Prawo cywilne
Kategorie prawa cywilnego
- Zawarcie umowy
- Wykonanie umowy
- Pełnomocnictwo
- Przedawnienie
- Rozwiązanie umowy
- Ogólne zasady
- Własność
- Zabezpieczenie wierzytelności
- Niewykonanie umowy
- Kary umowne
- Przelew
- Umowa sprzedaży
- Umowa dostawy
- Umowa o dzieło
- Umowa o roboty budowlane
- Umowa najmu i dzierżawy
- Umowa zlecenia
- Umowa agencyjna
- Umowa komisu
- Umowa pożyczki
- Umowa przewozu
- Umowa spedycji
- Umowa składu
- Umowa darowizny
- Umowa menedżerska
- Umowa leasingu
- Umowa factoringu
- Umowa franchisingu
- Pozostałe
- Archiwum
20.3.2023
Wierzytelność jest pojęciem ściśle związanym z prawem zobowiązań. Wierzytelność, jako prawo przejawiające się w uprawnieniu wierzyciela do żądania od dłużnika spełnienia określonego roszczenia, może być przedmiotem obrotu. Wierzycielem jest osoba związana stosunkiem prawnym z określonym (...)
Świadectwa charakterystyki energetycznej - zmiany od kwietnia
15.3.2023
Sporządzanie świadectw charakterystyki energetycznej nie jest wcale nowym wymogiem, ale w związku z wchodzącą w życie od 28 kwietnia nowelizacją przepisów pojawiło się wokół tego tematu wiele pytań i wątpliwości. Poznaj najważniejsze zmiany.
15.3.2023
Od 1 stycznia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące reklamacji. Można je składać albo z tytułu niezgodności z umową, albo na podstawie gwarancji. To do konsumenta należy wybór, z której ścieżki skorzysta, przy czym jedna nie ogranicza możliwości skorzystania z (...)
Zakres czynności świadczonych przez pomocnika rolnika z Ukrainy
28.2.2023
Od dnia 28 stycznia 2023 r. pomocnik rolnika, będący obywatelem Ukrainy w okresie legalnego pobytu na terytorium Polski, może wykonywać w gospodarstwie rolnika wszystkie czynności związane z prowadzeniem działalności rolniczej w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej albo pozostające (...)
Żądanie miarkowania kary umownej
27.2.2023
Wyrokiem z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy uwzględnił skargę kasacyjną pozwanego inwestora i uchylił wyrok Sądu Apelacyjnego w sprawie z powództwa wykonawcy o zapłatę wynagrodzenia za roboty budowlane. Spór sprowadzał się do oceny skuteczności złożonego przez (...)
Nieważność umowy zawartej w celu przestępczym
27.2.2023
Wyrokiem z 10 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną powoda – syndyka masy upadłości spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej – w sprawie przeciwko Skarbowi Państwa o zapłatę wierzytelności zabezpieczonej hipoteką ustanowioną na nieruchomości (...)
21.2.2023
Treścią umowy sprzedaży jest zobowiązanie jednej strony (sprzedawcy) do przeniesienia na drugą stronę (kupującego) własności rzeczy oraz wydania rzeczy. Drugim istotnym składnikiem umowy sprzedaży jest zobowiązanie kupującego do zapłaty ceny (oznaczonej sumy pieniężnej) i odebrania rzeczy. (...)
Jakie prawa przysługują konsumentom?
12.2.2023
Jeśli zamierzasz sprzedawać towary lub świadczyć usługi, musisz przestrzegać praw konsumenta. Te prawa obejmują między innymi: gwarancję, rękojmię czy prawo do zwrotu towaru. Nie możesz też stosować w umowach klauzul niedozwolonych. Sprawdź, jakie prawa mają konsumenci.
SN w kwestii zapłaty za roboty budowlane...
22.1.2023
Wyrokiem z 16 lipca 2021 r. Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną pozwanej w sprawie o zapłatę wynagrodzenia z tytułu umowy o roboty budowlane.
Chcesz kupić, sprzedać, wynająć mieszkanie przez pośrednika? Na co uważać?
29.11.2022
Uważaj na firmy, które pobierają opłaty za udostępnianie adresów. Upewnij się, że pośrednik zweryfikował stan techniczny i prawny mieszkania. Przeczytaj dokładnie umowę i sprawdź, czy nie ma w niej niedozwolonych klauzul, np. że agentowi należy się prowizja, chociaż (...)
Uprawnienia MŚP wobec platform i wyszukiwarek internetowych
27.11.2022
Coraz więcej przedsiębiorców działa na platformach internetowych. Trudno już wyobrazić sobie prowadzenie biznesu bez obecności w sieci. Dowiedz się, jakie prawa przysługują przedsiębiorcom w relacjach z platformami internetowymi i wyszukiwarkami internetowymi.
30.10.2022
Przez umowę komisu przyjmujący zlecenie (komisant) zobowiązuje się za wynagrodzeniem (prowizja) w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do kupna lub sprzedaży rzeczy ruchomych na rachunek dającego zlecenie (komitenta), lecz w imieniu własnym. Celem zlecenia komisowego jest więc zawarcie (...)
30.10.2022
Kodeks cywilny, regulujący umowę przewozu, ogranicza umowę przewozu do przewozu rozumianego jako usługa świadczona przez przewoźnika, tj. przedsiębiorstwo transportowe wykonujące działalność przewozową w sposób stały i zarobkowy. Konstrukcja umowy przewozu w kodeksie cywilnym obejmuje (...)
Projekt ustawy o systemie teleinformatycznym
27.10.2022
Rząd przyjął projekt ustawy o systemie teleinformatycznym do obsługi niektórych umów. Dzięki zawartym w nim rozwiązaniom pracodawcy i zleceniodawcy zyskają narzędzie do prowadzenia umów oraz archiwizacji dokumentacji. Naliczanie i odprowadzanie podatków oraz składek (...)
Budownictwo społeczne bez patologii
30.9.2022
Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt zmian w ustawie o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa oraz ustawie o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i innych przepisach. Chodzi o zapewnienie zasad sprawiedliwości oraz zapobieganie patologiom związanym z korzystaniem (...)
Sejm przyjął ustawę antyzatorową
30.9.2022
Doprecyzowanie przepisów i uproszczenie obowiązku sprawozdawczego, zwiększenie efektywności postępowania w sprawie nadmiernego opóźniania ze spełnianiem świadczeń pieniężnych, a także pozbawienie skuteczności umownych klauzul ograniczających cesję wierzytelności w relacjach (...)
Co musi się znaleźć na etykiecie?
17.9.2022
Zanim produkt trafi do obrotu, musi spełnić określone wymagania. Dotyczy to również informacji na jego opakowaniu. Dowiedz się, jakie informacje powinna zawierać etykieta na towarze.
Zakupy online - jak nie dać się oszukać?
27.7.2022
Chcesz, żeby zakupy on-line były nie tylko szybkie i wygodne, ale także bezpieczne? Poznaj podstawowe zasady bezpiecznych zakupów.
Ruszył Deweloperski Fundusz Gwarancyjny
11.7.2022
Weszła w życie nowa ustawa deweloperska, dzięki której nabywcy mieszkań na rynku pierwotnym będą lepiej chronieni – odzyskają całość wpłaconych pieniędzy nawet w przypadku upadłości dewelopera.
28.6.2022
W ramach działań solidarnościowych, Komisja Europejska uruchomiła platformę, która pozwoli na szybkie kontakty przedsiębiorstw z UE i Ukrainy.
Czy wiesz, za co i komu płacisz?
19.6.2022
Wynajem hulajnogi elektrycznej, powerbanków, rowerów, skuterów czy samochodów – to banalne. Czy zatem może powodować długotrwałe konsekwencje finansowe? Zanim zamówisz usługę, zapoznaj się z jej warunkami. Sprawdź, czy przypadkiem nie jest to subskrypcja. (...)
Wynajem nieruchomości mieszkalnych samorządom bez VAT
12.5.2022
Minister Finansów wydał rozporządzenie, dzięki któremu od 10 maja 2022 r. wynajem, dzierżawa nieruchomości mieszkalnych, na własny rachunek, na rzecz JST, ich jednostek organizacyjnych i jednoosobowych spółek JST – korzysta ze zwolnienia z VAT. Ze zwolnienia można (...)
Krajowa Grupa Spożywcza w budowie
13.4.2022
Stworzenie Krajowej Grupy Spożywczej ma pozwolić zapewnić dostawy rezerw strategicznych żywności oraz przyczynić się do stabilizacji sytuacji na rynku produktów rolnych.
Projekt ustawy o działalności lombardowej
11.4.2022
Przygotowany przez Ministerstwo Finansów i Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów projekt ustawy o działalności lombardowej trafił do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych. Celem projektu jest wzmocnienie poziomu ochrony klientów lombardów. Konsultacje (...)
