Prawo podatkowe: Pozostałe - Artykuły (strona: 3)

Sposoby powstawania zobowiązań podatkowych

2.3.2017

Ogólnie mówiąc, zobowiązanie podatkowe podatnika może powstać albo z mocy prawa, albo przez doręczenie decyzji organu podatkowego. Czym są w ogóle zobowiązania podatkowe? Jakie są sposoby powstawania zobowiązań podatkowych?

Jak powstają zobowiązania podatkowe?

13.1.2017

Zobowiązaniem podatkowym jest wynikające z obowiązku podatkowego zobowiązanie podatnika do zapłacenia na rzecz Skarbu Państwa, województwa, powiatu albo gminy podatku w wysokości, w terminie oraz w miejscu określonych w przepisach prawa podatkowego. Zobowiązanie podatkowe powstawać może (...)

Wracasz z podróży? Dowiedz się co możesz wwieźć do Unii Europejskiej

9.7.2014

Okres podróży wakacyjnych to czas kiedy przewożonych jest przez granicę znacznie więcej przedmiotów – nie tylko pamiątek i upominków z podróży ale także towarów nabytych dla samych podróżujących. Przepisy prawne tak unijne jak i wewnętrzne wskazują jednak na pewne ograniczenia (...)

Odsetki od zaległości podatkowej

6.6.2012

Problematyka terminu zapłaty podatku wiąże się z dwojakiego rodzaju zagadniami. Pierwsze z nich dotyczy terminu w którym podatek powinien być zapłacony przez podatnika, natomiast drugie ustalenia momentu, w którym zapłata ta zostaje uznana za prawnie skuteczną.

Pojęcie zagranicznego zakładu w Umowie Modelowej OECD

17.5.2012

Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawierane są zazwyczaj według Modelowej Konwencji OECD. Pod pojęciem zagranicznego zakładu w świetle Umowy Modelowej OECD rozumie się stałą placówkę, przez którą całkowicie lub częściowo prowadzona jest działalność gospodarcza (...)

Korekta zeznania podatkowego

12.4.2012

Podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą co do zasady skorygować uprzednio złożoną deklarację. Skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty. Takie uprawnienia wynika z przepisów Ordynacji podatkowej. Dotyczy (...)

Kiedy zobowiązania podatkowe się przedawniają?

3.4.2012

Po upływie terminu przedawnienia wierzyciel podatkowy nie może domagać się od dłużnika (podatnika) uregulowania zobowiązania, ponieważ mimo niespełnienia powinności ze strony dłużnika, wskutek upływu terminu, określonego przepisami, nie ma możliwości wyegzekwowania należnego świadczenia. (...)

Nadużycie prawa w podatku obrotowym

7.2.2012

Nowelizacja Ordynacji podatkowej z dnia 30 czerwca 2005 r. uchyliła art. 24a oraz 24b tejże ustawy, które statuowały instytucję obejścia prawa podatkowego. Polscy podatnicy przyzwyczaili się więc do stanu w którym ich zgodna z prawem działalność zmierzająca do obniżenia obciążania (...)

Jak uzyskać zaświadczenie od organu podatkowego?

11.12.2011

Czasem musimy udowodnić, że nie zalegamy zapłatą należności wobec fiskusa albo też nie chcemy przejmować cudzych długów z tego tytułu. W takich przypadkach potrzebne nam będzie stosowne zaświadczenie od organu podatkowego. Gdzie szukać przepisów o zaświadczeniach? Kiedy i (...)

Na czym polega tajemnica zawodowa doradcy podatkowego?

30.9.2011

Z natury zawodu doradcy podatkowego (reprezentującego tzw. „zawód prawniczy”) wynika, że jest on powiernikiem tajemnic klientów, jak adwokaci i radcy prawni. Bez zagwarantowania poufności nie może on zbudować właściwych relacji ze swoim klientem. Doradca podatkowy często ma dostęp (...)

Niekorzystna interpretacja podatkowa – jak ją zmienić?

28.9.2011

Nie ma chyba przesady w stwierdzeniu, że system prawa podatkowego jest najbardziej skomplikowanym i najbardziej dynamicznie zmieniającym się obszarem prawa. Charakteryzuje się również tym, że dotyka każdego człowieka niezależnie od jego woli, Chcąc uniknąć kłopotów, podatnik zmuszony jest (...)

Jak wypełnić wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej - EDG-1?

16.10.2009

Wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej stanowią wszystkie jego części. Wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej jest jednocześnie wnioskiem o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej (REGON), zgłoszeniem identyfikacyjnym albo aktualizacyjnym (...)

