e-prawnik.pl Porady prawne

Prawo cywilne

519 Artykułów


637 Informacji


3932 Pytań i odpowiedzi


2151 Tematów na forum pomocy prawnej


ARTYKUŁY I PORADY

PYTANIA I ODPOWIEDZI PRAWNIKÓW

 • Zakłócanie spokoju głośnym słuchanie muzyki w ciągu dnia

  "Czy jest możliwość prawnego wpłynięcia na sąsiadów słuchających bardzo głośno muzyki , co jest niebywale uciążliwe. Dotyczy to czasu poza cisza nocną. Sąsiad w mieszkaniu w bloku włącza bardzo głośno muzykę. Jak głośno można słuchać (...)"

  Zakłócanie spokoju głośnym słuchanie muzyki w ciągu dnia
 • Służebność osobista mieszkania

  "W 2002 roku moja matka podarowała mi notarialnie swoje mieszkanie, ustanawiając jednocześnie dożywotnią bezpłatną służebność osobistą tego mieszkania dla mojej córki. W akcie notarialnym zapisano, że uprawniona nie żąda wpisu tego (...)"

  Służebność osobista mieszkania
 • Śmierć dzierżawcy a umowa dzierżawy

  "Co się dzieje z dzierżawą po śmierci dzierżawcy? Czy spadkobiercy mogą ją kontynuować? Czy trzeba się jakoś rozliczyć z umowy?"

  Śmierć dzierżawcy a umowa dzierżawy
 • Bezpieczna sprzedaż domu

  "Sprzedaję dom, który jest moją własnością za kwotę 990 tys. Podpisałem umowę przedwstępną i dostałem zadatek 15 tys. zł. Na resztę klient ma dostać kredyt bankowy, jesteśmy umówieni na podpisanie ostatecznego aktu notarialnego (...)"

  Bezpieczna sprzedaż domu
 • Koszt wywozu śmieci w umowie najmu

  "Posiadamy umowę najmu lokalu (klub muzyczny/Restauracja) na czas określony, prowadzimy działalność restauracyjną, w umowie jest zapis, iż w czynszu zawarty jest wywóz śmieci komunalnych z naszego lokalu. Obecnie właściciel lokalu wymyślił, (...)"

  Koszt wywozu śmieci w umowie najmu
 • Dostęp do akt osobowych pracownika

  "Mała firma chce zatrudnić pracownika na umowę o dzieło w celu uporządkowania i utworzenia teczek osobowych dla zatrudnionych pracowników (aktualnie i już niepracujących). Pracownicy mają wątpliwości, czy ich dane nie "wyciekną" na zewnątrz. (...)"

  Dostęp do akt osobowych pracownika