Prawo podatkowe: Pozostałe - Artykuły

Jednolity Plik Kontrolny na żądanie

28.8.2024

Jednolity Plik Kontrolny (JPK) to zbiór danych, generowany z systemów informatycznych podmiotu gospodarczego (przez bezpośredni eksport danych), który zawiera informacje o operacjach gospodarczych za dany okres. JPK posiada układ i format (schemat XML), który (...)

Płatności kartami w aplikacji mObywatel

26.8.2024

W aplikacji mObywatel użytkownicy mogą od niedawna regulować swoje zobowiązania wobec urzędów nie tylko za pomocą BLIKA, ale też używając kart płatniczych. Wkrótce funkcja będzie dostępna również na portalu mObywatel.gov.pl. Pilotaż nowej metody płatności rozpoczął (...)

Opłaty na Fundusz Ochrony Rolnictwa od kupujacych od rolników

31.5.2024

Do wpłat na Fundusz są obowiązane podmioty prowadzące skup, przechowywanie, obróbkę lub przetwórstwo produktów rolnych, będące podatnikami podatku od towarów i usług. Podmiot skupujący, który nie przekaże kwartalnej deklaracji o wysokości naliczonych wpłat (...)

Opłata za produkty z tworzyw sztucznych

30.4.2024

1 stycznia 2024 r. weszły w życie przepisy wprowadzające opłatę pobieraną od oferowanych produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Opłata dotyczy opakowań, napojów lub żywności pakowanej przez przedsiębiorcę w te opakowania i pobierana jest od użytkownika (...)

Czym jest podatek?

12.11.2023

Podatek jest nieodpłatnym (i nieekwiwalentnym) i bezzwrotnym świadczeniem pieniężnym o charakterze ogólnym (czyli powszechnym), które jest nakładane jednostronnie przez państwo lub inny związek publicznoprawny i przymusowo pobierane od osób fizycznych i prawnych. Czym (...)

Nowe obowiązki dla importerów – sprawozdanie CBAM

20.9.2023

17 maja 2023 r. weszło w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/956 z dnia 10 maja 2023 r. ustanawiające mechanizm dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2 (dalej jako: rozp. 2023/956). Natomiast 15 września 2023 r. zostało opublikowane rozporządzenie (...)

Przesyłanie JPK_GV przez członków grupy VAT

23.7.2023

Od 1 lipca 2023 r. podmioty będące członkami grup VAT mają obowiązek prowadzenia elektronicznej ewidencji dostawy towarów i świadczenia usług na rzecz innego członka tej samej grupy VAT. Ewidencję według wzoru struktury JPK_GV(1) należy przesyłać do urzędu skarbowego za okresy (...)

Dla kogo Platforma Paliwowa?

26.6.2023

1 lipca rusza „Platforma Paliwowa”, czyli elektronizacja sprawozdawczości dla przedsiębiorców rynku paliwowego. System teleinformatyczny Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych pod nazwą „Platforma Paliwowa” ma pomóc w uszczelnieniu rynku paliwowego oraz (...)

Opłata za posiadanie psa

19.5.2023

Niektóre gminy wymagają opłaty za posiadanie tych zwierząt. Sprawdź, czy powinieneś zapłacić i na jakich zasadach.

Jak ubiegać się o umorzenie zaległości podatkowej?

13.5.2023

Masz problem ze spłatą zaległego podatku, odsetek za zwłokę lub zapłatą opłaty prolongacyjnej? Złóż wniosek o umorzenie całości lub części zaległości podatkowej i sprawdź czy urząd przyzna ci taką pomoc. Zobacz, jak to zrobić.

Procedura odprawy czasowej na granicy

7.4.2022

Procedura odprawy czasowej wraz z procedurą końcowego przeznaczenia należy do jednej z kategorii procedur specjalnych, zwanej „szczególnym przeznaczeniem”. W ramach procedury odprawy czasowej towary nieunijne przeznaczone do powrotnego wywozu mogą być objęte szczególnym (...)

Opinia zabezpieczająca - czy warto się o nią ubiegać?

14.9.2021

Od dnia 15 lipca 2016 r. obowiązują przepisy umożliwiające Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej stosowanie generalnej klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania. Wprowadzona procedura przewiduje również możliwość wystąpienia do Szefa KAS o wydanie opinii zabezpieczającej.

Ulga na zakup kas wirtualnych

19.8.2021

Ministerstwo Finansów przygotowało objaśnienia podatkowe dotyczące zasad przyznawania ulgi na zakup kas wirtualnych. Co z nich wynika?

Przewożenie pieniędzy przez granicę od 3 czerwca

29.5.2021

3 czerwca 2021 r. wchodzą w życie przepisy UE, które rozszerzają obowiązki m.in. osób przewożących pieniądze przez granicę. Jeśli będzie to kwota co najmniej 10 000 euro, to przy wjeździe i wyjeździe z UE trzeba będzie złożyć deklarację tych środków właściwym (...)

Rejestracja w systemie e-TOLL

27.5.2021

Ministerstwo Finansów uruchomiło rejestrację w systemie e-TOLL oraz Telefoniczne Centrum Obsługi Klienta. Rejestracja jest krótkim i intuicyjnym procesem, który można przeprowadzić całkowicie online. Kolejnym etapem wdrożenia nowego systemu, będzie uruchomienie (...)

Wpłata daniny solidarnościowej

29.4.2021

Podatnicy powinni dokonywać wpłaty z tytułu daniny solidarnościowej na mikrorachunki podatkowe. W sytuacji, gdy bank nie umożliwił takiego sposobu zapłaty, daninę solidarnościową można wpłacić na rachunek urzędu skarbowego właściwego dla podatnika.

Czynny żal dotyczący np. schematów podatkowych i cen transferowych

22.4.2021

Podatnicy, którzy nie wywiązali się z obowiązku podatkowego, dotyczącego m.in. informacji o schematach podatkowych (MDR) lub o cenach transferowych (TPR-C i TPR-P), mogą złożyć tzw. czynny żal. Składają go do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Mogą to łatwo zrobić (...)

Wsparcie podatników w czasie pandemii COVID-19

19.4.2021

KAS zapewnia, że wspiera podatników, którzy w związku z pandemią Covid-19 mają problemy z terminową zapłatą należności podatkowych. Mogą oni wystąpić z wnioskiem o rozłożenie na raty podatku, odroczeniem terminu jego zapłaty i umorzeniem zaległości podatkowych. Takie (...)

Kto musi płacić podatek cukrowy?

28.2.2021

Sprawdź, co to jest podatek cukrowy, kto musi go płacić i jakie kary grożą za brak zapłaty. Opłata od środków spożywczych (inaczej opłata cukrowa lub podatek cukrowy) to nowa danina, obowiązująca od 1 stycznia 2021 roku, która wpłynie na wzrost cen napojów (...)

Najważniejsze nowe rozwiązania podatkowe

4.1.2021

Do utrzymania dobrego stanu finansów państwa potrzebna jest odpowiedzialna polityka podatkowa. Jej celem jest wspieranie firm tak, żeby przetrwały trudny okres pandemii w jak najlepszej kondycji i żeby po jej zakończeniu mogły wrócić na ścieżkę szybkiego rozwoju. W (...)

Zmiana terminów realizacji wybranych obowiązków przedsiębiorcy

24.4.2020

Epidemia koronowirusa spowodowała konieczność przesunięcia części terminów realizacji obowiązków administracyjnych. Dotyczy to między innymi rozliczeń podatkowych, sprawozdawczości finansowej czy zatrudniania cudzoziemców. Później wejdą również w życie (...)

Raportowanie CRS, CBC i FATCA

29.11.2019

Od 1 stycznia 2020 r. będą obowiązywać nowe formularze CRS-1 dot. przekazywania informacji o rachunkach raportowanych i nieudokumentowanych. Zmienił się sposób przekazywania powiadomienia CBC-P, które obecnie jest przesyłane wyłącznie elektronicznie. Formularze FAT-1 (...)

Mikrorachunek podatkowy od 1 stycznia

30.10.2019

Od 1 stycznia 2020 r. PIT, CIT i VAT zapłacisz do urzędu skarbowego wyłącznie za pomocą indywidualnego rachunku podatkowego (mikrorachunku podatkowego). Swój numer mikrorachunku możesz sprawdzić już teraz w generatorze dostępnym na stronie podatki.gov.pl lub w dowolnym urzędzie (...)

Procedura cofnięcia skutków unikania opodatkowania

23.9.2019

Od 2016 r. organy podatkowe mogą przeciwdziałać praktykom agresywnej optymalizacji podatkowej stosując przepisy ogólnej klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania (GAAR). Pozwala ona na zakwestionowanie rozliczeń podatkowych w sytuacji, gdy można ustalić, że podejmowane przez (...)

Zasady wystawiania faktur do paragonów w 2020 roku

17.9.2019

Nowe zasady wystawiania faktur do paragonów fiskalnych będą obowiązywać od 1 stycznia 2020 r. Faktura do paragonu będzie wystawiana tylko w przypadku, gdy na tym paragonie będzie znajdować się numer identyfikujący nabywcę.

Danina solidarnościowa w praktyce

5.9.2019

Dowiedz się, jakie objaśnienia podatkowe Ministra Finansów dotyczą stosowania przepisów o daninie solidarnościowej zawartych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Kasy on-line - kiedy i jak je stosować?

21.6.2019

Od 1 maja 2019 r. podatnicy zobowiązani do używania kas rejestrujących do prowadzenia ewidencji sprzedaży mają możliwość stosowania nowego rodzaju kas rejestrujących: kas on-line.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika