Postępowanie interwencyjne Rzecznika Finansowego
Podmiot rynku finansowego odrzucił Twoją reklamację? Chcesz walczyć dalej o swoje prawa, lecz nie wiesz, jakie są Twoje uprawnienia? Złóż wniosek o przeprowadzenie postępowania interwencyjnego przez Rzecznika Finansowego. Pamiętaj jednak, że złożenie wniosku o przeprowadzenie postępowania interwencyjnego przez Rzecznika Finansowego nie przerywa biegu przedawnienia dochodzonego roszczenia.
Jak wygląda i ile trwa postępowanie interwencyjne?
Po otrzymaniu wniosku, Rzecznik Finansowy przeanalizuje otrzymane informacje. Następnie prześle do instytucji finansowej wystąpienie z prośbą o zbadanie sprawy, zajęcie stanowiska i przesłanie dokumentów. Otrzymasz jego kopię.
W ramach postępowania interwencyjnego eksperci biura Rzecznika Finansowego przygotowują argumentację, która ma na celu przekonanie instytucji finansowej do zmiany stanowiska. Rzecznik Finansowy nie ma jednak możliwości wydania decyzji wiążącej podmiot rynku finansowego. To oznacza, że podmiot rynku finansowego może nie zmienić stanowiska.
Wówczas przygotowywane jest tzw. pismo kończące. Zawiera ono argumenty, które mogą Ci się przydać przy podejmowaniu decyzji co do dalszych działań. Na tej podstawie będziesz mógł zdecydować o podjęciu próby ugodowego rozwiązania sporu, np. w postępowaniu polubownym przy Rzeczniku Finansowym. Można też próbować rozstrzygnąć spór w postępowaniu cywilnym przed sądem powszechnym, w tym zakresie także uzyskasz potrzebne informacje od Rzecznika Finansowego.
Czas trwania postępowania zależy nie tylko od liczby spraw wpływających do Rzecznika, lecz przede wszystkim od złożoności sprawy i liczby wystąpień w danej sprawie Rzecznika Finansowego.
Do postępowań interwencyjnych prowadzonych przez Rzecznika nie stosuje się terminu na załatwienie sprawy określonego w przepisach kodeksu postępowania administracyjnego (tak: postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 4 lutego 2019 r. wydanego w sprawie o sygn. akt IV SAB/Wa 563/18, w uzasadnieniu którego podniesione zostało, że „działania podejmowane przez Rzecznika Finansowego na podstawie art. 17 ust. 1, art. 24 i 25 ww. ustawy nie mają charakteru władczego, tj. rozpatrywanie spraw klientów nie kończy się wydaniem orzeczenia (decyzji czy postanowienia wiążącego dla klientów, podmiotów rynku finansowego lub innych podmiotów). Działania te nie są normowane przepisami Kodeksu postępowania administracyjnego”; analogiczne postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie: z dnia 27 grudnia 2017 r. sygn. IV SAB/Wa 313/17 oraz z dnia 23 września 2016 r. sygn. IV SAB/Wa 45/16).
Kto może złożyć wniosek o interwencję?
Rzecznik Finansowy pomaga w sporach z podmiotami rynku finansowego wszystkim osobom fizycznym, również tym prowadzącym działalność gospodarczą.
Nie podejmuje działań na wniosek spółek prawa handlowego, fundacji, stowarzyszeń, kościołów i związków wyznaniowych, Skarbu Państwa, organów administracji publicznej i obsługujących je urzędów, jednostek samorządu terytorialnego, spółdzielni, przedsiębiorstw państwowych, zakładów opieki zdrowotnej i wszelkich innych osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej.
Na jakim etapie sporu można złożyć wniosek o interwencję?
Rzecznik Finansowy może podjąć działania, tylko wtedy gdy złożyłeś reklamację do podmiotu rynku finansowego i została ona odrzucona lub nie uwzględniono Twoich roszczeń w całości.
Można się do Rzecznika Finansowego zwrócić również w sytuacji, gdy podmiot rynku finansowego:
- nie udzielił w obowiązującym go terminie odpowiedzi na reklamację;
- nie wykonał czynności wynikających z reklamacji uwzględnionej zgodnie z wolą klienta;
- nie dopełnił innych obowiązków wynikających z ustawy o rozpatrywaniu reklamacji (np. nie zamieścił w umowie informacji dotyczących procedury składania i rozpatrywania reklamacji czy nie przekazał wymaganych informacji w odpowiedzi na reklamację).
Jak złożyć wniosek o postępowanie interwencyjne?
Najlepiej skorzystać ze wzoru wniosku. Pamiętaj o przesłaniu wszystkich dokumentów wspomnianych we wzorze wniosku. Jeżeli wniosek składa pełnomocnik, należy uzupełnić również wzór pełnomocnictwa. Wniosek należy podpisać odręcznie lub elektronicznie. Wniosek w postaci elektronicznej można wysłać na adres email biuro@rf.gov.pl.
Mając na celu zwiększenie ochrony danych osobowych i w związku z wymaganiami polityki bezpieczeństwa informacji, Biuro Rzecznika Finansowego wprowadziło niezbędną modyfikację w korespondencji z Klientami. Zmiana dotyczy korespondencji e-mail z załącznikami zawierającymi m.in. dane osobowe klientów, które obecnie zabezpieczone są hasłem.
Wniosek wysyłany tradycyjną pocztą należy adresować:
Biuro Rzecznika Finansowego
ul. Nowogrodzka 47a,
00-695 Warszawa
Źródło: rf.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?