Na czym polega rola pośrednika przy zakupie mieszkania?
30.3.2022
Zakup mieszkania to wydatek niecodzienny, pochłaniający nie tylko duże środki finansowe, ale i mnóstwo czasu. Mnóstwo jest też osób \"towarzyszących\", które oczekują na zyski przy tej okazji; tu gdzie pojawia się osoba fizyczna z kapitałem, tu też wyrasta ze swoją (...)
29.3.2022
Prowadzisz działalność gospodarczą i kupiłeś samochód osobowy w leasingu? Sprawdź, jakie skutki będzie mieć zakończenie leasingu w przypadku różnych umów. Jakie skutki podatkowe dla firm ma leasing samochodu osobowego?
Nowe przepisy przeciwdziałające zatorom płatniczym?
18.3.2022
Resort rozwoju i technologii, po analizie dwuletniego okresu funkcjonowania ustawy antyzatorowej i w odpowiedzi na głosy przedsiębiorców, przygotował projekt nowelizacji tej ustawy. Proponowane zmiany mają lepiej chronić firmy sektora MŚP przed opóźnieniami płatniczymi, często (...)
Nieprawdziwa przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę? Co robić?
10.2.2022
Umowa o pracę i zasady jej rozwiązywania zostały uregulowane w Kodeksie Pracy. Art. 30 § 4 przedmiotowej regulacji wskazuje, że w oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinna być wskazana przyczyna (...)
Jakie zasady obowiązują w prawie cywilnym?
8.2.2022
Zasady prawa cywilnego to kategoria norm prawnych, któe wyróżniają się swoją doniosłością i szczególną rolą, jaką pełnią w ramach tej gałęzi prawa. Stanowią one podstawowe założenia, idee przewodnie ustaw regulujących stosunki cywilnoprawne, a zarazem są przejawem (...)
Płatności gotówkowe i bezgotówkowe
26.1.2022
Przedsiębiorcy i konsumenci realizują płatności zarówno przy użyciu gotówki, jak i bezgotówkowo. To, czy przyjmujesz płatność lub płacisz w gotówce czy bezgotówkowo, zależy od wielkości kwoty lub metody płatności przyjętej przez strony transakcji. Przeczytaj, (...)
Przewaga kontraktowa w nowych przepisach
27.12.2021
Weszła w życie nowa ustawa o przewadze kontraktowej. Wprowadzone zmiany poprawią sytuację rolników i dostawców produktów w kontaktach z największymi podmiotami na rynku rolno-spożywczym.
Więcej sprzedaży bezpośredniej?
14.11.2021
Sejm RP uchwalił 29 października ustawę o ułatwieniach w prowadzeniu handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników. Ustawa reguluje prowadzenie takiego handlu w wyznaczonych miejscach w piątki i soboty.
21.10.2021
Powierzenie danych powinno być regulowane umową lub innym instrumentem prawnym, określającym przedmiot i czas trwania przetwarzania, charakter i cele przetwarzania, rodzaj danych osobowych i kategorie osób, których dane dotyczą. Ta umowa lub inny instrument prawny powinny również (...)
Co to jest umowa franchisingu?
25.8.2021
Instytucja franchisingu nie jest w polskim prawie uregulowana, natomiast o jej wykształceniu się przesądziły praktyczne korzyści jakie płyną z jej zastosowania w stosunkach między przedsiębiorstwami. Pomimo jednak braku regulacji w tym zakresie zarówno w prawie polskim, jak i w innych (...)
Każde zawezwanie do próby ugodowej powoduje przerwanie biegu przedawnienia
20.8.2021
Sąd Najwyższy, rozpoznając skargę kasacyjną, stwierdził, że każde zawezwanie do próby ugodowej powoduje przerwanie biegu przedawnienia.
Deweloperski Fundusz Gwarancyjny
19.8.2021
Nowa ustawa deweloperska, która zwiększy ochronę osób kupujących nowe domy i mieszkania m.in. poprzez powołanie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego (DFG), wejdzie w życie 1 lipca 2022 r. Fundusz zabezpieczy pełny zwrot środków wpłaconych przez klientów w przypadku (...)
Kiedy umowa o dzieło się kończy?
18.8.2021
Umowa dzieło kończy się przede wszystkim: z chwilą odebrania dzieła przez zamawiającego, w wyniku jednostronnego odstąpienia od umowy z określonych prawnie przyczyn lub wskutek umownego rozwiązania umowy. Ponadto umowa o dzieło, którego wykonanie zależy od osobistych przymiotów (...)
