Reklamacja obuwia - nowe zasady od 2015 roku

Problemy z reklamacją obuwia często są wynikiem tego, iż klienci nie znają swoich praw, co skrupulatnie wykorzystują sprzedawcy. Co więcej, przepisy regulujące kwestię reklamacji u sprzedawcy, zmieniły się niedawno - w grudniu 2014 roku - wraz z wprowadzeniem Ustawy o prawach konsumenta. Nowe przepisy są dla konsumenta znacznie korzystniejsze i skuteczniej bronią jego praw.

Zanim zdecydujesz się na reklamację butów koniecznie sprawdź, czy ze swoim roszczeniem lepiej wystąpić przeciwko sprzedawcy czy producenta, jaki masz termin na reklamację oraz kiedy możesz żądać wymiany lub naprawy obuwia albo zwrotu pieniędzy.

Prawo przewiduje dwie podstawy reklamowania obuwia: gwarancję oraz rękojmię za wady towaru.

Reklamacja obuwia u producenta

Podczas reklamacji u producenta obuwia powołujemy się na gwarancję. 

Gwarancja przyznawana jest przez producenta obuwia i to on określa jej zasady oraz czas trwania. Przeważnie producenci udzielają rocznej, czasem dwuletniej gwarancji na obuwie.

Zasady korzystania z gwarancji określa dokument gwarancyjny, dołączany do obuwia podczas zakupu. Dokument ten określa, w jakich sytuacjach buty zostaną naprawione lub wymienione oraz jakie są procedury zgłaszania wad zakupionego towaru.

Żądania wynikające z gwarancji kierujemy zawsze do producenta obuwia.

Reklamacja obuwia u sprzedawcy

Podczas reklamacji u sprzedawcy obuwia powołujemy się na rękojmię za wady towaru (jest to reklamacja z tytułu Ustawy o prawach konsumenta).

Kiedy towar uznaje się za wadliwy? Jeśli nie nadaje się do użycia z powodu wad istniejących w chwili zakupu. Wada oczywiście może się ujawnić w późniejszym terminie, w trakcie użytkowania obuwia (np. skóra obuwia odbarwiła się na deszczu – już w chwili wydania obuwie było wykonane z niewłaściwych materiałów, ale zostało to stwierdzone później).

Jeśli zatem kupujemy obuwie, chcemy w nim chodzić - buty nie są towarem jednokrotnego użycia, muszą więc nam przez jakiś czas służyć. W przypadku się rozkleją bądź odbarwią – mimo prawidłowego używania - możemy powiedzieć, że towar jest wadliwy. Buty miały być bowiem przeznaczone do chodzenia i miały spełniać pewną rolę estetyczną.

Jeśli wada ujawni się w terminie do roku od dnia wydania obuwia, domniemywa się, że wada istniała w chwili wydania. W innym przypadku konieczne będzie udowodnienie, że wada istniała już w chwili sprzedaży. Prawo do skorzystania z rękojmi za wady towaru przysługuje przez 2 lata od zakupu.

Roszczenie z tytułu rękojmi za wady towaru kierujemy zawsze do sprzedawcy butów.

Czego możemy żądać na podstawie rękojmi za wady towaru?

W przeciwieństwie do gwarancji, której warunki ustala sam producent, w przypadku rękojmi za wady towaru uprawnienia konsumenta określa Ustawa, a więc respektować musi je każdy sprzedawca. Uprawnienia jakie przysługują konsumentowi to:

 • nieodpłatna naprawa uszkodzonego obuwia,
 • wymiana butów,
 • obniżenie ceny (gdy naprawa albo wymiana są niemożliwe lub wymagają nadmiernych kosztów, albo jeżeli sprzedawca nie zdoła uczynić zadość takiemu żądaniu w odpowiednim czasie lub gdy naprawa albo wymiana narażałaby kupującego na znaczne niedogodności i niezgodność nie jest istotna)
 • odstąpienie od umowy, czyli zwrot pieniędzy (gdy naprawa albo wymiana są niemożliwe lub wymagają nadmiernych kosztów, albo jeżeli sprzedawca nie zdoła uczynić zadość takiemu żądaniu w odpowiednim czasie lub gdy naprawa albo wymiana narażałaby kupującego na znaczne niedogodności a niezgodność jest istotna)

Istotna zmiana w stosunku do poprzedniego stanu prawnego: konsument może od razu zarządać jednego z powyższych rozwiązań. Wcześniej należało najpierw ubiegać się o naprawę lub wymianę, a jeśli naprawa okazała się nieskuteczna (lub nowa para butów miała tą samą wadę), można było żądać częściowego lub całkowitewgo zwrotu kosztów. Obecnie konsument sam wybiera, które z rozwiązań będzie dla niego najlepsze.

Termin reklamacji obuwia

W przypadku gwarancji terminy określa producent w dokumencie gwarancyjnym, natomiast w przypadku niezgodności towaru z umową terminy określone są w ustawie.

W przypadku rękojmi za wady towaru, Ustawa o prawach konsumenta wskazuje termin 2 lat. Jeśli po zgłoszeniu reklamacji sprzedawca nie wypowie się w terminie 14 dni, wówczas przyjmuje się, iż zaakceptował żądanie konsumenta.

Reklamacja tylko na podstawie paragonu?

Nie, posiadanie paragonu nie jest konieczne, jeśli tylko konsument będzie w stanie wykazać, iż zakupił buty w danym sklapie. Wystarczającym dowodem w tej sprawie jest wydruk potwierdzający płatność kartą.  

Gdy reklamacja zostanie odrzucona...

Można udać się do rzecznika praw konsumentów, ostatecznie pozostaje droga sądowa.

Rękojmia czy gwarancja?

Korzystniejsze dla konsumenta co do zasady jest skorzystanie z praw wynikających z Ustawy, czyli reklamacja z tytułu rękojmi.

Ustawa jasno określa warunki reklamacji, a sprzedawca w żaden sposób nie może ich zmieniać na niekorzyść konsumenta. Co więcej, sprzedawca ma obowiązek ustosunkowania się do żądań konsumenta, a jeśli tego nie zrobi w ciągu 14 dni, uznaje się, iż zgadza się on na żądanie zawarte w reklamacji.

W przypadku gwarancji producent sam określa warunki i termin reklamacji oraz uprawnienia konsumenta. Regulacje te mogą być mniej korzystne niż te wynikające z Ustawy.

Ważne: skorzystanie z gwarancji nie zamyka drogi dochodzenia swoich praw na podstawie rękojmi!

Wybór gwarancji jako podstawy reklamacji może być korzystniejszy wówczas, gdy upłynął już termin odpowiedzialności sprzedawcy z tytułu rękojmi. Jednak wówczas producent musiałby udzielić gwarancji na okres dłuższy niż 2 lata, co w przypadku obuwia jest raczej niespotykane.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

 • O 2022-05-07 21:19:12

  Mam problem z marką Adidas. Zakupiłam buty w oryginalnym sklepie w galerii, sygnowanym marką Adidas. Chciałam zareklamować buty z powodu rozklejenia się w kilku miejscach po 6 miesiącach z resztą, więc napisałam do obsługi klienta Adidas. Dostałam odpowiedź, że marka nie przyjmuje reklamacji produktów zakupionych stacjonarnie, i że mam się zgłosić do sprzedawcy co jest jakimś żartem, bo kupiłam buty 500 km od miejsca obecnego przebywania. Czy ktoś mnie próbuje wkręcić, czy faktycznie mogę nie mieć prawa do reklamacji u producenta?

 • Monia 2022-03-06 18:08:50

  Z tymi reklamacjami to różnie bywa, jedni przyjmują bez szemrania, inni robią problemów, że hoho. Ostatnio właśnie miałam taką problematyczną reklamację, kupiłam buty w jednej ze znanych sieciówek, ale po może miesiącu użytkowania pękły mi podeszwy. No to co, reklamacja, trochę jednak za nie zapłaciłam. Za pierwszym razem nieuznana, że niewłaściwe użytkowanie. Postanowiłam się odwołać, słyszałam, że pomocna przy tym jest opinia rzeczoznawcy, więc wcześniej oddałam buty do Rzeczoznawców Maj i z taką opinią złożyłam pismo. I muszę przyznać, że zadziałało. Także jak ktoś się będzie użerał tak jak ja, to polecam to rozwiązanie.

 • Trela 2022-02-04 10:15:35

  Reklamowałam buty zimowe kupione w CCC, po dwóch razach na nodze zaczęła rozklejac się podeszwa. Reklamacja, oczywiście, odrzucona, w uzasadnieniu podali, że to uszkodzenie mechaniczne, musiałam gdzieś zawadzić i podeszwa się rozeszła. Uznałam, że to chyba jakiś żart, koleżanka poleciła mi, żebym udała się do rzeczoznawcy i z ich opinią złożyła odwołanie. Znalazłam stronę Rzeczoznawców Maj, zgłosiłam się do nich po opinię i udało się odzyskać pieniądze. Wspópracę z nimi wspominam bardzo dobrze, w przeciwieństwie do zakupów w tamtym sklepie...

 • Taki 2021-12-19 15:21:07

  tez czasmi wole cos podkleic samemu niz leciec z reklamacja bo zabieraja buty na długo a i tak mala szansa ze przyjma reklamacje :D ten tadam uzywałem i naprawde spoko

 • ydymyt 2021-12-13 19:50:50

  A nie lepiej skleic samemu w domu niż się tak bawić? Klejem Tadam zrobiłem to w pięć minut.

 • Ania 2021-06-28 13:11:10

  Kupiłam buty z firmy Nike w marcu ,a w czerwcu zauważyłam że guma z przodu się odkleja a siadka z której but jest zrobiony od wewnątrz na palcach zaczęła się wydzierać.Pani w sklepie powiedziała że syn piłkę mocniej kopnoł i od tego jest ta wydarta siadła a gumę żebym u szewca skleiła bo to gwarancja nie obejmuje.Co robić

 • Robert 2021-04-29 10:56:37

  na wszystkie rozklejenia po uplywie gwarancji polecam sobie samemu radzić i kleić buty jak dawniej sie robiło :) ja mam tubke kleju tadam i czesto przy starch butach z niej korzystam

 • Anita 2021-03-29 22:10:27

  Witam. We wrześniu kupiłam synowi buty w deichmanie. Minęło dopiero pół roku od zakupu i but pekł, mu na zgieciu. Zlozylam reklamacje pani kierownik sklepu nie uznała reklamacji pisząc ze buty były źle konserwowane i dlatego zamsz pękł.( Byly notmalnie czyszczone i noszone.)Nie wiem co dalej robić czy pisać odwołanie. Proszę o jakąś radę.

 • Joanna 2020-02-07 20:44:58

  Szanowni Państwo, mam pytanie związane z zakupem butów w sklepie Ecco. Buty zakupiłam w lipcu 2016. W trakcie przymiarki w sklepie nie wyczułam żadnego defektu. Buty załozyłam dopiero w październiku 2016 na wyjezdzie zagranicznym. Niestety miałam bardzo otarta i zakrwawioną prawą stopę. Po powrocie poszłam do sklepu i chciaąłm złożyc reklamację. Pani w sklepie powiedziała, że nie jest to możliwe, bo już za dużo czasu upłynęło od zakupu i poleciła wkładki do butów. Od tego czasu próbowłam rózne wkładki i zapiętki, ale ciągle pojawiają sie otarcia i zakrwawienia. Buty są prawie nie noszone. Bardzo Proszę Państwa o porade co moge zrobić w obecnej sytyacji?

 • zosia 2019-11-07 08:09:45

  witam, tydzień temu kupiłam buty po założeniu jeden raz odkleiły się podeszwy są to buty zimowe kupione w CCC i teraz są mi potrzebne czy mogę żądać zwrotu pieniędzy i na co mam się powołać

 • Sylwia 2019-10-12 20:55:40

  Witam w styczniu zakupilam córce buty firmy nice ,buty uzytkowane jak kazde inne ,miesiac temu okazalo sie ze popękaly w srodku z tylu buta nad pieta jakis plastik tam byl i poprostu pekl od tego rowniez popekal material stalo sie tak rowniez z drugim butem oczywiscie zareklamowalam je tydzien temu i dzisiaj dostalam odpowiedz ze reklamacji nie uznano,poprosilam sprzedawce zeby zreklamowal je jeszcze raz i niech je chociaz naprawia skoro nie chca wymienic na nowe i w odpowiedzi sprzedawcy uslyszamam ze nie moga ponownie zreklamowac ze mam pisac do rzecznika praw .Pomocy butu kosztowaly 300 zl a nie 30 zl

 • Magda 2019-09-22 19:34:03

  Witam. Około dwa tygodnie temu kupiłam dziecku obuwie sportowe- wysokie.Buty miały dwa rodzaje zapięcia,zamek i wiązanie.Tego samego dnia podczas przymiarki w domu zauważyłam ze zamek nie odpina się.Zaraz na drugi dzień zgłosiłam sie do sklepu po wymianę wadliwego obuwia.Sprzedaca nie posiadał już niestety takiego rozmiaru,pieniędzy nie oddał.Sporządził protokół reklamacyjny i dwa tygodnie czekałam na rozpatrzenie.Dzisiaj dostałam ssma, że nie uznali reklamacji.Buty nowe,ani razu nie ubrane.Co powinnam zrobić,mają takie prawo?Bardzo proszę o pomoc. Z góry dz?ękuję.

 • Anka 2019-08-03 10:17:23

  Proszę o poradę i pomoc jak zareklamować buty sportowe kupione w ccc. Buty kupione 31-07-17, po jednym wyjściu w tych butach podeszwy odkształciły się na pięcie ( wygięte do środka). podeszwa jest chyba zbyt miękka. co zrobić aby uznali reklamację.

 • Małgorzata Aksiuc 2019-07-27 13:10:18

  Witam Mam problem z reklamacją butów firmy guess zakupionych w sklepie eobuwie za kwotę promocyjną 503zł Reklamowałam buty ponieważ ozdobny, jak sądziłam metalowy znaczek z logo firmy przestał być metalowym a stał się białym plastikiem pokrytym farbą . Z przykrością poinformowała mnie firma eobuwie że nie uznają reklamacji . Z informacją że spółka eobuwie zdecydowała nie brać udziału w postępowaniu w sprawie pozasądowego rozwiązania sporu Nie wiem co mam robić .

 • Anna Jasieczek 2019-07-25 00:50:26

  Po nieudanych reklamacjach w CCC po prostu nie kupuję w CCC. W firmowych salonach Pumy, Nike czy innych lepiej podchodzą do klienta. A generalnie, zaczęłam kupować tzw. "no name" za psie pieniądze, a wygląd często nie odbiega od firmówek za grubą kasę. do rzecznika dzwoniłam parę razy, zbył mnie - nie ma terminów, nie ma czasu, a na buty - szczególnie. No więc, nie brnijmy, LUDZIE, w kanał. Kto ma czas i nerwy na łażenie za głupimi butami>? ja odpuszczam - kupuję w intersport, albo na wyprzedażach i nie żałuję. CZAS TO PIENIĄDZ, szkoda się szarpać z pozornie przyjaznymi sklepami. One nas mają w niepoważaniu zawsze :-) Pozdrawiam

 • Basia 2019-07-24 23:06:30

  Witam, 29.05.17r. zakupiłam w CCC sandałki dla córki. Po 3 tygodniach, na górnej części, od strony małego palca, pojawiło się pęknięcie. Buty zareklamowałam 24.06.17r. i otrzymałam odpowiedź, że reklamacja jest bezpodstawna, gdyż uszkodzenie ma charakter mechaniczny i odpowiada za nie użytkownik.To jakiś żart, wykonują buty dziecięce z jakichś badziewnych materiałów, które nie wytrzymują nawet sezonu. Co napisać w odwołaniu, bo nie zamierzam im odpuścić? Pozdrawiam Basia

 • ANGELIKA 2019-06-05 13:11:13

  Dzień dobry ja mam takie pytanie dnia 23.05 br oddałam buty po raz 2 do reklamacji, były orginalne firmy nike wiec nie sądziłam ze co miesiąc będę je oddawać, oto moje pytanie oddałam je drugi raz za pierwszym sklejki od nowa a teraz z now się rozkleily dostałam sms od sprzedawcy ze da się je naprawić czy jeżeli się nie zgodziłam odrzuca moja reklamacje czy jednak dostane zwrot gotówki jak zarządałam ?

 • Renata Pacyna 2019-05-18 16:45:51

  W grudniu corka kupiła trzewiki skorzane w CCC w marcu zobaczyła że w jednym z butów wypadł mechanizm zamka który zasuwa zamek po oglądnięcia stwierdziła że zamek jest krzywo wszyty w drugim bucie pasek z kamerka jest popękany buty zaniosła do reklamacji reklamacja nie została uznana rzeczoznawca napisał że buty nie zostały dostosowane do stopy gdzie stopy są szczupłe i zawsze kupuje buty w swoim rozmiarze i dopisała że prawo rekoimy miała tylko 7 dni proszę o pomoc.

 • Klientka 2019-04-23 12:38:04

  Witam, mam pytanie oddałam buty w sklepie CCC bo zauważyłam że podeszwa się rozklaje, Pani powiedziała ze i tak reklamacja będzie nie uznana bo nawet nowe buty mają takie rozklejenie bo jest na łączeniu i ze w pierwszej kolejności będą naprawiane a nie ze chce wymianę na nowe lub zwrot gotówki. Dodam że buty mają 3 tygodnie w momencie zakupu nie miały rozklejenie bo sprawdzałam kilka razy czy wszystko jest z nimi ok. Pytanie czy Pani miała rację i czy w momencie kiedy będzie odrzucona reklamacja jest sens iść do rzecznika praw konsumentów? Dziękuję z góry za pomoc i pozdrawiam

 • Ewi 2019-04-19 12:36:50

  Witam!! 5 tyg.temu oddałam buty do reklamacji. Są skórzane.,ponoć można je prac w pralce ( są to buty medyczne) ja ich nie prałam ale po kilku miesiącach użytkowania zaczęła schodzić z nich taka warstwa cieniutka przezroczysta-zaczęły się łuszczyć.prawy znacznie więcej niż lewy. Czekam już 5 tyg i dzwonie tam co tydzień - wkońcu dziś jak tam zadzwoniłam to poinformowano mnie ze reklamacja odrzucona bo zostały czymś zalane albo źle umyte.i zadzwonię do mnie jak buty przyjdą od producznia. Jeśli ktoś się na tym zna to proszę mi pomóc i doradzić co mogę z tym dalej zrobić. Dziękuję i pozdrowiem! !!

 • bb 2018-11-18 01:03:18

  a wy ludziska nie potraficie przeczytac ze zrozumieniem prostego tekstu?? co druga osoba ma buty co sie albo rozkleiły albo odbarwiły i zamiast korzystac z rękojmi i roszczenia kierowac bezposrednio do sprzedawcy, a NIE do producenta, dajecie sobie wysyłac buty do jakiegos pseudo rzeczoznawcy ktory wspołpracuje oczywiscie ze sklepem i wmowi wam ze niezasadna reklamacja, bo to od butow noszenia..albo bedzie kleil do smierci swojej, waszej lub butow. Gdy sie butom cos zadzieje od prostego uzytkowania(nie mowie o celowym niszczeniu,albo ekstremalnym przemoczeniu) to trzeba udac sie do sprzedawcy i skorzystac z rękojmii z uwagi na niezgodnosc towaru z umowa.Wady ktore ujawnialy sie do roku od zakupu,wg ustawy uznawane sa za zaistniałe w momencie zakupu.Jesli od roku do 2 lat klient musi dowiesc ze byly od poczatku.czyli np wykonac na wlasna reke ekspertyze u rzeczoznawcy.

 • Iza 2018-11-16 17:06:26

  Witam .Koniec lipca zakupiłam córce sandałki - po dwóch tyg. paski się pourywały , zareklamowałam .Po prawie trzech tygodniach buty naprawione odebrałam . Nie minęły nwet dwa tyg. a paski znowu się pourywały - znowu zareklamowałam i znowu naprawili - trwało to więcej jak 3tyg. , córa nosiła te sandałki w domu i znowu to samo - paski się pourywały i jeszcze się porozklejały . Dzisia? dzwoniła do mnie Pani ze sklepu że reklamacji mi nie uznali . Co mam z tym zrobić ?

 • stasia 2018-10-18 13:48:47

  witam,kupiłam córce buty sportowe zamszowe,po dwóch miesiącach buty popękały przy podeszwie na odległośc 3 cm.Pani w sklepie powiedziała ,że buty wyprodukowano w Chinach i że były przemoczone a więc nikt nie uzna mi reklamacji.czy ma rację

 • Mira 2018-10-03 08:15:01

  Kupiłam w maju czółenka włoskie skórkowe lakierowane w Primamoda, 399 zł, na wesele syna w lipcu, nawet wesela nie przetańczyłam, odpadł flek, 4 godziny na nogach... wymieniłam fleki, buty do oryginalnego pudełka i do szafy, we wrześniu wychodzimy na kolację na 30 rocznicę, ja juz ubrana, wyjmuję buty z szafy i prawie zawał!!!! na prawym jakies plamy!!!!!!!!!!!reklamowałam, Dział Reklamacji odpisał, ze to czynniki zewnętrzne, ale oddali do oceny fachowcowi. ale już z góry piszą, że czynniki zew!! w szafie, w pudełku, ciekawe jakie??? nie odpisali mi na jakiej podstawie to stwierdzili i jakie to czynniki, a to tak wygląda jakby od skóry odklejało się to lakierowane...Czekam, ale spodziewam się , że będe musiała walczyć tylko jak?????

 • mikaq 2018-09-27 14:35:58

  witam, 17 sierpnia kupilam buty w sklepie internetowym e-obuwie. Podczas drugiego zalożenia na noge buty pekly na szwie, i nie nadaja sie do noszenia.Juz sama mysl o tym ile moze trwac reklamacja wysylkowa przyprawiala mnie o bol glowy, wiec udalam sie do szewca, ten jednak powiedzial mi ze but pekl w takim niedostepnym miejscu, ze on nie da rady wjechac tam maszyna i zszyc tego na wlasna reke. Zglosilam wiec reklamacje do sklepu, oni odeslali buty do producenta. Po 18 dniach od wyslania butow do reklamacji dostalam maila z informacja iz moja reklamacja zostala uznana za nieuzasadniona. Brak wyjasnienia dlaczego. Po zwroceniu im uwagi ze minelo ponad 14 dni, powiedziano mi ze 14 dni nie liczy sie od wyslania, ale od daty kiedy przesylka do nich dotrze. Teraz mam czekac okolo 2 tygodni a oni odesla mi buty z powrotem. Co moge wiecej zrobic?? Butow nie mam, za to moje pieniadze ma sprzedawca....a ja sie moge wypchac!

 • paulina7919 2018-09-22 14:24:25

  Witam. Kupiłam buty, firmy Lasocki w znanym sklepie o trzech takicb samych literach, dnia 21.11.2015r. W obu butach zrobiły się dziury na wysokości końca dużego palca. Oprócz tego podeszwa starła się na piętach o ponad połowę swojej grubości. Czy jest możliwość, że uznają mi reklamację? Nie wiem jak buty mogą się tak zniszczyć w przeciągu mniej niż roku przy normalnym użytkowaniu... Z góry dziękuję za odpowiedź.

 • albert222 2018-09-06 14:54:57

  A ja zastanawiam się nad tymi butami, ktoś ma takie i dobrze się spisują? :)

 • Boni 2018-08-12 15:23:32

  Kupiłam adidasy w sklepie City Sport, po kilku miesiącach pięty od sierotka starły się aż do plastyku, nie da się chodzić. Dwa razy już mi odrzucili reklamację, twierdząc , że nie jest to wina wady materiału(pewnie mysz które je wygryzły). Co mam dalej robić? Piszę trzeci raz. Jak czytałam to prawo konsumenckie też nie wiele daje.

 • Ewa 2018-07-07 14:22:12

  Czy jesli firma uznala moja reklamacje i dostane nowa pare butów to powinnam tez dostac nowy paragon dajacy mi gwarancje od dnia ich otrzymania? Czy czas gwarancji obowiązuje od chwili kupienia pierwszej (wadliwej i wymienionej) pary?

 • Ewa 2018-06-23 16:03:40

  Kupiłam sandałki firmy Monnari.Po pierwszym dniu użytkowania okleina korkowa na koturnie zaczęła się marszczyć i łuszczyć.Złożyłam reklamacje w sklepie-została przyjęta i wysłana do przedstawiciele tej firmy. Niestety reklamacja została odrzucona przez Monnari, uzasadniając te uszkodzenia jako mechaniczne.Chciałabym się odwołać od tej decyzji, dlatego proszę o poradę i wsparcie odpowiednią wiedzą w zakresie praw konsumenckich.Chciałabym w odwołaniu wykorzystać odpowiednie ustawy, proszę o podanie ich. Ewa

 • Baska 2018-06-13 22:18:41

  Witam, prosze o poradę. Zakupiłam córce sandałki znanej marki dziecięcej prawie za 200zl. Sandałki porozklejaly sie po 2 tyg ale w takich miejscach, ze da sie w nich chodzic chociaż nie trzymają juz kostki w taki sposób jaki powinny. Co wiecej podeszwa (szczególnie z przodu) ściera sie wręcz w zastraszajacym tempie. Chciałabym złożyć reklamacje ale nie wiem co wybrać... Nie uśmiechać mi sie oddać ich na reklamacje, bo pewnie zabiorą mi buty na 2 tyg i posklejana, a dziecko w tym czasie w czym ma chodzic? Chciałabym zwrot pieniążków zeby kupic nowe buty, bo pewnie kolejne z tego modelu tez bada kiepskie. Co radzicie?

 • Senior 2018-05-31 11:11:02

  Też miałem problem z firmą Ryłko, moja dziewczyna kupiła buty, po 10 min. stwierdziła wady, (odciśnięta skóra w kilku miejscach) sprzedawczyni nie chciała przyjąć obuwia bo nie miała dobrej woli, nie było też innej pary na wymianę. Mimo iż obuwie nie było noszone, pracownik poinformował nas, że można tylko złożyć reklamację co też uczyniła. W odpowiedzi reklamację odrzucono, sprawa trafiła do Inspekcji Handlowej po czym zwrócono jej pieniądze przeproszono. Trwało to kilka miesięcy, ale pokazało żarłoczność tej firmy na pieniądze.

 • Piotr 2018-05-02 21:29:46

  Buty kupione 10 mieiscy temu - czyli po stronie sprzedawcy stoi 'wina' bowiem uznaje sie ze do 12 miesiecy to wada produkcyjna..Natsapilo pekniecie obuwia - podeszly..moja reklamacja nie zostala uznana..gdzie - no wlasnie wiadomo gdzie w CCC! czyli - człeku chamie i ..nie napiszę ...taka jest nowa forma tego sklepu..bo co słyszę to nic nie uznają..chyba z klucza. Pękniecie podeszwy to nie wina chodzenia...ale ewidentnie wada konstrukcyjna ..tutaj jednaj sprzedawaca/producent maja to wszystko w d...pomoc Rzecznika Praw Konsumenta tez guzik daje...sprawa sądowa..wolne zarty...to nie ja mam coś udowadaniac...bo przeciez prawo w tym przypadku jest jednoznaczne i stoi po mojej stronie..ale czyzby? zatem albo pozew zbiorowy w podobnych sprawach i pokazanie odrzucania z klucza albo i dz do lasu...a i jak ktos chce zobaczyc buty uzywane przez 8 msc to zapraszam - wygladaja jak prawie nowki...ale producenta co to obchodzi...NIE KUPIĘ TAM ZADNYCH BUT(UFF) to pewne..ale chce odzyskac swoje pieniadze bo wole kupic w biedronce trampki i wywalic je za 2 miesiace niz kupowac u oszustow ktorzy niczego nie respektuja a jeszcze mi zarzucaja...chcialbym pozanac ich 'esperuff' ktorzy pewnie nawet obuwia na oczy nie widza...

 • Jula 2018-04-29 14:34:22

  Witam, kupiłam obuwie, które w sklepie pasowało idealnie. Okazało się jednak, że podczas codziennego użytkowania obuwie zsuwa mi się ze stopy, czyli mówiąc potocznie "klapie". Czy taki problem może kwalifikować się do zwrotu na podstawie rękojmi? (bo np. but jest źle wykrojony, itd). Z góry dziękuję za odpowiedź.

 • Damian 2018-04-11 21:50:08

  Witam. Mam problem z reklamacją butów po kupnie buty zaczęły się marszczyć pomimo używania impregnatu jak w zaleceniach lecz to mi nie przeszkadzało do momentu kiedy podeszwa zaczęła się rozklejać więc oddałem buty do reklamacji uznano ją i buty zostały poklejone odbierajac je wiedziałem że to co zostało wykonane nie jest dobrze zrobione więc oddałem na reklamacje swoja wczesniejsza reklamacje lecz wtedy jej nie uznano napisano że buty są do użytku więc ubrałem i chodziłem nie całe 2 dni i znowu się rozkleiły zaznaczyłem że chce zwrot pieniędzy gdyż naprwa nie dała nic. Lecz tej reklamacji mi nie uznano i dzwonią do mnie czy znowu je kleić ? Czy mogę się nie zgodzić i jest jakieś prawo po mojej stronie żeby zwrócili mi pieniądze bądź też wymienili na nowe obuwie? czy musze się zgodzić na poklejenie i tak w koło posyłać na reklamacje bo to czasochłonne. Mam nadzieje że mi ktoś pomoże znaleźć rozwiązanie. Dziękuje

 • SZYMON 2018-04-10 15:19:27

  Witam, kupiłem buty sportowe firmy UMBRO, przed pierwszym wyjściem w nich spryskałem je impregnatem i w jednym miejscu na samym czubku but się odbarwił.. czy podlega to reklamacji?

 • angelika 2018-04-08 13:18:52

  Witam. Mam prośbę prosze pomoc mi napisac pismo. Po zakupie szpilek po dwoch dniach uzytkowania zauwazylam ze odklejaja sie czubki. Zaznaczam, ze w butach chodzilam w miejsu pracy bez wychodzenia na zewnatrz. Jestem pewna ze buty sa wadliwie wyprodukowane mam prawo zarzadac zwrotu gotowki? Ewentualnie inne rozwiazanie?

 • kacper 2018-03-25 16:03:46

  witam mam takie pytanie co mam zrobic kupilem buty firmy adidas nosilem je na zmiane z innymi butami wiec przechodzilem w nich nie cale dwa miesiace.wyszedlem w nich jak padal deszcz po czym zorientowalem sie ze mam mokro w butach wrocilem do domu patrze a podeszwy w butach u gory sa przetarte przebarwione i wypukle i zrobily sie dziurki dalem na gwarancje buty lecz stwierdzili ze to z mojej winy poszedlem do rzecznika i skierowalismy sprawe do sadu wlasciciel dostal nakaz zaplaty lecz zlozyl sprzeciw bedzie sprawa w sadzie jak myslicie czy uda mi sie wygrac ta sprawe?

 • Aleksandra 2018-03-08 20:29:15

  Witam, kupiłam buty pod koniec ubiegłego roku na Allegro za 240 zł po dwóch tygodniach buty się rozkleiły więc napisałam maila że chciałabym zareklamować buty odpisano mi żebym wysłała zdjęcia wady więc wysłałam te zdjęcia i dostałam maila zwrotnego że wyślą mi nową parę butów maila tego dostałam 28 grudnia i od tamtej pory przestali mi odpisywać nie mam z nimi żadnego kontaktu tylko przychodzą mi wiadomości że mój mail dotarł i w ciągu 48 h się ktoś ze mną skontaktuje. Co mam zrobić w takiej sytuacji?

 • Anna Jasieczek 2018-02-11 21:50:08

  Witam, buty kupione w CCC, w ciągu 4 miesięcy na gwarancji kleili mi je 2 razy. Zawsze oddawali po 2 tygodniach. Z 4 miesięcy wykreśliłam 4 tygodnie możliwości użytkowania obuwia (jest zima, obuwie zimowe - chciałoby się z niego korzystać :-) ) Teraz kolejny raz rozkleił mi się czubek, przeciekają. Czy mogę zatrzymać "falę napraw" ? Powiem szczerze, że te buty to tylko problem, a nie przyjemność użytkowania za własne pieniądze. Mogę zażądać "nienaprawiania" obuwia? Nikt nie bierze pod uwagę, że trzecia naprawa to już uciążliwość posiadania takie pary? Proszę o informację, jak mam załatwić sprawę? Chętnie bym odzyskała gotówkę i kupiła nowe, INNE BUTY. Będę wdzięczna za odpowiedź. Z poważaniem Anna Jasieczek

 • Kasia 2018-01-22 23:21:48

  Witam, Czy jeśli czubki butów się rozkleiły i sama je sklepami, bo myślałam, że zgubiłam paragonu, to tracę gwarancję? Znalazłam paragon i chciałabym je reklamować, bo znów się rozkładają, ale widać, źle były klejone. Czy można utracić prawo do reklamacji?

 • dorota 2018-01-11 07:09:43

  14 dni roboczych czy kalendarzowych

 • Łukasz 2017-12-29 15:10:27

  14 dni jest liczone jako kalendarzowe, czy jako robocze?

 • teresa 2017-11-19 19:20:18

  A co ty chciała być chodzić w butach, niszczyć i czekac by ci wymienili na nowe.Chcesz mieć niezniszczone to trzymaj je w szafie.

 • Anna 2017-10-16 17:22:32

  Witam..w października reklamował am buty zakupione 23 września,zapadła się podeszwą i się rozklejaly. Otrzymałam email 6.10 iż buty są w naprawie mimo iż w formularzu zaznaczyła WYMIANA TOWARU NA NOWY bądź ZWROT PIENIĘDZY. Dziś odczytałam tą wiadomość i napisałam ze się nie zgadzam gdyż moje roszczenia są zasadne po tygodniowym użytkowaniu obuwia i nie zgadzam się na naprawę a jeśli oni nie ustosunkuja się do moich roszczeń to sama we własnym zakresie zabiorę buty do rzeczoznawcy. W odpowiedzi dostałam to: Witam, Zaznaczam, ze zgloszenie reklamacyjne rozpatrywane jest zgodnie z przepisami Kodeksu Cywilnego - rekojma za wady (art. 556-576). Obuwie kwalifikuje sie do naprawy, ktora nie obnizy jego wartosci uzytkowych. Proszę o podpowiedź co z tym zrobić. Bardzo dziękuję

 • Max 2017-10-10 15:41:41

  Zamierzam oddać obuwie marki Reebok zakupione rok temu. Zaczęły się odklejac noski. W uzasadnieniu zamierzam żądać naprawy przynajmniej na obecna chwilę. Później ewentualnie po źle dokonanej naprawie będę domagał się zwrotu gotówki. Znając zycie naprawa zostanie przeprowadzona niedbale prze pracownika sklepu bądź kierownika na kolanie a nie przez profesjonalny zakład szewski. Zanim kupicie obuwie polecam zrobić badanie organoleptyczne wyginajac obuwie w różne strony i kierunki. Większość obuwia ma bardzo kiepskie klejenie i już na etapie sklepu zaczyna się rozklejac

 • pp 2017-05-25 09:35:52

  Marcin, sprzedawca nie ma prawa zmieniać wybranego przez Ciebie uprawnienia.

 • Marcin 2017-05-22 11:00:18

  Witam, mam pytanie. Złożyłem reklamację u sklepie na druku dostarczonym przez sprzedawcę, zaznaczając iż chcę wymiany obuwia na nowe. Sprzedawca oddzwonił do mnie po paru dniach informując, że buty mogą zostać naprawione do 2 tygodni i nie widzi potrzeby wymiany na nowa parę. Nie zgodziłem się i zamierzam się przejść do sklepu w celu wyjaśnienia sprawy. Czy zrobiłem dobrze? Czytałem gdzieś, że w ramach rękojmi sprzedawca nie może zmienić mojego żadania reklamacyjnego na inne. Czy sprzedawca może mnie zmusić do naprawy obuwia, które chcę wymienić? I czy moja niezgoda na tą naprawę może być podstawą do całkowitego odrzucenia mojej reklamacji?

 • Aldona 2017-05-20 17:44:34

  Ludzie zmieniły się przepisy !!!! 25 grudnia 2014 roku weszła w życie ustawa o prawach konsumenta a ustawa na którą się powołujecie utraciła moc.

 • MoNika 2017-05-20 11:33:58

  Sabino szansa jest, chociaż mała. Niewygoda, którą odczuwasz to dość subiektywne odczucie, równie dobrze może być spowodowane jakimiś indywidualnymi uwarunkowaniami, niekoniecznie wadą towaru. Niemniej jednak doradzałabym reklamację z tytułu rękojmi (czyli bezpośrednio u sprzedawcy) z żądaniem zwrotu pieniędzy (nie ma co naprawiać - bo jak piszesz brak jest widocznej wady, wymiana na inną parę też niekoniecznie musi pomóc).

