sposób doręczenia wypowiedzenia umowy najmu

Pytanie:

"Wynajmujący nie płaci za wynajem mieszkania. Nie odbiera telefonów oraz nie otwiera domofonu i drzwi do mieszkania. Czy umowę najmu mieszkania można wypowiedzieć poprzez wysłanie listu poleconego za potwierdzeniem odbioru? Jak jest traktowana odmowa odebrania listu przez adresata? "

Odpowiedź prawnika: sposób doręczenia wypowiedzenia umowy najmu

Zastosowanie tutaj powinny mieć ogólne przepisy kodeksu cywilnego dotyczące czynnośći prawnej. Wypowiedzenie najmu jest bowiem jednostronną czynnością prawną. Oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. Jeśli adresat przesyłki ją odbierze, to oznacza, że miał już możliwość zapoznania się z oświadczeniem woli w niej zawartym. Z ostrożności można wysłać list za potwierdzeniem odbioru. W razie potrzeby będzie to stanowić dowód, iż oświadczenie woli zostało skutecznie złożone.

Wydaje się, że jeżeli najemca odmawia przyjęcia listu poleconego, to oświadczenie zostało jednak złożone, gdyż zgodnie z zasadami doświadczenia życiowego miał realną możliwość zapoznania się z treścią oświadczenia woli.

W przepisie art. 61 kc nie chodzi więc o rzeczywiste zapoznanie się adresata ze skierowanym do niego oświadczeniem woli, lecz o to, czy miał on taką możliwość. Także Sąd Najwyższy podkreśla, iż artykuł 61 kodeksu cywilnego nie wymaga, by adresat faktycznie zapoznał się z treścią oświadczenia woli. Dla skutecznego złożenia takiego oświadczenia jest bowiem istotna sama możliwość zapoznania się z jego treścią. W związku z tym nie ma znaczenia prawnego odmowa przyjęcia przez najemcę pisemnego oświadczenia woli wynajmującego o wypowiedzeniu umowy najmu ani też nie zgłoszenie się - mimo braku przeszkód faktycznych - po odbiór przesyłki pocztowej zawierającej tego rodzaju oświadczenie.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika