e-prawnik.pl Porady prawne

Współwłasność

23 Artykułów


9 Informacji


473 Pytań i odpowiedzi


82 Tematów na forum pomocy prawnej


ARTYKUŁY I PORADY

PYTANIA I ODPOWIEDZI PRAWNIKÓW

 • Komisyjne otwarcie wspólnego schowka

  "Jestem właścicielką mieszkania w budynku, w którym dla każdych sześciu lokali mieszkalnych jest przydzielony jeden schowek dostępny z klatki schodowej. Wkrótce po przekazaniu kluczy paru mieszkańców porozumiało się i wymienili (...)"

  Komisyjne otwarcie wspólnego schowka
 • Dysponowanie majątkiem wspólnym po rozwodzie

  "Rozwód został przeprowadzony dwa lata temu. W trakcie postępowania nie orzeczono o podziale majątku. W skład majątku wchodzą miedzy innymi akcje. Były to akcje pracownicze które zostały zarejestrowane na moim rachunku w domu maklerskim (...)"

  Dysponowanie majątkiem wspólnym po rozwodzie
 • Kupno i sprzedaż samochodu przez małżonków

  "Czy na umowie kupna - sprzedaży samochodu powinien być spisany właściciel i współwłaściciel pojazdu (np. mąż i żona)? Czy w przypadku zakupu pojazdu przez małżonków powinni oni też być razem na umowie, czy wystarczy tylko jedno (...)"

  Kupno i sprzedaż samochodu przez małżonków
 • Współwłasność kamienicy i użyczenie lokalu

  "Jestem współwłaścicielem (w 1/2) kamienicy, której drugim właścicielem jest gmina. W kamienicy tej są dwa wolne mieszkania. Mam pełnoletniego syna i chciałbym, żeby zamieszkał w jednym z wolnych mieszkań. Czy mój syn może (...)"

  Współwłasność kamienicy i użyczenie lokalu
 • Prawo do zajmowania lokalu a umowa dożywocia

  "Ojciec przeniósł na mnie oraz na mojego męża na mocy umowy dożywocia zawartej w formie aktu notarialnego współwłasność 1/4 zabudowanej nieruchomości, w zamian za dożywotnie utrzymanie. W posiadaniu ojca były dwa mieszkania, które (...)"

  Prawo do zajmowania lokalu a umowa dożywocia
 • Rozliczenie nakładów przy znoszeniu współwłasności

  "Czy przy zniesieniu współwłasności nieruchomości (dom jednorodzinny + posesja) strona A (1/2 udziałów; strona A ponosiła większą część nakładów na nieruchomość przez wiele lat) może żądać od strony B (1/2 udziałów) (...)"

  Rozliczenie nakładów przy znoszeniu współwłasności