 • Daga 2017-05-18 15:35:36

  Witam. Moja sytuacja wygląda następująco - zakupiłam synowi 10.10.2016r. buty firmy Adidas w firmowym sklepie Adidasa w Bydgoszczy w Focusie. 02.04.2017r. złożyliśmy reklamację czyli po niecałych 6 m-cach użytkowania (normalnego chodzenia na co dzień)ponieważ na górnej części buta zrobionej z siateczki, tam gdzie kończą się palce od nóg, zrobiły się dziury na wylot. W uzasadnieniu reklamacji rzeczoznawca powołany przez sklep napisał, że "uszkodzenie w części czubka , dziura w miejscu zakończenia paznokcia palucha w obu butach - spowodowane mechanicznym przetarciem". Oczywiście dla mnie to absurd ponieważ buty kosztowały 350 zł. Proszę o poradę co mogę zrobić, aby reklamacja została uznana. Pozdrawiam Daga

 • Sabina 2017-05-13 09:09:05

  Witam, mam taki problem: kupiłam 3 tygodnie temu buty sportowe znanej marki, miały byc do chodzenia na co dzień. Zapłaciłam za nie prawie 300 zł i spodziewałam się, że trochę mi posłużą. Niestety po kilku dniach noszenia zaczęłam odczuwac dyskomfort - boli mnie śródstopie prawej stopy, ból nasila się w ciągu dnia w trakcie noszenia buta. Pomyślałam, że to może jakiś uraz..chociaż sama nie wiem po czym...i zmieniłam buty na kilka dnia na inne - od pierwszego dnia po zmianie ból ustąpił. Potem wróciłam do moich adidasów i stopa zaczęła boleć na nowo, ewidentnie jest to wina tych butów. Co mogę z tym zrobić? Czy coś takiego w ogóle podlega reklamacji? dodam, że mierzyłam je w sklepie, jednak wówczas wydały mi się bardzo wygodne, problemy zaczeły się dopiero po regularnym noszeniu ich na co dzień. Proszę o wskazówki jak mogę postąpić.

 • Aleks 2016-11-13 09:57:07

  W sierpniu kupiłam w Cieszynie czółenka Tamaris i z obcasów też zaczęła odchodzić okleina - wystaje plastikowy jasny środek obcasa. Jak w jednym miejscu tak się zrobiło, to uznałam to za uszkodzenie mechaniczne powstałe z mojej winy, ale gdy z powodu kontaktu obcasów z gumową wycieraczką w aucie zaczęło odchodzić w kilku miejscach, zgłosiłam reklamację. Sprzedawca nie chciał przyjąć. Zapytałam, czy mam iść od razu do rzecznika praw konsumentów, czy jednak postara się, żeby reklamację odrzucił producent. Przyjął. Czekam na rozpatrzenie. Butów nie mam.

 • Wioleta 2016-08-19 22:02:51

  Witam Mam pytanie kupiłam buty air maxy za ciężkie pieniądze w marcu 2016 r jest sierpień a kolor czarny odbarwia się i jest to bardzo widoczne. Czy nam prawo je reklamować? Czy mam szansę na uwzględnienie wady?

 • Bogusia B 2016-05-30 19:32:55

  Kupiłam czółenka/czerwone lakierki / z firmy Ryłko w lutym 2016r miałam je na nogach tylko kilka godzin prawy but przechylał się na prawą stronę właściwie obcas co powoduję złe chodzenie wręcz nie możliwe. Reklamacja żądania zamiany obuwia lub zwrotu pieniędzy została odrzucona. Obecnie sprawa trafiła Rzecznika i od 22.03 2016 czekam na odpowiedz Co robić dalej. Brak odpowiedzi na pismo. Czy po zakupie wadliwych butów klient zostaje sam, czy niema na to sposobu iprawa

 • gabi 2016-03-05 15:20:44

  witam,tydzien temu zareklamowalam buty sportowe nike.dzis buty do mnie wrocily,i nie zostala mi reklamacja uznana.zaznaczam ze buty byly uzywane i czyszczone zgodnie z zasada. buty maja niecaly rok czasu.maja otarcia z przodu.chcialabym sie poradzic jak fachowo napisac taka reklamacje zeby troche ich w tym dziale reklamacji nastraszyc,bo jak im powiedzialam ze pojde z tym do rzecznika praw konsumenta to powiedziala mi babka przez telefon ze mam sobie isc:-( dziekuje i pozdr..Gabriela B.

 • toczka 2015-10-21 20:45:39

  witam, dnia 12.10.2015 została wydana opinia, że nie uznają moich roszczeń co do reklamacji (odwoływałam się już przez PIH), i do dnia dzisiejszego nie mam mozliwości odbioru reklamowanego obuwia. Prosze mi powiedzieć jaki maja termin w wydaniu mi obuwia jesli złoże im pismo o wydanie mi mojej rzeczy??

 • kasia 2014-04-21 21:43:15

  witam 15 kwietnia 2014r kupiłam czółenka firmy tamaris - 200 zł. Wierzyłam że takie buty to już coś i bęą mi służyć przez lata a tu po jednym spacerze świątecznym zauważyłam że mam optarty do jasnego koloru obcas masakra!! spacer po drogach nie utwardzonych po naszym osiedlu domków jednorodzinnych.Kupiłam po raz pierwszy tak drogie czółenka i jestem rozżalona jutro chcę je reklamować ale nie wiem co mam powiedzieć proszę o pomoc.

 • Piotr 0000-00-00 00:00:00

  Witam, czy jeśli stwierdzono że wada obuwia wynikła z winy konsumenta ale oprócz tego w obuwiu występują również inne wady które wystąpiły nie z jego winy, to czy obuwie nadal podlega reklamacji? Kierowniczka sklepu stwierdziła że wada spowodowana przez konsumenta automatycznie dyskwalifikuje reklamację mimo że w obuwiu występują również inne wady. Pozdrawiam i proszę o pomoc.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika