Podatek liniowy dla przedsiębiorców – oświadczenia do 20 stycznia !!
Kto może skorzystać z opodatkowania stawką 19%?
Z opodatkowania w formie podatku liniowego będą mogli skorzystać ci podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, którzy dochody uzyskują z prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej – czy to w formie jednoosobowego przedsiębiorstwa czy też w formie udziału w spółce nie posiadającej osobowości prawnej, a więc przykładowo w spółce cywilnej, jawnej czy komandytowej. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera jednak bardzo istotne ograniczenie możliwości opodatkowania liniowego. Z możliwości tej nie będą mogli korzystać bowiem ci przedsiębiorcy, którzy działając jako przedsiębiorcy, osiągają przychody ze świadczenia usług, które w danym roku podatkowym lub w ubiegłym roku podatkowym wykonywali w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy. To samo wyłączenie dotyczy sytuacji, w której chociażby jeden ze wspólników wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres działalności spółki. Regulacja ta ma zapobiegać nadużywaniu możliwości korzystania z opodatkowania liniowego przez osoby, które jako przedsiębiorcy świadczyć będą usługi na rzecz swych byłych pracodawców. Zapobiec ma to powszechnej “zamianie” umów o pracę na umowy cywilnoprawne wykonywane przez byłych pracowników, już jako przedsiębiorcy, czyli tzw. samozatrudnieniu.
Istotnym warunkiem rozliczania się za pomocą podatku liniowego jest zgłoszenie takiego zamiaru właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia. Oświadczenie to powinno być sporządzone w formie pisemnej i wyraźnie stwierdzać chęć wyboru jednolitej, 19% stawki podatkowej. Jeżeli przedsiębiorca raz wybierze ten sposób opodatkowania, będzie w ten sposób rozliczał się z fiskusem także w latach następnych, chyba że w analogiczny sposób (oświadczeniem złożonym naczelnikowi urzędu skarbowego do 20 stycznia) zrezygnuje z tego sposobu opodatkowania. Nie można natomiast zrezygnować z tego sposobu opodatkowania w trakcie roku podatkowego. Jeżeli podatnik rozpocznie działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego, będzie mógł wybrać ten sposób opodatkowania poprzez złożenie stosownego oświadczenia naczelnikowi urzędu skarbowego.
Oświadczenie w takim przypadku powinno być złożone do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej, jednakże nie później niż w dniu osiągnięcia pierwszego przychodu z tej działalności.
Oświadczenie o wyborze sposobu opodatkowania może być złożone za pośrednictwem poczty polskiej, najlepiej listem poleconym. Treść oświadczenia użytkownik może znaleźć w naszej bazie wzorów pism i umów.
Jakie dochody mogą być opodatkowane podatkiem liniowym?
19 - procentowym podatkiem liniowym mogą być opodatkowane dochody osiągane przez podatników z pozarolniczej działalności gospodarczej. Dochodami takimi są kwoty należne, chociażby jeszcze faktycznie nie zostały otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Dochodem jest kwota netto, w przypadku, gdy podatnicy rozliczają się ponadto z podatku od wartości dodanej (VAT).
Należy jednak zwrócić uwagę na zmianę definicji działalności gospodarczej, którą wprowadzono do ustawy podatkowej. Zgodnie z art. 5a ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za pozarolniczą działalność gospodarczą uważa się działalność zarobkową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzoną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9. Oznacza to, że pozarolniczą działalnością gospodarczą nie jest świadczenie usług menedżerskich, nawet gdy wykonawcą tych usług jest osoba wpisana do ewidencji działalności gospdoarczej. Usługi wykonywane na podstawie kontraktów menedżerskich to odmienne źródło przychodów zaliczone jako działalność wykonywana osobiście (wymieniona w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy podatkowej) - dlatego też nie można przychodów z tego źródła traktować jako przychodów z działalności gospodarczej, a co się z tym wiąże, przychody te nie moga być opodatkowane podatkiem liniowym.
Należy pamiętać, że dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanych podatkiem liniowym nie łączy się z dochodami opodatkowanymi skalą podatkową oraz dochodami z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.
Jakie są konsekwencje wyboru opodatkowania podatkiem liniowym?
Wybór 19% podatku pociąga za sobą jednak poważną utratę przez przedsiębiorców przywilejów w postaci możliwości korzystania z jakichkolwiek ulg i zwolnień, nawet tych, do których podatnicy uzyskali prawo w latach ubiegłych. Wybierając opodatkowanie podatkiem liniowym przedsiębiorcy nie tylko nie będą mogli korzystać z ulg i odliczeń (które co prawda zostały znacznie okrojone w obecnym brzmieniu ustawy) lecz także kontynuować odliczeń i ulg nabytych w latach ubiegłych.
Koleją konsekwencją wyboru podatku liniowego jest brak możliwości dokonywania rozliczeń łącznie z małżonkiem oraz korzystania z przywilejów wiążących się z opodatkowaniem osoby samotnie wychowującej dziecko.
Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na wybór opodatkowania podatkiem 19% będą natomiast nadal mogli pomniejszyć uzyskany dochód o składki na ubezpieczenie społeczne pod warunkiem jednak, że składki te nie zostały:
- zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, lub
- odliczone od dochodów opodatkowanych na odstawie skali podatkowej
- odliczone od przychodów na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.
- zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie
Podatek obliczony na podstawie zastosowania stawki 19% może być także pomniejszony o kwotę opłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne.
Podstawa prawna
- ustawa z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. 2000r. nr 14 poz. 176 ze zmanami)
- ustawa z dnia 12 listopada 2003 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2003r. nr 202 poz. 1956)
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?