Pozostałe

Opłata za posiadanie psa

Niektóre gminy wymagają opłaty za posiadanie tych zwierząt. Sprawdź, czy powinieneś zapłacić.

Kto płaci za posiadanie psa?

Każdy, kto ma psa i mieszka w gminie, która ustaliła taką opłatę. Np. na stronie internetowej gminy można sprawdzić, czy jest obowiązek płacenia takiej opłaty w danej gminie.

Jeżeli w danej gminie jest opłata za psa (wprowadzona uchwałą rady gminy) – generalnie każdy posiadacz takiego zwierzęcia ma obowiązek zapłacić.


Kto nie musi płacić za posiadanie psa?

Nie trzeba płacić za 1 psa  jeśli ma się:

 • orzeczenie o dowolnym stopniu niepełnosprawności, a pies jest psem asystującym,
 • orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, 
 • więcej niż 65 lat i samodzielnie prowadzi się gospodarstwo domowe. 

Jeżeli taka osoba ma więcej psów i spełnia te warunki  zapłaci za drugiego i każdego kolejnego psa.

Nie płaci za 1 lub 2 psy osoba, która płaci podatek rolny od użytków rolnych o powierzchni większej niż 1 hektar lub 1 hektar przeliczeniowy. Płaci wtedy dopiero za trzeciego i każdego kolejnego psa.

Niektóre gminy zwalniają z opłaty osoby, które wzięły zwierzę ze schroniska albo mają psy oznakowane chipem. Sprawdź na stronie internetowej swojej gminy, czy wprowadziła dodatkowe zwolnienia.

Kiedy trzeba zapłacić opłatę za psa?

Jeśli zatem mieszka się gminie, w której jest ustalona opłata za posiadanie psa, to trzeba płacić zań co roku. O dokładnym terminie decyduje gmina. Obowiązujący termin można znaleźć na stronie internetowej danej gminy.

Ile trzeba zapłacić?

Do 121,24 zł za jednego psa - tyle wynosi maksymalna opłata w 2018 roku (co roku maksymalne stawki podaje Minister Finansów w obwieszczeniu).

Każda gmina sama ustala wysokość opłaty (w uchwale rady gminy), na przykład zależnie od wielkości i rasy psa, nie może ona tylko przekraczać ww. stawki maksymalnej na dany rok. Dlatego o dokładną kwotę opłaty należy zapytać w swoim urzędzie gminy.

Jak można zapłacić?

Można zapłacić:

 • w kasie gminy,
 • przelewem na jej konto,
 • u osoby, którą wyznaczyła gmina (inkasenta).
 • ustawa z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. z 2017 r., poz. 1785, ze zm.) - art. 18a i art. 19.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 7.11.2018

  Doliczanie czasu do okresu zasiedzenia

  Zgodnie z ogólnym przepisem dotyczącym zasiedzenia, posiadacz nieruchomości niebędący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu (...)

 • 19.4.2017

  Opłata reklamowa

  Opłata reklamowa może być wprowadzona, w drodze uchwały, przez radę danej gminy od umieszczonych tablic reklamowych lub urządzeń reklamowych. Kto ma płacić opłatę reklamową? Kiedy (...)

 • 3.2.2005

  Jakie opłaty może pobierać komornik?

  Komornik pobiera opłaty egzekucyjne za prowadzenie egzekucji i inne czynności, których dokonuje. W zależności od rodzaju spraw są to opłaty bądź stosunkowe bądź stałe. Nie ma tu jednak żadnej (...)

 • 1.2.2018

  Opłaty za egzamin maturalny dla absolwentów z ubiegłych lat

  Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała informacje dotyczące opłat za przystąpienie do egzaminu maturalnego. Opłata zarówno za przedmiot obowiązkowy, jak też dodatkowy, zarówno (...)

 • 19.5.2016

  Urlop ojcowski - Kiedy przysługuje urlop ojcowski i w jakim wymiarze?

  Pracownicy – ojcowie, mogą korzystać z urlopu ojcowskiego od 2010 roku. Instytucja ta została wprowadzona do Kodeksu pracy ustawą z dnia 6 grudnia 2008 roku o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz (...)