e-prawnik.pl Porady prawne

Informacje

 • 20.2.2022

  Zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców

  W marcu 2022 r. przedsiębiorcy będą po raz pierwszy płacić składkę zdrowotną, tak jak wszyscy inni – pracownicy, emeryci, zleceniobiorcy – od dochodu. Wychodząc naprzeciw postulatom biznesu, księgowych i biur rachunkowych w sprawie zbliżenia podstawy wymiaru składki zdrowotnej (...)

 • 16.2.2022

  Projekt nowelizacji ustawy o emeryturach pomostowych

  Rząd chce wprowadzić korzystne zmiany dla osób, które zamierzają starać się o przyznanie emerytury pomostowej. Chodzi o umożliwienie zawnioskowania o ten rodzaj świadczenia jeszcze przed rozwiązaniem stosunku pracy. Zmiana przepisów uchroni osobę wnioskującą przed utratą (...)

 • 16.2.2022

  Ważne zmiany dla rodziców?

  Urlop rodzicielski będzie dłuższy, a prawo do niego nie będzie już uzależnione od wykorzystania urlopu macierzyńskiego przez matkę dziecka. Do tego zmiany w urlopach ojcowskich i nowy urlop opiekuńczy. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało nowelizację przepisów Kodeksu (...)

 • 16.2.2022

  Nowelizacja ustaw o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy i żołnierzy zawodowych

  Do Sejmu trafił rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin, ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu (...)

 • 15.2.2022

  Wyższa waloryzacja świadczeń, a jesienią 14 emerytura

  1 marca br. emerytury i renty idą w górę. O ile? Według obowiązujących dzisiaj przepisów świadczenia wzrosłyby o 5,7 proc. By zabezpieczyć sytuację finansową polskich seniorów Rząd zwiększa wskaźnik waloryzacji, dzięki czemu świadczenia wzrosną o 7 proc. Najniższa (...)

 • 12.2.2022

  Kwarantanna, izolacja i edukacja w dobie epidemii

  Rząd wprowadzamy zmiany w zasadach dotyczących izolacji i kwarantanny. Ogłoszono również przyspieszony powrót do nauki stacjonarnej w szkołach.

 • 10.2.2022

  Podatnik Bezgotówkowy dla firm

  Już od początku stycznia br. w ramach Polskiego Ładu przedsiębiorcy mogą korzystać z programu Podatnik Bezgotówkowy. Przedsiębiorcy mają do wyboru jeden z dwóch pakietów – silver lub gold. To propozycja dla tych firm, które większość transakcji płatniczych (...)

 • 9.2.2022

  Zmiany w systemie SENT

  Od 22 lutego 2022 r. systemem SENT zostanie objęty przewóz dwóch nowych grup towarów – rozpuszczalników i rozcieńczalników o kodzie CN 3814 oraz odpadów. Rozszerzenie systemu monitorowania pozwoli na uszczelnienie rynku i skuteczną walkę z szarą (...)

 • 7.2.2022

  Ku bezpiecznemu i inteligentnemu rynkowi energii

  Opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie procesów rynku energii. Jest to akt wykonawczy do tzw. ustawy licznikowej z 20 maja 2021 r., wprowadzającej system inteligentnego opomiarowania w Polsce. Rozporządzenie umożliwi wdrożenie Centralnego Systemu (...)

 • 6.2.2022

  Nowe terminy opłacania składek na ZUS

  Od 2022 r. zmieniły się terminy opłacania składek i przekazywania dokumentów rozliczeniowych do ZUS. Teraz jest to 5., 15. i 20. dzień miesiąca. Nowe terminy dotyczą rozliczania składek za styczeń 2022 r. i kolejne miesiące.

 • 6.2.2022

  6 nowych zawodów w klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego

  Monter konstrukcji targowo-wystawienniczych, technik obsługi przemysłu targowo-wystawienniczego, technik montażu i automatyki stolarki budowlanej, technik izolacji przemysłowych, technik elektroautomatyk okrętowy i technik przemysłu jachtowego - to 6 nowych zawodów wprowadzonych do klasyfikacji (...)

 • 6.2.2022

  Rozliczenie PIT – ważne dla emerytów i rencistów

  Od 15 lutego do 2 maja będzie można składać zeznania PIT za 2021 r. np. w serwisie e-Urząd Skarbowy. Jak emeryci i renciści mogą przekazać 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego i jak najszybciej otrzymać zwrot podatku.

 • 3.2.2022

  Budżet na 2022 rok z podpisem Prezydenta

  Prezydent podpisał 1 lutego 2022 r. ustawę budżetową na 2022 r. Tegoroczny budżet to kolejny impuls do dalszego rozwoju polskiej gospodarki. Według rządu to bezpieczny i wspierający odbudowę polskiej gospodarki plan finansowy. Dochody wyniosą 491,9 mld zł, wydatki 521,8 mld (...)

 • 1.2.2022

  Ruszyła rządowa tarcza antyinflacyjna 2.0

  Od dziś wchodzą w życie przepisy drugiej odsłony tarczy antyinflacyjnej – mieszkańcy Polski zapłacą mniej za paliwo, podstawowe produkty spożywcze, gaz, ciepło systemowe, a także nawozy. Także dodatek osłonowy pozostaje kluczowym elementem rządowej tarczy antyinflacyjnej 2.0.

 • 31.1.2022

  Projekt programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej

  Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oficjalnie wysłało projekt programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej do Komisji Europejskiej. Oznacza to start oficjalnych negocjacji z Komisją Europejską. Program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027 to jeden z programów (...)

 • 31.1.2022

  Dłuższe terminy sprawozdawcze za 2021 rok i na złożenie zeznań CIT za 2021 rok

  Ministerstwo Finansów, wychodząc naprzeciw postulatom księgowych i przedsiębiorców, wydłuży czas na sporządzenie sprawozdań finansowych, w tym sprawozdań skonsolidowanych za 2021 r., a także zeznań podatkowych CIT za 2021 r. Konsultacje projektu rozporządzenia dotyczącego (...)

 • 31.1.2022

  Prekonsultacje SLIM VAT 3

  SLIM VAT 3 to kolejny pakiet uproszczeń w podatku od towarów i usług. Tym razem przygotowaliśmy ponad 20 nowych rozwiązań, które ułatwią rozliczanie podatku. Pakiet realizuje wiele postulatów zgłaszanych Ministerstwu Finansów przez przedsiębiorców. (...)

 • 30.1.2022

  Skuteczność systemu szkolenia i egzaminowania kandydatów na kierowców ma być zwiększona

  Ministerstwo Infrastruktury rozpoczęło prace nad projektem ustawy zakładającym szereg zmian w przepisach ustawy o kierujących pojazdami. Projekt nowelizacji jest przygotowywany w związku postulatami organizacji społecznych zrzeszających instruktorów nauki jazdy, egzaminatorów i (...)

 • 30.1.2022

  Nowe działania rządu w odpowiedzi na V falę pandemii

  Ogólnodostępne i bezpłatne testy pod kątem COVID-19 bez wcześniejszego skierowania, zwiększenie dostępności do opieki medycznej dla osób powyżej 60 roku życia, rozbudowana baza łóżkowa i nawet 95 dodatkowych Zespołów Ratownictwa Medycznego to kolejne narzędzia (...)

 • 30.1.2022

  ZUS rozpoczął wysyłkę PIT-ów dla świadczeniobiorców

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę ok. 10 mln deklaracji podatkowych PIT do wszystkich, którzy w 2021 r. pobierali świadczenia z ubezpieczeń społecznych.