Zwrot kosztów poniesionych przez współwłaściciela

Pytanie:

"Jestem jednym z trzech współwłaścicieli domu mieszkalnego. Dach i komin wymagają natychmiastowego remontu, którego nie chcą lub nie mogą sfinansować pozostali współwłaściciele. Jeżeli zapłacę sam za przeprowadzenie remontu, jak mogę wyegzekwować od innych współwłaścicieli przypadającą na nich część kosztów? Nie mogę naprawić tylko 1/3 dachu i komina. Czy jeżeli w ciągu kilkudziesięciu lat niezapłacone przez innych współwłaścicieli należności z tytułu remontów przekroczą wartość posiadanej przez nich części nieruchomości, to czy mogę przejąć na własność cały dom? "

Odpowiedź prawnika: Zwrot kosztów poniesionych przez współwłaściciela

Co do zasady, do czynności zwykłego zarządu rzeczą wspólną potrzeba jest zgoda większości współwłaścicieli (większość mierzona według wielkości udziałów). Jednak tzw. czynności zachowawcze może podejmować każdy ze współwłaścicieli. Czynnościami zachowawczymi są wszelkiego rodzaju czynności, które zmierzają do zachowania wspólnego prawa. Jeżeli więc przeprowadzenie remontu dachu i instalacji kominowych wymaga natychmiastowego remontu, w szczególności ze względu na niebezpieczeństwo zawalenia, zniszczenia lub uszkodzenia budynku, wówczas remont taki można zaliczyć do czynności zmierzającej do zachowania wspólnego prawa, co w konsekwencji oznacza, że może ja przeprowadzić każdy ze współwłaścicieli. W przypadku współwłasności rzeczy, każdemu ze współwłaścicieli przypadają pożytki i inne przychody z rzeczy w częściach odpowiadających wielkości udziałów. W takim samym stosunku współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z rzeczą wspólną. Jeżeli więc jeden ze współwłaścicieli poniesie wszystkie koszty remontu rzeczy wspólnej, przysługuje mu roszczenie zwrotne do pozostałych współwłaścicieli o zwrot kwoty odpowiadającej udziałowi tego współwłaściciela we współwłasności. Jeżeli współwłaściciele dobrowolnie nie zaspokoją roszczeń, pozostaje jedynie droga sądowa. Przepisy powszechnie obowiązującego prawa nie zawierają natomiast regulacji, które przyznawałyby współwłaścicielom bezpośrednie  roszczenie o przejęcie własności nieruchomości, w sytuacji przedstawionej w pytaniu.  Jeżeli współwłaściciele nie uiszczą zasądzonych należności, będzie można przeprowadzić egzekucję komorniczą, w tym także skierowaną również do ich udziałów w nieruchomości.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Irena Suprowicz 2019-11-21 12:30:15

    Moj wspolwlasciciel pod moja nieobecnosc reperowal dach i robil rynny.Bylo to 7 lat temu. Obecnie pokryl dach papa takze pod moja nieobecnoc i zada 800zl iz przed 7 lat 1ooo zl. Bez konsultacji ze mna i pod moja nieobecnosc zrobl remont i teraz chce sadownie pieniadze. co mam zrobic


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika