Przesyłanie JPK_GV przez członków grupy VAT

Nowy obowiązek

Od 1 lipca 2023 r. podmioty będące członkami grup VAT mają obowiązek prowadzenia elektronicznej ewidencji dostawy towarów i świadczenia usług na rzecz innego członka tej samej grupy VAT. Ewidencję według wzoru struktury JPK_GV(1) należy przesyłać do urzędu skarbowego za okresy miesięczne. Plik JPK_GV za lipiec 2023 r. należy przesłać do 25 sierpnia br.

Porady prawne

1 lipca br. weszły w życie przepisy ustawy z 29 października 2021 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021 r., poz. 2105 ze zm.), wprowadzające obowiązek prowadzenia w postaci elektronicznej ewidencji czynności dostawy towarów i świadczenia usług nie podlegających opodatkowaniu, dokonanych przez członka grupy VAT na rzecz innego członka tej samej grupy.

Ewidencje powinny być przesyłane do urzędu skarbowego w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu.

Elementy ewidencji prowadzonej przez członków grupy VAT (JPK_GV) określa rozporządzenie Ministra Finansów z 30 marca 2023 r. w sprawie ewidencji prowadzonej przez członków grupy VAT (Dz.U. z 2023 r., poz.727) oraz opracowany na jego podstawie wzór struktury logicznej JPK_GV(1).

JPK_GV można złożyć tylko elektronicznie za pośrednictwem środowiska do wysyłki JPK (Bramka REST API) bezpośrednio z programu księgowego.
Można również skorzystać z bezpłatnej aplikacji Klient JPK WEB.

Co to jest JPK_GV?

JPK_GV to schemat elektronicznej ewidencji czynności dostawy towarów i świadczenia usług dokonanych przez członka grupy VAT na rzecz innego członka tej samej grupy VAT, nie podlegających opodatkowaniu.

Obowiązek prowadzenia ewidencji w postaci elektronicznej przez członka grupy VAT weszedł w życie 1 lipca 2023 r.

Kto i kiedy składa JPK_GV?

Ewidencję składają członkowie grupy VAT. Są oni obowiązani przesyłać do urzędu skarbowego, za pomocą środków komunikacji elektronicznej, ewidencję (JPK_GV), za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu.

Elementy ewidencji prowadzonej przez członków grupy VAT (JPK_GV) określa rozporządzenie Ministra Finansów z 30 marca 2023 r. w sprawie ewidencji prowadzonej przez członków grupy VAT (Dz. U. z 2023 r. poz. 727 ze zm.).

Jak przygotować i przekazać JPK_GV?

Ewidencję przygotujesz przy pomocy programu księgowego. Jeśli korzystasz już z takiego programu, sprawdź, czy ma on funkcję wysyłki plików JPK_GV.

Jak złożyć ewidencję JPK_GV?

JPK_GV można złożyć tylko elektronicznie za pośrednictwem środowisko do wysyłki JPK (Bramka REST API) bezpośrednio z programu księgowego.
Można również skorzystać w tym zakresie z bezpłatnej aplikacji Klient JPK WEB.

Sprawdzenie statusu wysłanej ewidencji jak również pobranie UPO jest możliwe w aplikacji Klient JPK WEB w zakładce Sprawdź status.

Specyfikacje techniczne oraz certyfikaty dostępne są w zakładce strony MF: Pliki do pobrania

Przykładowe pliki dla struktury JPK_GV: przykład JPK_GV (XML, 1 kB)

Struktury dokumentów XML

Struktura dokumentu XML JPK_GV dostępna jest w zakładce Struktury dokumentów XML w sekcji VAT.

Strukturę można pobrać klikając w nazwę konkretnej struktury i wyświetlając jej kod w formacie XSD na ekranie.

Broszura informacyjna oraz objaśnienia podatkowe


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika