PIT.

 • 12.7.2021

  Umowa z Izraelem weszła w życie

  1 maja weszła w życie umowa o zabezpieczeniu społecznym z Państwem Izrael. Tego samego dnia weszły w życie także przepisy wykonawcze związane z tym porozumieniem. To kolejny krok dla zapewnienia szerokiego zabezpieczenia polskich rodzin. Dzięki niej można sumować okresy ubezpieczenia (...)

 • 11.7.2021

  Brak PIT i CIT od Tarczy Finansowej

  Ministerstwo Finansów pracuje nad rozporządzeniem w sprawie zaniechania poboru podatku od umorzonych subwencji PFR. Rozporządzenie wejdzie w życie przed 20 lipca br., czyli przed terminem rozliczenia zaliczki na podatek dochodowy. Zaniechanie poboru podatku nie wpłynie na kwalifikację (...)

 • 11.7.2021

  Nowe przepisy o dodatkach mieszkaniowych

  1 lipca weszły w życie przepisy o dodatkach mieszkaniowych na nowych zasadach. Nowe regulacje usprawnią system dodatków mieszkaniowych oraz wyeliminują wątpliwości interpretacyjne. Będzie też bardziej adekwatne do potrzeb adresowanie wsparcia, jakim jest dodatek mieszkaniowy.

 • 11.7.2021

  Wsparcie z ZUS dla sklepików szkolnych i pilotów wycieczek

  Sklepiki szkolne, które poniosły straty z powodu obostrzeń związanych z pandemią COVID19 otrzymają pomoc. Przedsiębiorcy mogą liczyć na świadczenie postojowe i  zwolnienie z opłacania składek. Wsparcie otrzymają także piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni. Wnioski można (...)

 • 8.7.2021

  Pakiet Wolności Akademickiej w drodze

  Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, czyli tzw. Pakiet Wolności Akademickiej. Konieczność wzmocnienia zasad poszanowania wolności nauczania, słowa i badań naukowych sygnalizowało środowisko akademickie zaniepokojone pojedynczymi przypadkami (...)

 • 7.7.2021

  Ruszył całkowicie elektroniczny e-KRS

  Od 1 lipca br. wszystkie wnioski do rejestru przedsiębiorców KRS są składane elektronicznie. To przełomowe ułatwienie dla przedsiębiorców, którzy wszystkie sprawy związane z rejestrem załatwią szybko i wygodnie przez Internet.

 • 6.7.2021

  Legitymacja do zaskarżenia aktu prawa miejscowego – programu ochrony powietrza

  1 lipca 2021 r. Trybunał Konstytucyjny ogłosił orzeczenie w sprawie skargi konstytucyjnej dotyczącej legitymacji do zaskarżenia aktu prawa miejscowego – programu ochrony powietrza.

 • 6.7.2021

  Ruszył program „Profilaktyka 40 PLUS” i zniesiono limity do specjalistów

  Każdy Polak powyżej 40 roku życia może bezpłatnie wykonać pakiet badań diagnostycznych. By zwiększyć dostępność do lekarzy specjalistów, zostały zniesione limity przyjęć.

 • 6.7.2021

  Uchwała siedmiu sędziów SN na temat składu właściwego dla odrzucenia "zażalenia poziomego"

  Zażalenie na postanowienie sądu pierwszej instancji w przedmiocie zabezpieczenia odrzuca sąd, który wydał zaskarżone postanowienie, w składzie trzech sędziów - uznał SN.

 • 5.7.2021

  MF wspiera reformę międzynarodowego opodatkowania

  130 krajów w tym Polska, 1 lipca br. wydało wspólne oświadczenie o chęci wypracowania nowych zasad międzynarodowego opodatkowania, w tym w zakresie opodatkowania tzw. „gigantów cyfrowych”. To efekt ponad dwuletnich prac na forum Organizacji Współpracy (...)

 • 4.7.2021

  EROD i EIOD o projekcie aktu w sprawie sztucznej inteligencji

  Europejska Rada Ochrony Danych (EROD) i Europejski Inspektor Ochrony Danych (EIOD) wezwali do zakazu wykorzystywania sztucznej inteligencji do automatycznego rozpoznawania cech ludzkich w przestrzeni publicznej oraz niektórych innych zastosowań sztucznej inteligencji, które mogą (...)

 • 1.7.2021

  1 lipca rusza Loteria Narodowego Programu Szczepień

  Jesteś po pełnym szczepieniu? Od 1 lipca możesz wziąć udział w loterii szczepionkowej. Masz aż cztery szanse na wygraną.

 • 1.7.2021

  Swobodny przepływ danych do Wielkiej Brytanii

  Komisja Europejska formalnie potwierdziła, że Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej zapewnia odpowiedni poziom ochrony danych osobowych.

 • 30.6.2021

  E-commerce wchodzi w życie

  Celem pakietu jest uszczelnienie VAT w sektorze handlu elektronicznego i importu tzw. małych przesyłek do UE przy jednoczesny uproszczeniu rozliczeń VAT. Polska implementacja unijnych rozwiązań zawarta w pakiecie e-commerce zacznie obowiązywać od 1 lipca 2021 r.

 • 30.6.2021

  Stosowanie preferencji w podatku od nieruchomości wydłużone

  Do końca 2021 r. gminy mogą wprowadzać zwolnienia z podatku od nieruchomości i wydłużać terminy płatności jego rat. Z tych rozwiązań będą mogły korzystać wskazane podmioty i grupy przedsiębiorców, które znalazły się w trudnej sytuacji ekonomicznej w związku z pandemią (...)

 • 30.6.2021

  Nowe rozporządzenia związane z cyfryzacją procesu inwestycyjno-budowlanego

  29 czerwca 2021 r. w Dzienniku Ustaw zostały opublikowane nowe rozporządzenia związane z projektem cyfryzacji procesu inwestycyjno-budowlanego.