e-prawnik.pl Porady prawne

Prawo cywilne

324 Artykułów


173 Informacji


4688 Pytań i odpowiedzi


5284 Tematów na forum pomocy prawnej


ARTYKUŁY I PORADY

PYTANIA I ODPOWIEDZI PRAWNIKÓW

 • Śmierć dzierżawcy a umowa dzierżawy

  "Co się dzieje z dzierżawą po śmierci dzierżawcy? Czy spadkobiercy mogą ją kontynuować? Czy trzeba się jakoś rozliczyć z umowy?"

  Śmierć dzierżawcy a umowa dzierżawy
 • Bezpieczna sprzedaż domu

  "Sprzedaję dom, który jest moją własnością za kwotę 990 tys. Podpisałem umowę przedwstępną i dostałem zadatek 15 tys. zł. Na resztę klient ma dostać kredyt bankowy, jesteśmy umówieni na podpisanie ostatecznego aktu notarialnego (...)"

  Bezpieczna sprzedaż domu
 • Koszt wywozu śmieci w umowie najmu

  "Posiadamy umowę najmu lokalu (klub muzyczny/Restauracja) na czas określony, prowadzimy działalność restauracyjną, w umowie jest zapis, iż w czynszu zawarty jest wywóz śmieci komunalnych z naszego lokalu. Obecnie właściciel lokalu wymyślił, (...)"

  Koszt wywozu śmieci w umowie najmu
 • Prawo pierwokupu a cena sprzedaży

  "Z uwagi na korektę planu miejscowego zmuszeni jesteśmy do kupienia gruntu na współwłasność. Chcemy zabezpieczyć sobie w umowie prawo pierwokupu. Czy do umowy można wprowadzić zapis ustalający cenę, za którą realizowane będzie (...)"

  Prawo pierwokupu a cena sprzedaży
 • Gwarancja a zmiana właściciela rzeczy

  "Nabyłem na rynku wtórnym lokal opisany w akcie notarialnym jako wypoczynkowy (jestem drugim właścicielem). W akcie notarialnym pierwszego nabywcy, developer udzielił gwarancji trwającej 2 lata na przedmioty objęte aktem notarialnym (lokal (...)"

  Gwarancja a zmiana właściciela rzeczy
 • Protokół zdawczo-odbiorczy

  "Kupiłam mieszkanie spółdzielcze własnościowe (umowa w formie aktu notarialnego) i wiem, że w momencie wydania kluczy do lokalu powinien być sporządzony protokół zdawczo-odbiorczy. Co powinien zawierać taki protokół, czy (...)"

  Protokół zdawczo-odbiorczy