Kara umowna - wybrane zagadnienia
15.8.2021
W obrocie gospodarczym coraz większym powodzeniem cieszy się instytucja kary umownej. Jest ona zastrzega w różnego rodzaju kontraktach, np. w umowach zlecenia czy w umowach przedwstępnych, ponieważ upraszcza ona dochodzenie odszkodowania.
Nowa Polityka Mieszkaniowa w praktyce
12.8.2021
Od marca do sierpnia 2021 r. Krajowy Zasób Nieruchomości założył 12 nowych Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych ze 115 gminami. Złożone w ciągu pięciu miesięcy wnioski obejmują już 256 gminnych inwestycji i zakładają utworzenie ponad 7,5 tys. mieszkań. To rekordowe osiągnięcie (...)
Zawarłeś umowę pod wpływem błędu? Uchyl się od skutków prawnych!
26.7.2021
Złożenie oświadczenia woli pod wpływem błędu stanowi jedną z wad oświadczenia woli. Błędem jest niezgodne z rzeczywistością wyobrażenie o czynności, przy czym niezgodność może dotyczyć zarówno faktów, jak i prawa. Dla uznania błędu za doniosły w znaczeniu prawnym musi (...)
Co to jest hipoteka i jak ją ustanowić?
25.7.2021
Hipoteka jest tzw. rzeczowym środkiem zabezpieczenia wierzytelności. Należy do grupy ograniczonych praw rzeczowych. Ustanawia się ją dla zabezpieczenia wierzytelności na nieruchomościach oraz na niektórych prawach. Jaki jest cel ustanowienia hipoteki? Co może być przedmiotem hipoteki? (...)
23.7.2021
Od 23 lipca 2021 r. obowiązuje nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Dzięki nowym przepisom będą mogły powstawać społeczne sgencje najmu – podmioty pośredniczące między właścicielami mieszkań na wynajem i osobami, którym dochody (...)
20.7.2021
Przez umowę agencyjną przyjmujący zlecenie (agent) zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, do stałego pośredniczenia, za wynagrodzeniem, przy zawieraniu z klientami umów na rzecz dającego zlecenie przedsiębiorcy albo do zawierania ich w jego imieniu. Regulacja (...)
Naganne zachowanie najemcy - wypowiedzenie umowy najmu lokalu mieszkalnego
8.7.2021
Do umowy najmu prywatnego lokalu mieszkalnego zastosowanie znajdują nie tylko przepisy kodeksu cywilnego ale także ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie kodeksu cywilnego. Okoliczność ta powoduje, iż w zasadzie wynajmujący może wypowiedzieć najemcy umowę (...)
Co to jest kara umowna i kiedy można ją stosować?
7.7.2021
Zawarcie umowy niesie za sobą ryzyko wystąpienia okoliczności powodujących niebezpieczeństwo jej niewykonania. Dotyczy to zwłaszcza umów długoterminowych. Okoliczności te oczywiście mogą być zarówno zawinionymi ze strony jednej ze stron, obu razem, jak również może i (...)
Wymagania dla towarów wprowadzanych na rynek Unii Europejskiej
6.7.2021
Towary, które są wprowadzane do obrotu na rynku unijnym, muszą spełniać określone wymagania. Przeczytaj jakie zasady obowiązują, jeśli chcesz sprzedawać towary w państwach członkowskich Unii Europejskiej – na jednolitym rynku.
Jaki podatek od czynności cywilnoprawnych trzeba zapłacić od pożyczki?
6.7.2021
Opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają między innymi umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku. Obowiązek podatkowy wynikający z umowy pożyczki ciąży na biorącym pożyczkę jako podatniku tego podatku. Jakie wyłączenia (...)
Rejestr czynności przetwarzania danych osobowych według RODO
16.6.2021
25 maja 2018 r. we wszystkich krajach Unii Europejskiej zacznie być stosowane Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych nr 2016/679 (RODO). Dowiedz się, kto będzie musiał prowadzić rejestr czynności przetwarzania danych osobowych, a kto nie, a także jak należy go prowadzić.
Projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami
9.6.2021
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra rozwoju, pracy i technologii.
Sejm uchwalił ustawę wprowadzającą Społeczne Agencje Najmu
30.5.2021
Nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz niektórych innych ustaw zakłada m.in. wprowadzenie do systemu prawa modelu społecznych agencji najmu (SAN). Dzięki pośrednictwu spółek gminnych i organizacji społecznych, gmina będzie mogła (...)