Zakładanie firmy w tzw. jednym okienku

22.7.2009

Drugą fazę od dawna planowanej generalnej nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej ma zaś stanowić ustawa z dnia 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Uprościła ona zakładanie działalności gospodarczej (...)

Udzielenie absolutorium procedury i konsekwencje prawne

6.5.2009

Absolutorium, zwane pod rządami Kodeksu handlowego skwitowaniem, jest aktem zatwierdzenia przez powołany do tego organ uchwałodawczy działań oraz sposobu sprawowania funkcji przez osoby powołane na stanowiska w organach wykonawczych i nadzoru (zarządzie, radzie nadzorczej, komisji rewizyjnej). (...)

Jak ubiegać się o certyfikat księgowy?

7.4.2009

Za uprawnione do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych uznaje się w zasadzie osoby fizyczne posiadające certyfikat księgowy oraz osoby wpisane do rejestru biegłych rewidentów lub na listę doradców podatkowych. Minister Finansów wydaje certyfikat księgowy przede wszystkim osobom fizycznym, (...)

Co się dzieje ze starą interpretacją podatkową w razie zmiany przepisów?

21.1.2008

Podatnicy, którzy składali wnioski o wydanie wiążącej interpretacji podatkowej, bądź dysponujący taką interpretacją mają wątpliwości, co dzieje się z wydaną przez organ podatkowy interpretacją, gdy po jej wydaniu nastąpi zmiana stanu prawnego obejmująca przepisy będące przedmiotem (...)

Na co należy zwrócić uwagę po otrzymaniu decyzji podatkowej?

8.8.2007

Postępowanie podatkowe kończy się zazwyczaj wydaniem decyzji podatkowej, określającej lub ustalającej prawa i obowiązki podatnika. Często jednak pisma, jakie przesyła nam np. urząd skarbowy, nie spełniają podstawowych wymogów formalnych przewidzianych dla decyzji. Na fakt ten podatnik czasem (...)

Jak ubiegać się o wydanie interpretacji podatkowej?

12.7.2007

Od 1 lipca 2007 r. nastąpiły znaczące zmiany w wydawaniu interpretacji przepisów podatkowych. We wniosku o wydanie interpretacji podatkowej podatnik musi wyczerpująco przedstawić stan faktyczny, który zaistniał lub też przedstawić zdarzenie, które dopiero zaistnieje oraz – tak jak do (...)

Zmiany w Ordynacji podatkowej na 2007 rok

13.12.2006

Duża nowelizacja Ordynacji podatkowej wejdzie w życie 1 stycznia 2007 r., oprócz zmian zasad wydawania wiążących interpretacji prawa podatkowego - które zaczną obowiązywać z dniem 1 lipca 2007 roku. Poniżej wskażemy ważniejsze z wprowadzanych zmian. Jakie będą nowe zasady wydawania pisemnych (...)

Podatek tonażowy już w 2007 roku

14.10.2006

1 stycznia 2007 r. wchodzi w życie ustawa z 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym. Ustawa ta reguluje opodatkowanie podatkiem tonażowym niektórych dochodów (przychodów) osiąganych przez armatorów eksploatujących morskie statki handlowe w żegludze międzynarodowej. (...)

Podstawowe prawa i obowiązki osób względem prawa celnego

29.3.2006

Po akcesji Polski do Unii Europejskiej system prawa celnego w naszym kraju składa się będzie z bezpośrednio stosowanych przepisów prawa wspólnotowego oraz przepisów krajowych, tj. ustawy - Prawo celne, aktów wykonawczych do tej ustawy. Prawa i obowiązki osób względem prawa celnego obowiązują (...)

Jak ustalić wartość celną?

3.3.2006

Polski Kodeks celny obowiązywał do momentu akcesji Polski do Unii Europejskiej. Zastępujące go przepisy UE dotyczące m.in. wartości celnej są o wiele bardziej rozbudowane niż dawne polskie, co ułatwia ich stosowanie. Według przepisów unijnych wartością celną przywożonych towarów jest (...)

Na czym polega zawód doradcy podatkowego?

9.11.2005

Podstawy funkcjonowania zawodu doradcy podatkowego, warunki wykonywania tego zawodu oraz organizacja i zasady działania samorządu doradców podatkowych zostały określone w ustawie z dnia 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym. Zawód doradcy podatkowego stał się tym samym zawodem regulowanym, (...)

Powtórna kontrola celna u podatnika

2.9.2005

Powtórna kontrola celna nie ogranicza się do podatników - podlega jej każda osoba bezpośrednio lub pośrednio uczestnicząca w czynnościach związanych z wymianą towarową z krajami spoza Wspólnoty Europejskiej. Jest ona przeprowadzana przez organy celne. Może być przeprowadzona w każdym czasie. (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika