Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Służebność mieszkania jest służebnością osobistą. Stosuje się do niej odpowiednio przepisy o służebnościach gruntowych, z zachowaniem art. 296 - 305 Kodeksu cywilnego. Ponadto, do wzajemnych stosunków między mającym służebność mieszkania, a właścicielem nieruchomości obciążonej stosuje się odpowiednio przepisy o użytkowaniu przez osoby fizyczne (art. 302 § 2 kc).
Artykuł 260 § 1 kc stanowi, że użytkownik obowiązany jest dokonywać napraw i innych nakładów związanych ze zwykłym korzystaniem z rzeczy. O potrzebie innych napraw i nakładów powinien niezwłocznie zawiadomić właściciela i zezwolić mu na dokonanie potrzebnych robót. Ustawodawca nie definiuje, co należy rozumieć przez pojęcie „zwykłe” korzystanie z rzeczy, pozostawiając to praktyce. W zależności bowiem od konkretnych okoliczności, rodzaju przedmiotu użytkowania oraz sposobu korzystania z rzeczy, takie samo korzystanie można uznać w pewnych okolicznościach za zwykłe, w innych zaś za przekraczające ten zakres.
W przypadku służebności mieszkania, opłaty związane z bieżącą eksploatacją mieszkania (opłaty za czynsz dla spółdzielni, opłaty za prąd, gaz czy wodę) należy uznać za nakłady związane ze zwykłym korzystaniem z rzeczy. Oznacza to, że obowiązek uiszczania tych opłat spoczywa na osobie mającej służebność mieszkania.
Nie dotyczy to jednak sytuacji, gdy w umowie o ustanowienie służebności mieszkania wprost określono, kto ma ponosić koszty eksploatacji mieszkania. W takiej sytuacji koszty te ponosi oczywiście osoba określona w umowie.
Niemniej jednak, jeśli to Pan podpisał umowy o dostawę energii i gazu to od Pana, a nie od osoby mającej służebność mieszkania, będą się tych opłat domagały elektrownia czy gazownia. Podobnie spółdzielnia będzie żądać opłat za czynsz od Pana jako właściciela mieszkania.
Jeśli jednak w umowie nie określono inaczej i to na osobie mającej służebność mieszkania spoczywa obowiązek regulowania powyższych należności, to po ich zapłaceniu przez Pana, będzie Panu przysługiwało przeciwko mającemu służebność roszczenie regresywne (roszczenie o zwrot poniesionych nakładów).
Jeżeli jednak służebność mieszkania nie obejmuje całego mieszkania, ale jego część (a tak wynika z poprzednio przedstawionego stanu faktycznego), użytkownika będą obciążały koszty korzystania z mieszkania w odpowiedniej części.