Co zrobić z sąsiadem słuchającym głośno muzyki w dzień?

Pytanie klienta:

""Czy jest możliwość prawnego wpłynięcia na sąsiadów słuchających bardzo głośno muzyki , co jest niebywale uciążliwe. Dotyczy to czasu poza cisza nocną. Sąsiad w mieszkaniu w bloku włącza bardzo głośno muzykę. Jak głośno można słuchać muzyki w ciągu dnia? ""

Odpowiedź prawnika:

Jak głośno można słuchać muzyki w dzień

Właściciel może z wyłączeniem innych osób korzystać ze swojej rzeczy. Jednakże zgodnie z art. 144 kodeksu cywilnego właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.

Odpowiedź na pytanie, jak głośno można słuchać muzyki w ciągu dnia nie jest jednoznaczna. Generalnie głośność muzyki nie powinna być tak duża, aby przeszkadzać w normalnym korzystaniu z mieszkania przez sąsiadów. 

Głośna muzyka w dzień, co zrobić?

Jeżeli rzeczywiście sąsiedzi słuchają muzyki tak głośno, że przekracza to przeciętną miarę, to można od nich żądać zaprzestania tej praktyki.

Ponadto, czyn taki może stanowić wykroczenie zakłócenia spokoju z art. 51 kodeksu wykroczeń, zgodnie z którym, kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny – a zatem, można wezwać policję lub straż miejską.

Jeżeli nie zmienią oni swego zachowania, właścicielowi nieruchomości sąsiedniej przysługuje roszczenie do sądu o zaniechanie naruszeń.

 

Do ilu decybeli można słuchać muzyki 

Według rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 29 marca 2008 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku, maksymalny dopuszczalny poziom hałasu w strefie zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej wynosi 60-64 decybeli (dB) w ciągu dnia, a w strefie zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej, zamieszkania zbiorowego i mieszkaniowo-usługowej 60-68 dB. Oznacza to, że jeśli głośność muzyki sąsiada przekracza te wartości, to można uznać, że zakłóca on spokój i porządek publiczny.

W praktyce, głośność muzyki w granicach 60-68 dB może być już bardzo uciążliwa dla sąsiadów, zwłaszcza w przypadku częstego jej słuchania. 

Podsumowując, na początek warto spróbować rozwiązać sprawę głośnej muzyki w ciągu dnia polubownie, prosząc sąsiada o ograniczenie głośności, jeżeli to nie pomoże wezwać policję lub straż miejską.

 

Michał Włodarczyk - Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.